KONDA ARAŞTIRMA ŞİRKETİNDEN ŞOK ANALİZ!

KONDA Araştırma Şirketinden ŞOK analiz!
Tarih:
16 Mart 2015
Okunma:
7494

KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, araştırmalarda ilk kez AK Parti karşıtlarının oranının AK Parti yandaşlarını geçtiğini bildirdi.

T24 internet sitesi yazarı ve Konda Araştırma’nın başındaki isim Bekir Ağırdır bugünkü köşesinde önemli bilgiler verdi. Ağırdır köşesinden “İktidar partisinin 12 yıldır en büyük kozu ve avantajı giderek en büyük dezavantajına dönüşüyor.

Yeni anayasa ihtiyacı adem-i merkeziyet gerekliliğinden beslenirken daha katı merkeziyetçiliğin amacı haline dönüşüyor.” dedi.

İşte Bekir Ağırdır’ın o yazısı:

2011 Seçimlerinden beri bizzat iktidar eliyle, diliyle manipüle edilen kutuplaşmanın giderek şeytanlaştırmaya dönüştüğünü yaşıyoruz her gün, hayatın her alanında. Taraftarlarına aidiyet duygusu ve motivasyonu üreten iktidarın bu dil ve tarzının giderek kendi taraftarlarının bir bölümünde de huzursuzluk üretmeye başladığını gözlüyorum ben.

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/kondaanketison.jpg

Araştırmalarda ilk kez “Ak Parti karşıtlarının” oranı “Ak Parti yandaşlarının” oranını geçti.

Kimlik siyasetinin duygusal motivasyonu devletin ve toplumun bekası duygusuyla sarsılıyor. Özellikle iktidarın önce Gezi’ye sonra 17 Aralık sürecine karşı geliştirdiği dil üretti bu huzursuzluğu. Toplum Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde biraz da vefa duygusuyla oy verdi belki. Ama bugün Cumhurbaşkanı’nın “başkanlık” adı altında tüm iktidar güçlerini isterken bir yandan da devletin kurumlarıyla ve kendi memurlarıyla bile kavga eder hale gelmesi toplumun bütünün de kendi seçmeninin de tedirginleştiriyor, huzursuzlaştırıyor.

İktidar partisinin 12 yıldır en büyük kozu ve avantajı giderek en büyük dezavantajına dönüşüyor. Yeni anayasa ihtiyacı adem-i merkeziyet gerekliliğinden beslenirken daha katı merkeziyetçiliğin amacı haline dönüşüyor.

Toplum da tüm bu olan biteni huzursuzlaşarak, tedirginleşerek izliyor. Üç ay sonra toplum bir kez daha kutuplaşma ve kimlik siyasetleri üzerinden mi oy verecek yoksa yeni bir denge mi kuracak? Şimdilik seçimlere dönük asıl soru bu.

Yazının devamı için tıklayınız

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 11 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
alaplı
daha çok beklersiniz
halk
Ziya kardeşim hadi tamam zamanında bir yanlışlık yapıldı amenna peki bu adam ne dedi yol için camiyi bile yikariz diyen adamın arkasından mi gideceksin super proje olmasında askeri ücreti iyilestir refah seviyesini artır madem devlet fabrika kurmaz bunları yap yani
GsLee
devlet özel sektörde olmamalı ki bütün dünya ülkelerinde durum bu şekildedir.özelleştirmenin faydaları zararından daha çoktur.devlet özel sektörde olduğu sürece işler adaletsiz olur adam gelip yatırım yapmaz.vergi kaybın oluşur.onun için devletin ticari faliyetlerde bulunması doğru değildir.
Ziya demir
vatansever rumuzlu yorumcu,chp bugüne kadar heykelden başka ne yaptı?sen uyumaya devam et artık kendi tankına kendi yapan dimdik bir türkiye var..
vatansever
gslee adlı yorumcu kim taş üstüne taş koyamamış taş üstüne taş koyamamış dediklerinin yaptıklarını seninkiler sata sata bitiremeedi sıra seni satmaya geldi uynamadıysan satılınca uyanırsın
halk
Gs kardeşim bu RTE adam zamanı nda yol için camiyi bile yikariz demedi köylüye ananida algit demedi bunların ne farkı kaldı bana bi şöyle sene halkın adamiymis bide muslumansa yalanla dolanla isi olmaz dilin allah ama kalpi fitne fecir dolu adamin
bekir gün
yok böyle bişey..yeni türkiyeyi isteyenler:%55eski türkiye diyenler %40 %5 ortada..
Milletvekili Adayı
Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan bugün düzenlediği toplantıyla Milliyetçi Hareket Partisi’nden Zonguldak Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı.(milliyet)
AYRILIYOR
Son yerel seçimde CHP'ye transfer olan eski MHP'li Mansur Yavaş, yüzde 43 oy alarak seçimi 'kıl payı' kaybetmişti. Mansur Yavaş, 7 Haziran'daki seçim öncesi CHP'yle yollarını ayırmaya karar verdi.(haberler.com)
GsLee
biri 80 yıldır biri 40 yıldır taş taş üstüne koyamamış bide gidip bunlara oy vercez.bunların faydasından çok zararı var.bunlar çalışanada engel oluyor.
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör