MAK DANIŞMANLIK: SEÇİM BARAJI KALDIRILIRSA TÜM DENGELER ALLAK BULLAK OLUR

MAK Danışmanlık: Seçim barajı kaldırılırsa tüm dengeler allak bullak olur
Tarih:
01 Aralık 2014
Okunma:
3018

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Anayasa Mahkemesi'nin seçim barajını kaldırması durumunda Türkiye'deki seçim sistemi tümüyle allak bullak olacağını söyleyerek, "Mahkeme böyle bir karar vermesi durumunda ülkede bir kaosun başlangıcına girilmiş olur." dedi.

Türkiye 2015 seçimlerine hazırlanırken BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve HDP seçim barajında hak ihlali yapıldığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, seçim barajına yönelik olarak yapılan başvuruları "2-3 hafta içinde" karara bağlayacaklarını ve 'barajın hak ihlali' olduğu kararının çıkması halinde bunun 2015 seçimlerini de bağlayacağını söylemesi tansiyonu bir anda yükseltti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ın seçim barajına ilişkin yaptığı açıklamayı Haberkıta'ya değerlendiren MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat,  "Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle fiilen yapmakta olduğu başkanlık sisteminin önünü kesmek için 2015 seçimlerinde AK Parti'nin Anayasayı değiştirecek sayısal çoğunluğu yakalamasını engellemek için yapılan bir hamle olduğunu söyledi.

İşte MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat'ın Haber Kıta'ya verdiği o açıklama

Seçim barajının Anayasa Mahkemesi'nde görüşülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anayasa Mahkemesi'ne kişisel başvuruyu yapan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin ve HPD'nin başvurularını birleştirerek gündemine almış durumda. AYM kararı 1-2 hafta içinde açıklayacak. İki başvuru olmuş iki başvuruda HDP diğeri ise BBP Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunarak "bizim hak kaybımız söz konusu Anayasa'daki eşitlik ilkesine aykırı bir durum diyerek müraacat etmişler. Yapılan bu mücaratın sonunda AYM konuyu gündemine almayı gerekli görmüş. Bu çok önemli bir gelişme. 

Şuanda ne olabilir?

Türkiye seçim ortamına girdi. Seçimlere çok az bir zaman kaldı. İktidar partisi ya da meclisteki partilerin uzlaşmasıyla kanun değişikliği yapmak suretiyle barajda bir değişiklik yapmak mümkündür Ancak bu mümkün olan sonuç 2015 seçimlerinde uygulanamaz. Kanunla yapılacak değişiklik 1 yıldan az bir süre kala yapılacak değişiklik 2015 seçimine yetişmez.

"AYM BARAJI KALDIRABİLİR ANCAK YENİ BİR BARAJ KOYAMAZ"


Anayasa Mahkemesi isterse üstünden 10 tane seçim geçmiş son değişliği değiştirebilir. AYM diyebilir ki baraj yok, baraj hak gaspıdır der bir anda barajı kaldırır. Anayasa Mahkemesinin barajı kaldırma yetkisi olmakla birlikte barajın yerine yeni bir baraj koyma hakkı yoktur. Ama mahkeme % 7, % 3 olsun diyemez. Bu ancak kanunla olur. Kanunla yapılacak bu değişiklik ise 2015 seçimlerine yetişmez. 

Buradan nasıl bir durum çıkar?

Böyle bir durumda iktidar partisi AK Parti'ye karşı bir hamle vardır. Anayasa Mahkemesi'nin üyelerinin çoğunluğuna bakıldığı zaman bu çoğunluğu olan isimlerin kimler tarafından atandığı beli. Anayasa Mahkemesi'nin üyeleri bu konuda daha karar vermiş değil, bir karar verecekler. 

"BU BİR KAOS BAŞLANGICIDIR"

Anayasa Mahkemesi seçim barajını kaldırması durumunda nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalırız?

Baraj iptali durumunda Türkiye'deki seçim sistemi tümüyle allak bullak olur. Türkiye'nin yıllardır yakalamış olduğu istikrar tepe taklak olur. Mesela hiç adını bilmediğimiz 82 partiden herhangi birisi de seçime girmek kaydıyla Türkiye'nin herhangi bir yerinden milletvekili çıkartabilir. Böylece Türkiye'de bütün dengeler alt üst olur. Bu bir kaos başlangıcıdır.  

Seçim barajının mahkeme tarafından düşürülmek istenmesi bir hamle midir?

Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle fiilen yapmakta olduğu başkanlık sisteminin önünü kesmek için 2015 seçimlerinde AK Parti'nin Anayasayı değiştirecek sayısal çoğunluğu yakalamasını engellemek için yapılan bir hamledir.

MAK DANIŞMANLIK CUMHURBAŞKANLIĞI ANKET SONUCU NASILDI?

2015 seçimlerinde AK Parti iki sonuçtan birisini alacaktı bugünkü seçim tablosu ile. Ya iki partili Meclis olacak AK Parti 2002 yılında olduğu gibi 367'nin üzerinde bir milletvekili çıkararar anayasayı değiştirecek bir sayısal çoğunluk yakalayacak idi. Ya da üç partili MHP'nin de içinde olduğu bugünkü gibi meclis atirmetiği ortaya çıkacaktı ki AK Parti 330'un üzerinde milletvekili çıkarır bu durumda da Anayasayı referanduma götürür. Bu ikisini yapamaz ise yani 330'un altında rakam oluşur ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu seçimde yetkileri ile ilgili tartışma başlatılır. Böylece Türkiye bir kaos ortamına girmiş olur. Demirel'in Sayın Özal'a yıllardır yaptığının aynısını yapacak bir muhalefet karşımıza çıkar. Bu da taze krizlere gebe olur.

Vedat Yavuz / HABER KITA

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

BUKET ACAR
kaos olmaz.... GERÇEK MİLLİ İRADE OLUR....AKP NEDEN KORUYOR
özgür
zaten seçim sistemimiz demokratik değil barajla ilgili mutlaka yeni düzenlemeler yapılmalı sadece baraj da değil barajı geçenler arasında bile güçlü olan partiler haddinden fazla vekil çıkarıyor yani birçok sorun var..
Khan
Bu yandaş anket şirketlerine güvenmeyin.Ben bu zamana kadar seçimleri hakkıyla yorumlayıp en doğru sonuçları bulan 3 anket firması sahibi bildim : Adil Gür,Hakan Bayrakçı,Özer Sencar.Bunlardan başkalarına inanmayın...
Ülkücü Alpay GS
Yalakalarin yüzde 10 Secim Baraj Ucubesini kalkmasini tabiki istemezler; cünkü o zaman AKPnin Saltanati biter; mamalari kesilir !!!!
Tabi
tabi işlerine gelmez baraj kalktığı takdirde akp 4-35 alacağı için
serenad
gerçek demokrasi içi barajın kalkması şart

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör