İZMİR BU ANKETİ KONUŞUYOR !

İzmir Bu Anketi Konuşuyor !
Tarih:
05 Ağustos 2013
Okunma:
2671

ORC Araştırma Şirketi'nin 23-28 Temmuz tarihleri arasında İzmir'de 4 bin 500 denekle yüz yüze gerçekleştirdiği anket çalışmasının sonuçları büyük yankı uyandırdı.

"İzmir Seçmen Tercihleri Araştırması"na göre CHP seçmeninin yüzde 50.2'si İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu, AK Parti seçmeninin yüzde 90.6'sı ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı büyükşehir belediye başkan adayı olarak görmek istiyor.

Başkan Aziz Kocaoğlu'nu CHP'de sırasıyla Hakan Tartan, Birgül Ayman Güler, Hüseyin Aslan ve Cevat Durak takip ediyor.

'Ne olduğunu göreceğiz'
AK Parti seçmeninin Binali Yıldırım'dan sonra büyükşehir adayı olarak görmek istediğini belirttiği isimler ise Rıfat Sait, Ertuğrul Günay, İlknur Denizli ve Aydın Şengül olarak sıralanıyor. 
Bu anket yerel siyaseti ısındırırken, anketle ilgili farklı değerlendirmeler geldi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "En iyi kamuoyu yoklaması 30 Mart'ta belli olacak. O zaman ne olduğunu göreceğiz" derken Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, "İsimleri öne çıkan arkadaşların da bu kadar kabulden sonda adaylık sürecinden kaçınmaları zor gözüküyor" yorumunda bulundu.

"Kim adaysa destekleriz"
Anketi değerlendiren Yıldırım, "Bunda şaşılacak bir şey yok. Ben AK Parti'nin İzmir milletvekiliyim. Parti teşkilatımın teveccüh göstermesinde şaşılacak bir şey şok. İkincisi; CHP seçmeninin Aziz Kocaoğlu'nu aklından geçirmesi şaşılacak bir şey değil. Ama benim bildiğim bir şey var, anketi seçmen yapar. Ben bunu defalarca konuştum. İşimiz var. İftar öncesi burada geldik tünele baktık. İzmir'de başlayan 35 İzmir 35 projesi devam ediyor. 16 tanesine başlamışız. 8.5 milyarlık yatırım şu anda başlamış. Bizim iyi kötü bir işimiz var" diye konuştu.

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, anketle ilgili değerlendirmesinde, "Ben yaklaşık bir yıldır hiçbir yere aday olmadığı yüksek sesle söylüyorum. Aday olmadığımı söylememe rağmen adaymışım gibi ismimin ankete sokulmasını doğru bulmuyorum. Bunu da anket yapanlara hatırlatmak isterim. İsimleri öne çıkan arkadaşların da bu kadar kabulden sonda adaylık sürecinden kaçınmaları zor gözüküyor. Adayları erkek ya da kadın diye ayırmam söz konusu olmaz. Adayların cinsiyetinden çok niteliğine bakılmasını doğru buluyorum. Yapılan ankete göre AK Parti seçmeni olaya biraz erkeksi bakıyor" dedi.

'Partime oy getireceğim'
AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait kendisinin partiye oy getireceğini belirterek şöyle konuştu: "Bu şekilde çıkmak beni mutlu etti. Benim sermayem halkımız ve teşkilatımız. Beni hala tanımayanlar var. Kendimi onlara da anlatmam lazım. Onlara da ulaştığımda ikna edeceğime inanıyorum. 'İstemem' diyenler beni tanımayanlar. Şu anda herkes Binali Bey'in adaylığına odaklanmış durumda. Kendisi ile farklı bir durum olursa çok farklı bir sonuç ortaya çıkar. Anketlerde o zaman benim oranım yükselir. Ben partime ilave oy getireceğimi düşünüyorum. Adaylıkla ilgili kadın erkek ayrımı yapmaya gerek yok. Önemli olan adayın ne yapacağı. Cinsiyetten çok niteliğe bakmak lazım."

'Başa baş gidecek'
İzmirlinin yatırım beklentisi olduğuna dikkat çeken AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül anketle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Binali Bey'in isminin çıkması doğal. En başarılı Ulaştırma Bakanı. Ülkenin her bir köşesinde bir eseri var. İsminin ön plana çıkmasının temel sebebi kentimize ciddi yatırımlar yapması. İzmirliler yerel yönetimlerden istenen yatırımları yıllardan beri alamadı. İzmirlilerin yatırım beklentisi var. Sayın Bakanımız da bunu yapıyor. Ancak ben kendisinin büyükşehir belediye başkanından ziyade bakan olarak daha faydalı olacağına inanıyorum. Benim büyükşehir belediye başkan aday adaylığı ile ilgili bir beklentim kesinlikle yok. CHP'nin şu anda büyükşehir belediye başkanı var. AK Parti ise net bir adayla ortaya çıkmadı. Ben yerel seçimlerde CHP ile AK Parti'nin başa baş gideceğine inanıyorum."

'Kamuoyu beklentisi'
AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ise, "Bakanımızın aday olarak görülmesi doğal. Yaptığı hizmetlerle gönüllerde taht kurmuş, çok kıymetli bir kişi. Ancak adaylık kararını Başbakanımız ve Bakanımız verecek. Benim adaylığı ile bir şey söylemem söz konusu olamaz. Ama kamuoyu beklentisi aday olması yönünde. Teşkilatımız da bunu bekliyor ve istiyor. Seçmenimiz bizi de başarılı bulmuş. Daha mükemmelini ortaya çıkarmak için gece gündüz çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"30 Mart'ta belli olacak"
Anketi yorumlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Ben bir şey söylemeyeceğim. Bir anket yapılmış. Herkes ona göre değerlendirir. Yeni Asır Gazetesi'ne de teşekkür ediyorum. Belediye başkan adayının kadın olup olmayacağını sizler yorumlayacaksınız. Basın yorumlayacak, değerlendirecek. Bizim anketle ilgili bir değerlendirme yapmamız mümkün değil. En iyi kamuoyu yoklaması 30 Mart'ta belli olacak. O zaman ne olduğunu göreceğiz" dedi.

Ankete katılan CHP seçmenin yüzde 37.5'inin "belediye başkan adayı olarak görmek isterim" dediği CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, "Anketi ben de Yeni Asır okuyucuları gibi gazetede okudum. Bir haber formatında değerlendirmemi yapıyorum. AK Parti, CHP arasında bir farkın bulunması gayet doğal. Aradaki fark sürpriz değil. CHP İzmir'i yönetmeye devam edecek" dedi.

'Adaylığımı açıklamadım'
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, seçimlere 7 ay gibi bir süre olduğuna dikkat çekerek, "Seçim takvimi henüz tam olarak açıklanmadı. Buna rağmen yapılan anketlerde benim de adımın yer almasından çok memnun olduğumu belirtmek isterim. Ancak yapılan ankette gerek 10 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Sayın Aziz Kocaoğlu, gerek Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan gerekse de CHP'de parti sözcülüğü yapmış ve şu anda da Parti Meclis Üyeliği görevini yürüten İzmir Milletvekilimiz Sayın Birgül Ayman Güler'in, sıralamada benim önümde olması çok doğal. Ben henüz büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı konusunda resmi açıklama yapmadım. Buna rağmen kamuoyundaki bu algı benim açımdan çok sevindirici.

İnanıyorum ki adaylığımı resmi olarak açıkladığımda, siyaset sahnesine çıktığımda ve İzmir'in geleceğiyle ilgili hedeflerimi, projelerimi ve düşüncelerimi kamuoyuyla paylaştığımda bu tablo çok farklı bir şekilde değişir. Çünkü ben proje ve hizmet bazında değerlendirilen birisiyim. Parti üyesi değilim. Aday değilim. Hakikaten böyle bir ortamda, benim bu ankette 4. olmam çok doğal yani... ORC'nin yaptığı son ankette CHP ile AK Parti arasındaki farkın 7 puan olduğu görülüyor. Ben bunun böyle olmadığını tahmin ediyorum. Aradaki farkın daha yüksek olduğunu düşünüyorum" dedi.

CHP seçmeninin büyük bir bölümünün onayını alan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "İsmimin çıkmasından memnun oldum. Halkın yüreğinde olmak güzel bir şey. Anketler sürekli yapılıyor. Bazen ben bazen başkaları çıkıyor. Ben halkın gerçek sevgisini sokakta görüyorum. Konak Belediye Başkanı olmaktan çok mutluyum. Görevimi yapmaya da devam edeceğim. Büyükşehir adaylığı ile ilgili verilmiş bir kararım yok. Genel başkanımla konuşup bu konuda bir karar vereceğim" dedi.

CHP'den büyükşehir belediye başkan aday adaylığını açıklayan Canan Arıtman, "Bu anket aday adaylığı açıklamamdan önce olmuş. Benim açıklamamdan sonra yapılsaydı, farklı bir sonuç ortaya çıkardı. Parti seçmenimizin yarısına yakınının kadın adaya sıcak baktığını görüyoruz. 

Benim gözlemime göre CHP'de kadın aday talebi daha yüksek. CHP İzmir'de hep önde olacak. Adaylara göre değişmek üzere makas açılır ya da kapanır. Benim karşıma Binali Yıldırım aday çıksın. AK Parti'nin alacağı oyun iki mislini alırım. Bu konuda iddialıyım" dedi.

Adı sık sık büyükşehir belediye başkan aday adaylığı için geçen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, anket sonucunun doğal olduğunu belirterek, "Aziz Başkan'ın 10 yıllık bir emeği var. Parti seçmeninin onu başkan olarak görmesi oldukça makul. Ben büyükşehir adaylığını düşünmüyorum. Kocaoğlu, 'aday değilim' derse o zaman olabilir. Bunları konuşmak için çok erken" dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, yerel seçim öncesi çok sayıda anketin yapılacağını belirterek, "Gerçek anket 30 Mart'ta yapılacak ve hepimiz göreceğiz. Aziz Bey'in ORC anketinde birinci çıkması doğal. Önümüzdeki aylarda genel merkezimiz adayları açıklayacak" dedi

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 1 Yorum

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör