KONSENSUS ANKETİ SONUCU KİMİ SEVİNDİRDİ ?

Konsensus Anketi Sonucu Kimi Sevindirdi ?
Tarih:
16 Temmuz 2013
Okunma:
4111

Konsensus araştırma şirketinin temmuz ayında yaptığı anketler Türkiye'nin siyasi tercihlerini değiştirdiği yönünde bir profil ortaya çıkardı. 

Taksim Gezi olayları ve hükümetin PKK ile başlattığı 'süreç' Türkiye seçmeninin siyasi tercihini ve Türkiye'deki siyasi profilin değişmeye başladığını gösteriyor. Yapılan ankete katılanlar bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verececeklerini, kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istediklerini, başarısız siyasi parti liderlerini, AK Parti'de Recep Tayyip Erdoğan gittikten sonra kimi lider olarak görmek istediklerini belirttiler.

AK PARTİ NEDEN DÜŞTÜ?

Konsensus araştırma şirketinin Genel Müdürü Murat Sarı, seçmen siyasi tercihini niçin değiştirdi?' sorusunu yanıtladı. Murat Sarıya göre seçmenin siyesi tercihini Gezi olayları etkiledi. Murat Sarı "Konsensus’un Türkiye Gündemi – Haziran 2013 araştırması sonuçlandı. 


Araştırmaya katılanların %33,9’u bu Pazar Genel Milletvekili Seçimi olsa oyunu AK Parti’ye vereceğini belirtirken, %22,2’si CHP’ye, %10,5’i MHP’ye ve %3,3’ü ise BDP’ye oy vereceğini belirtmektedir. Bu oranlar partilerin kemik oylarını ifade etmektedir. Araştırmaya katılanların %13,1’i hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olduğunu, %2,7’si bu Pazar seçim olsa geçersiz oy kullanacağını, %4’ü ise oy kullanmaya gitmeyeceğini belirtmiştir." dedi.

Murat Sarı "Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olanlara, hangi siyasi partilere oy vermeye daha yakınsınız sorusu yöneltilmiştir. Kararsız olduğunu belirtenlerin %25,4’ü mevcut hiçbir partiye oy vermeyeceğini belirtirken %10,2’si ise bütün partilere oy verebileceğini belirtmiştir.Bütün bu veriler ışığında, bu Pazar seçim olsa  AK Parti’nin  %47,1, CHP’nin %30,9, MHP’nin %14,6, BDP’nin %4,6 ve diğer     partilerin ise %2,8 oy alacağı tahmin edilmektedir.

AK PARTİ'NİN KAYBETTİĞİ OYLAR MHP VE CHP'YE

Haziran 2013’ün tek kazanını CHP iken, MHP ve BDP üç ay önceki oy oranlarını bu aya taşımayı başarmış, AK Parti ise üç ay   öncesine göre 4 puana yakın oy kaybetmiştir. Araştırmamızın saha çalışması öncesinde başlayan ve gezi olaylarının bitmesi  ile saha çalışması sona eren araştırmamızın verileri Gezi olaylarının CHP’ye yaradığını, AK Parti’ye oy kaybettirdiğini söylemektedir. CHP oylarını Türkiye’nin  Batısında ve Ortasında arttırırken, AK Parti Türkiye’nin ortasında 9 puan kaybetmiştir. AK Parti bundan önce “Habur Girişleri” ertesi bu kadar yüksek oranda oy kaybederken CHP de Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olmasını takip eden süreçte oy oranını bu kadar arttırmıştır.

Önümüzdeki en yakın seçim Mahalli İdareler seçimleridir. AK Parti’nin yerel seçimlerde oylarının düştüğü bilinmektedir. Nitekim 2009 yılında yapılan Mahalli idareler seçimlerinde  AK Parti %38,4 oy almıştır ve kurulduğu günden bu yana düşüş yaşadığı tek seçim 2009 yılında yapılan mahalli idareler seçimleridir. Bütün bu bulgular göz önüne alındığında 2014’ün Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde önemli değişimler olursa bu hiç de süpriz olmayacaktır." dedi. 
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 18 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
anadolu kartalı
hepar nerde osman pamukoğlu osman paşamız nerde
maslpg
2011 seçimlerinde akp liler yemeyip içmeyip dedikodu çıkarmışlar HEPAR seçimden çekildi diye bunun sonucu heparın oy oranı düşükmüş gibi görünüyor bu dedikoduyu ben dahil herkes inanmış bu sefer öyle olmayacak BAŞI DİK DEVLET ONURLU MİLLET DİYORUZ!!
Kemal
heparcılar yine hayal kırıklığına uğramış. ama gerçek bu. daha önce de netteki bütün anketlerde hepar ın en düşük oyu yüzde 4 tü. sonuç yüzde 0.2 oldu. o yüzden oylar CHP ya da MHP ye.oylar boşa gidip zaten 1. çıkacak akp ye yaramasın.
ahmet
Hepar nerde müdür hepar ?
cem cengizer
neden hic hepar yok.. bu sayfadaki ankete hepar  aliyor. kimi kandiriyorsunuz siz?
John Doe
CHP 0-35 aralari, akp 5-@ aralari, MHP -% aralari... MHP´yi düsük gösteriyorlar- akp´den MHP´ye asiri oy kayacak. Benim oyum CHP´ye!!!!
diyarbakırlı
acaba bu anketleri yayınlayanlar nasıl inanıyor ben onu merak ediyorum.akp U diyin çekinmeyin
Serdar
 kararsız seçmenden nasıl karasızlar dağıtıldıktan sonra G ye çıkabiliyor. CHP geliyor hiç merak etmeyin. Bizim gibi apolitik olan gençler artık CHP de birleşeceğiz.
erol
hep beyin yıkamak halkı yönlendirmek için akp yanlısı anketler yapıyorlar çoğuda kendi kendilerine yaptıklarıdır halka sormadan hepsi yalan birkere mhp en az yüzde 30 larda birde sadet partisi yüzde onu geçer
Ülkücü Yüreğim
Bana kalırsa Akp 8.5 chp ".5 mhp .2
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör