KONSESNSUS ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

Konsesnsus Araştırma Anket Sonuçları
Tarih:
29 Eylül 2013
Okunma:
5377

Yapılan ankete göre Gezi süreci sonrası AK Parti yeniden eski oylarına döndü.

Konsensüs Araştırma Şirketi'nin hazırladığı 'Türkiye Gündemi Araştırması'na göre, vatandaşların yüzde 62.3'ü barış sürecini destekliyoryüzde 39.2'si AK Parti'yi PKK ile mücadelede başarılı buluyor.

Ankette AK Parti'nin oyu yüzde 50,1 iken CHP yüzde 26,9 ile Gezi olayları öncesi yapılan oylarına dönmüş durumda.

 

"AK PARTİ'NİN PKK İLE MÜCADELESİ BAŞARILI"

Konsensüs Araştırma Şirketi'nin hazırladığı 'Türkiye Gündemi Araştırması'na göre, vatandaşların yüzde 62.3'ü barış sürecini destekliyor, yüzde 39.2'si AK Parti'yi PKK ile mücadelede başarılı buluyor. Yine ankete katılanların yüzde 60'ı Fatih Terim'in Milli Takım'ın başında başarılı olacağına inanıyor, yüzde 65.3'ü ise 'Aylık hane gelirim ile geçinebiliyorum' diyor. Yatırım araçları arasında gayrımenkul ve altın ilk sırada yer alıyor.


Konsensüs'ün Habertürk için hazırladığı "Türkiye Gündemi Araştırması - Eylül 2013- Gezi, Suriye'de ve Mısır'da İç Savaş"başlıklı kamuoyu araştırmasında, terörü bitirmeye yönelik açılım sürecinden Suriye'ye askeri müdahaleye, Ergenekon davasından başkanlık sistemine dek geniş bir yelpazede vatandaşın görüşleri ortaya koyuyor. Toplumsal yaşama ilişkin 'hayattan memnuniyet', 'geçinebilme indeksi' ve 'en çok tercih edilen yatırım araçları' da sorgulanıyor. AK Parti'nin PKK ile mücadele politikasının başarılı olduğu ve açılım sürecine yüzde 62.3'lük destek verildiği vurgulanıyor.

"AK PARTİ'NİN PKK İLE MÜCADELE POLİTİKASI BAŞARILI"

Ankete katılanların AK Parti'nin PKK ile mücadele politikasını ankete katılanların yüzde 39'u başarılı bulurken, yüzde 36'sı başarısız bulduğunu söylüyor, yüzde 25'i ise, 'Ne başarılı, ne başarısız diyebilirim' yanıtını veriyor. AK Parti'nin PKK ile mücadele politikasını başarılı bulanların oranının son bir yıl içerisinde yüzde 16'lık bir yükselmeyle yüzde 39'a çıktığının da altı çiziliyor.

Başarılıdır %39.2

Başarısızdır %36.1

Ne başarılı, ne başarısızdır %24.7

"TERÖRÜ BİTİRMEYE YÖNELİK BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLİYORUM"

"PKK terörünü bitirmeye yönelik barış / açılım sürecini destekliyor musunuz?" sorusuna araştırmaya katılanlar şu yanıtı verdi:

Evet destekliyorum %62.3

Hayır desteklemiyorum %29.0

Ne yapıldığını tam olarak bilmiyorum %8.7

 

DEVLETİN ÖCALAN'LA GÖRÜŞMESİNİ DESTEKLEYENLERİN ORANI ARTTI

Araştırmaya göre, devletin Abdullah Öcalan ile görüşmesini onayların oranı 9 ay içerisinde 25 puan artarak yüzde 43'e ulaştı. "PKK sorununun çözümü çerçevesinde, devletin Abdullah Öcalan ile görüşmesini onaylıyor musunuz?" sorusuna, araştırmaya katılanlar şu yanıtın verdi:

Onaylıyorum %43.1

Onaylamıyorum %37.9

Ne onaylıyorum, ne onaylamıyorum %19.0

YÜZDE 59.2'Sİ BDP'LİLERİN ÖCALAN'LA GÖRÜŞMESİNİ ONAYLAMIYOR

Öte yandan ankete katılanların çoğunluğu, BDP'li milletvekillerinin İmralı'ya gidip Abdullah Öcalan ile görüşmesini onaylamadığını söyledi. Yüzde 59.2'si "Onaylamıyorum", yüzde 40.8'i ise "Onaylıyorum" dedi.

AK PARTİ'NİN MISIR'DAKİ DIŞ POLİTİKASI ONAYLANMIYOR

"Mısır'da yaşanan iç karışıklıkla ilgili, AK Parti hükümetinin bugüne dek uyguladığı dış politikayı onaylıyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtlar da şöyle sıralandı:

Onaylıyorum %40.1

Onaylamıyorum %48.5

Bilmiyorum %11.4

"ULUSLARARASI GÜÇ, SURİYE'YE SİLAHLI MÜDAHALEDE BULUNMALI MI?"

Araştırma kapsamında, 'Uluslar arası Güç Suriye'ye silahlı müdahalede bulunmalı mı?' sorusuna da yanıt arandı. Araştırmaya katılanların yüzde 35'i Uluslar arası gücün Suriye'ye silahlı bir müdahalesine destek verirken, yüzde 56'lık bir kesim silahlı müdahale istemediğini belirtiyor.

Evet bulunmalıdır %34.9

Hayır bulunmamalıdır %56.1

Bilmiyor %9.0

SURİYE'DE YAŞANAN İÇ SAVAŞLA İLGİLİ AK PARTİ'NİN UYGULADIĞI DIŞ POLİTİKAYI ONAYLIYOR MUSUNUZ?

Seçmenler bazında Suriye'deki iç savaşla ilgili AKP Parti'nin dış politikasını onaylayanların oranı Eylül 2012'de yüzde 39'larda iken, bir sene içinde bu oranın yüzde 44'ler düzeyine yükseldiği görülüyor.

Evet onaylıyorum %43.9

Hayır onaylamıyorum %56.1

İŞSİZLİK VE TERÖR İLK SIRADA

Araştırma, Türkiye'nin çözülmesi gereken en önemli sorunlarını da ortaya koyarak, işsizlik, terör ve eğitimin başı çektiği vurgulandı. 81 ilde toplam bin 500 kişiyle görüşülerek yapılan ankette, Türkiye'nin en önemli sorunları şöyle sıralandı:

İşsizlik %49.8

Terör/ Güneydoğu %44.7

Eğitim %36.8

Demokrasi/ fikir özgürlüğü %21.3

Enflasyon/ Hayat pahalılığı %15.6

Etnik köken ayrımı %14.4

Laikliğin korunması %9.9

Gelir dağılımındaki eşitsizlik %9.9

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK AZALIYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 26'sı başkanlık sistemini destekliyor, yüzde 74'ü ise bugünkü parlamenter sistemin devam etmesini istiyor. Nisan 2010'da yüzde 35'ler düzeyinde olan başkanlık sistemine destek, Eylül 2013'te 9 puanlık bir gerilemeyle yüzde 26'ya düşmüş durumda.

Başkanlık sistemine geçmeli %25.8

Parlamenter sistemi değiştirmemeli %74.2

AK PARTİ, YENİ ANAYASAYI TEK BAŞINA REFERANDUMA GÖTÜRMESİN

AK Parti'nin yeni anayasayı tek başına, diğer partilerin desteği olmadan referanduma götürmek istemesini destekliyor musunuz?

Evet, destekliyorum %33.0

Hayır, desteklemiyorum %67.0

BELEDİYE HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETTE DÜŞÜŞ VAR

Araştırma, seçmenlerin yüzde 69'unun mevcut belediye başkanının hizmetlerinden memnun olduğunu, yüzde 13'ünün ise memnun olmadığını gösteriyor. Mart 2012'de yüzde 80 ile dikkat çeken memnuniyet oranının Eylül'de yüzde 69 düzeyine düştüğü görülüyor.

ERGENEKON DAVASINDA VERİLEN CEZALAR ADİL Mİ?

Öte yandan araştırmaya katılanların yüzde 37'si Ergenekon Davası çerçevesinde verilen cezaları adil bulurken, yüzde 47'si adil bulmadığını, yüzde 15.6'sı ise bu konuda fikri olmadığını belirtiyor.

Evet, adil buluyorum %37.3

Hayır, adil bulmuyorum %47.1

Bilmiyor %15.6

EĞER CHP'DEN ADAY OLURSA MUSTAFA SARIGÜL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NI KAZANIR MI?

Evet, kazanır %36.9

Hayır, kazanamaz %21.4

Bilmiyorum %41.7

FATİH TERİM'İN MİLLİ TAKIM'IN BAŞINA GETİRİLMESİNİ ONAYLIYOR MUSUNUZ?

Dört büyük takım taraftarları arasında, Fatih Terim'in Milli Takım'ın başına geçmesine en yüksek onay yüzde 69 ile Galatasaray taraftarından gelirken, Beşiktaş taraftarının yüzde 57'si, Fenerbahçe taraftarının yüzde 53'ü, Trabzonspor taraftarının ise yüzde 47'si onay veriyor.

Evet, onaylıyorum %54.4

Hayır, onaylamıyorum %25.2

Bilmiyorum %20.4

FATİH TERİM, MİLLİ TAKIM'DA BAŞARILI OLUR MU?

Galatasaray taraftarının yüzde 75'i, Beşiktaşlıların yüzde 68'i, Trabzonspor taraftarının yüzde 60'ı, Fenerbahçe taraftarının ise yüzde 58'i Terim'in Milli Takım'ın başında başarılı olacağını düşünüyor.

Evet, başarılı olur %60.6

Hayır, başarılı olmaz %18.5

Bilmiyorum %20,9

HAYATINIZDAN NE DERECE MEMNUNSUNUZ?

Memnunum %63.1

Memnun değilim %13.7

Ne memnunum, ne değilim %23.2

AYLIK HANE GELİRİNİZLE GEÇİNEBİLİYOR MUSUNUZ?

Geçinebiliyorum %65.3

Geçinemiyorum %10.1

Zor geçinebiliyorum %24.6

BUGÜN YATIRIM YAPACAK KADAR PARANIZ OLSA, HANGİ YATIRIM ARACINI TERCİH EDERSİNİZ?

Gayrımenkul %34.1

Altın %30.5

Yatırım yapmam, paramı evde saklarım %12.9

Dolar %3.1

Borsa – Hisse senedi %2.5

Repo %1.1

Hazine Bonosu %1.9

Diğer %0.3

ÖNÜMÜZDEKİ BİRYIL İÇERİSİNDE NE SATIN ALMAYI PLANLIYORSUNUZ?

Cep telefonu %26.4

Araba %25.8

Ev %18.5

Beyaz eşya %18.2

Bilgisayar %18.2

Mobilya %18.2

SON GÜNLERDE AKŞAMLARI SOKAKTA YALNIZ YÜRÜMEKTEN KORKUYOR MUSUNUZ?

Korkuyorum %41.6

Korkmuyorum %58.4

 

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 12 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
RADAR
HALA ANKETTE BİLE AKP NİN OYU P GÖSTERİLİYORSA SİZE SÖYLEYECEGİM LARLAR ELFABELERE SIĞMAZ p CAHİL OLAN HALKTANDA BU BEKLENİR...
HAKAN
SACMA BI ANKET APOYLA GORUSMELERI ONAYLIYORMUSUNUZ DEMISLER COGU ONAYLIYORUZ DEMIS YALAN. APOYLA GORUSMEYİ ONAYLAYAN ZIHNIYETE ŞAŞARIM BU ANKET YALANDAN BASKA BNISEY DEGIL BENIM OYUM MHP YE MHP % OY ALACAK EMINIM
ÜLKÜCÜÜ
akp nin oyu bu saatten sonra 42 43 ü geçerse ben mhp ye oy vermekden vazgecırım mhp nin oyu en az 17 18
hüloooğğ
aylık hane geliriyle geçiniyorum diyenlerin sayısı yüzde 63 mü? akp genel merkezinde mi yaptınız anketi?
ahmet çakır
fatih terimin milli takımın başına geçmesini isteyen galatasaray taraftarları oranı yüzde70 görünüyor tamamaen yalan..galatasaray taraftarlarının çoğu fatih hocanın ayrılmasını istemiyordu..yalan anket
ahmet çakır
Gezi parkında mhp yoktu ama gezi parkı olaylarının mhpye yüzde60la olumsuz yansıdığı söylenmiş yani alakaya kel maydanoz..tamamen uydurmaca halkı yönlendirme anketi
İnsomnia
Düzmece anketlerden sıkıldık.
kayseri serdar
goreceksiniz gercek halkin anketini az kaldi ben akpye pkkya taviz ver memleketi bol diye oy vermedim oyumuzu mhpye atacagiz
Seyit Onbaşı
Mısırda yaşanan ölümler nasıl oluyorda AKAPE'ye olumlu yansıyor :)) Hangi zihniyet Cumhuriyet Haşk Partiye olumsuz etkilediğini söylüyor gerçekten merak ettim :))
deli divane
zaten bi siz doğru sölersiniz başkada kimse sökemez kemalin askerleri
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör