MERAL AKŞENER: ÖNLERİNİ KESMEK İÇİN ERKEN SEÇİME GİDİLEBİLİR

Meral Akşener: Önlerini kesmek için erken seçime gidilebilir
Tarih:
13 Ağustos 2019
Okunma:
1334

Türk halkı ekonomik sorunlarla mücadele ederken güney sınırımızda ve Akdeniz açıklarında da ulusal çapta sorunlar devam ediyor. 2018 yılının Haziran ayında yapılan Milletvekili genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 31 Mart 2019 traihinde de mahalli idareler seçimleri yapıldı. İstanbul’u alamayan iktidar partisinin etkisi ile YSK tarafından İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı alındı. 23 Haziran 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde bu defa farkın 800 binin üzerine çıktığı görüldü. Ak Parti’de İstanbul hezimetinden daha önemli olan, içinden çıkacak iki partinin kurulması ihtimali ve 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ak Parti oylarından en az yüzde 2 oranında oy alabileceği korkusu. Ak Partili eski isimler Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kuracakları artık bir sır olmadığı gibi, partinin kurulacağı tarihin bile belirlendiği iddiaları var. 2019 yılının Kasım ayı içinde hem Ahmet Davutoğlu’nun hem de Ali Babacan’ın parti kuruşunun gerçekleşeceği ifade ediliyor.

İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener yeni parti kuracak isimlere destek verdiğini ve yeni partilerin ülkemizin demokrasisi açısından önemli olduğunu vurgulamıştı. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Akşener çok dikkat çekecek açıklamalarda bulundu.

Akşener’e göre Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun önünü kesmek için erken seçimi kozuna müracaat edilebilir. Akşener: "Nasıl ki biz MHP’den ayrılıp partimizi kurma faaliyetini başlattığımızda önümüzü kesmek için Bahçeli seçim istediyse, şimdi de Babacan ve Davutoğlu için benzer bir durumla karşılaşıp, küt diye seçimi önümüzde bulabiliriz" diyor.

İYİ Parti lideri Meral Akşener çok partili bir Meclis’in ülkemiz adına da bir kazanç olduğu düşüncesinde. Şu anda Meclis’te birkaç parti dışında aktif parti yok denecek kadar az. Akşener: “Şimdi buna Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiler de eklenecek. Şöyle bir tabloda seçime gidildiğini düşünün. İçinden koptuklarıyla beraber olmayacaklarına göre bir tarafta Babacan, Davutoğlu, SP, İYİ Parti ve CHP, karşılarında ise MHP ve AK Parti. Millet İttifakı daha çeşitli, daha kapsamlı bir yapı. Eğer rasyonalitesini kaybetmediyse, ben bu okumayı yapıyorsam, eminim ki Erdoğan da yapıyordur.” Şeklinde konuştu.

Erken seçim olur mu?

Köşe yazarları da erken seçim konusunda farklı düşünceler taşyor. Bazılarına göre bir erken seçim olası olsa da, bazlarına göre erken seçim için bir neden yok. Erdoğan 3 yıl daha ülkeyi tek başına yönetebilecek mi yoksa bir erken seçim yaparak koltuğunu daha da sağlamlaştırmayı deneyecek mi? Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilere kaymaların olacağının da hesaplandığı Ak Parti’deki bayram mesajında da kopmalara dikkat çeken Erdoğan’ın, yeni kurulacak partiler konusunda oldukça tedirgin olduğu da gözleniyor.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör