MEDİAR ANKETİNDE MECLİS ÇOĞUNLUĞU MUHALEFETTE

MEDİAR Anketinde Meclis Çoğunluğu Muhalefette
Tarih:
12 Haziran 2018
Okunma:
51352

Mediar tarafından 8-11 Haziran tarihlerinde 27 ilde yapılan alan araştırmasının sonuçları yayınlandı. Seçime günler kala her anket sonucuna kuşkuyla bakan seçmenin, anket şirketlerine de güvenmediği biliniyor. Buna rağmen seçim anketlerinin halk tarafından da merak edildiği ortaya çıktı. 

Medira Anket sonucuna göre seçim sonuçları şöyle şekillendi:

  • Cumhur İttifakı (%47.68),
  • Millet İttifakı (%39.42) 
  • HDP (%12.14)

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise durum şöyle aktarıldı:

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan %47.96
  • Muharrem İnce %29.88

YÜZDE 2 HATA PAYI

Anketle ilgili şu bilgiler verildi:

“Bu araştırmada örneklem büyüklüğü %2 hata payı ile 2401 olarak hesaplanmış ve seçmen sayısı oranına göre illere dağıtılmıştır.

Görüşmeler her bir ilde, kırsal ve kentsel alanların nüfusu ağırlığına göre yürütülmüş, kadın ve erkek olarak eşit sayıda (bölgede örneklem büyüklüğünün tek sayı olması halinde tesadüfi olarak bir cinsiyetten fazla görüşmeci alınmıştır) görüşmeci seçilmiştir.”

 

Mediar'ın anketinde ayrıca şu oranlar paylaşıldı:

2. TURDA NE OLACAK

Mediar'ın 2. Turla ilgili sonuçları ise şöyle:

ŞİRKETİN ANALİZİ

Mediar, anketiyle ilgili şu yorumda bulundu:

“24 Haziran’da gerçekleşecek seçimlerin yaklaşık iki hafta öncesinde, seçmenlerin kararsızlık eğiliminin düşmekte olduğu ve iddialı kuvvetler etrafında toparlandığı gözlenmektedir. Ak Parti, CHP, HDP ve MHP oy oranlarını önceki araştırmalara göre çeşitli oranlarda yükseltmiştir. İstisnai durum İyi Parti’nin ve bu partinin cumhurbaşkanı adayı olan Meral Akşener’in oylarında gözlenen düşmedir.

İyi Parti oylarındaki gerilemenin; iktidar bloku tarafından görmezden gelmeye dayalı bir yok sayma sonucunda sağ seçmen gündeminin dışında kalması, CHP’nin İnce’nin adaylığı ile başlayan hareketliliğinin etkisi ve medyada iddiası ile orantılı bir alan bulamayışının sonucu olduğu düşünülmektedir.

HDP’nin barajı aşması ile birlikte mecliste yer alacak parti ve ittifaklar; Cumhur İttifakı (%47.68), Millet İttifakı (%39.42) ve HDP (%12.14) şeklinde sıralanmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın %47.96 oyla önde olduğu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Muharrem İnce partisinin oy oranını aşarak %29.88 ile ikinci sırada görünmektedir.

İlk turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Ak Parti seçmenlerinin %96.65’inden, MHP seçmenlerinin ise %69.11’inden oy almaktadır. Muharrem İnce ise CHP seçmenlerinin %89.88’inden, HDP seçmenlerinin %15.53’ünden, İyi Parti seçmenlerinin %19.93’ünden destek bulmaktadır.

Bu veriler ışığında Cumhur İttifakı’nın parlamento çoğunluğunu kaybetmesi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması beklenmelidir.

İkinci turda ortaya çıkabilecek seçim sonucu, çeşitli parti seçmenlerinin seçimin ikinci tura kalması durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce arasında yapacakları tercihlerle belirlenecektir. Ancak özellikle muhalefet seçmeninin bu konuda ilk turdakine benzer bir bütünlük göstermediği, bu eğilimlerin 24 Haziran akşamından başlayarak tekrar ölçülmesi gerektiği söylenmelidir.”

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 1 Yorum

Ülkücü
IYI Parti ve Meral Akşener... Türkiye'm için tercihim bu.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör