HDP, KENDİ OY ORANLARINI İLK KEZ AÇIKLADI!

HDP, kendi oy oranlarını ilk kez açıkladı!
Tarih:
26 Mart 2015
Okunma:
7588

HDP yaklaşan genel seçimler öncesinde kendi anket sonuçlarını açıkladı.

7 Haziran seçimlerine yaklaşık 2,5 ay gibi kısa bir süre kala, çeşitli anketlerde oy oranı baraj sınırında olan HDP; Türkiye genelinde yaptırdığı anket çalışmasının ilk sonuçlarına göre barajı aştı.

Anket çalışmasının ilk verilerine göre HDP’nin oy oranının kararsızların dağılımıyla birlikte yüzde 11 ile yüzde 12 arasında olduğu belirlendi.

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/HDPDIGER.jpg

Ankete göre daha önce HDP’ye asla oy vermeyeceği görüşünü dile getiren seçmenin oranı yüzde 85’ten yüzde 15’e indi. HDP seçim çalışmalarında kararsız seçmene yoğunlaşacak.
 

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/HDPYEOYVERMEM.jpg
Geçmiş dönemlerde seçmenin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturan kararsızların oranı, son anket çalışmasına göre yaklaşık yüzde 15 seviyesine çıktı.

Anket sonuçlarına seçmen algısında yaşanan değişiklik de yansıdı. Önceki seçimlerde HDP’ye asla oy vermeyeceği görüşünü belirten seçmenlerin oranı yüzde 85 olarak hesaplanırken, Cumhurbaşkanı seçiminin ardından HDP’nin Türkiye partisi olma hedefi doğrultusunda yapılan çalışmalarla bu oran yüzde 56’ya düşmüştü. Ocak 2015 tarihinde yapılan yeni bir çalışmayla HDP’ye asla oy vermeyeceğini dile getiren seçmen oranı yüzde 34’e inerken, gerçekleştirilen son anketle birlikte bu oranın yüzde 15’e indiği belirtildi. HDP’nin oy isteyeceği hedef kitle yüzde 85 oranına yükseldi.
CumhuriyetYasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

ÇARE VATAN PARTİSİ
Atatürkçü vatansever ülkücü dinci çiftçi miliyetçi sosyalist devrimci emekli esnaf engeliler öğrenci işçi emekci kadınlar işsiz öğretmen adayı işsiz kararsız oylar vatan partisine
Mehmet
Türkiye'de HDP ye oy vermem diyenlerin oranı % 90 dan az değildir. Buda Türkiye'de ne kadar çok PKK senpatizanı olduğunun bir göstergesidir.
aman dikkat
Bence HDP nin başkanlık sistemini getirme ihtimali AKP den bile yüksek, nasıl yani diyeceksiniz, Davutoğlu eğer yüksek oy alırsa oyları ben varken aldım diyecek dolayısıyla başkanlıktan cayacak, HDP ise ver bana Kürdistanı al istediğin sistem senin olsun kalan sahalar senin olsun diyecek..
Khan
Seçmen akıllı davranmak zorunda.Eğer Halkların Demokratik Partisi meclise girerse AKP iktidardan gider.Ama tabii terör sempatizanı bir parti meclise 60 vekille gelmiş olur.Ayrıca bu parti Ak Partiyi iktidardan etse dahi onunla hükumet kurmayacağı veya başkanlık-özerklik takasına girmeyeceği ne malum
Sezer
Ya hadi ordan siz nerde Türkiye Partisisiniz ,Siz pkk partisisiniz Türk milletinden asla oy alamazsınız asla HDP'ye oy vermem diyenlerin oranı hala %85

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör