MERAL AKŞENER BU KADAR DÜŞER Mİ?

Meral Akşener bu kadar düşer mi?
Tarih:
11 Haziran 2018
Okunma:
20586

Son seçim anketi sonuçları Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet'ten geldi. Kamuoyu araştırmacısının elde ettiği son verileri Acet, köşesinde paylaştı. Buna göre Erdoğan ilk turda kazanıyor. Esas sürprizi ise Meral Akşener'in aldığı oy oranları oldu.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, "24 Haziran’ın sürprizini kim yapacak?" başlıklı bugünkü yazısında bir kamuoyu araştırmacının elde ettiği son verileri paylaştı:

"Şu aralar 10 bin kişiyle nihai anketini yapmakla meşgul olduğu için “Sandıktan bu çıkacak” iddiasını net bir şekilde ortaya koymayan, ama “Her gün anket yapıyorum” diyerek sandığın nabzını ölçmeye devam eden, anketlerinde de bilimsel yöntemlere sadık kalmayı sürdürdüğünü bildiğim, bütün partilere de eşit mesafede duran bir araştırmacının elde ettiği son verileri sizlerle paylaşabilirim:

  • Tayyip Erdoğan: Yüzde: 52,
  • Muharrem İnce: Yüzde 28,
  • Selahattin Demirtaş: Yüzde 9,
  • Meral Akşener: Yüzde 7,

Anketlerin önemli bölümü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda biteceğini öngördüğü için, bu verilerin Erdoğan ile ilgili kısmı için “Sürpriz var” diyemeyiz. Demirtaş ile ilgili kısmı için de aynı durum söz konusu."

MERAL AKŞENER'İN OYLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

"Önceki araştırmalara bakarak sürpriz kategorisine alıp üzerinde durabileceğim nokta, Muharrem İnce’nin oylarındaki artış, ama öbür yandan Meral Akşener’in oylarında yaşanan düşüş.

Konuştuğum araştırmacı, “Bu seçimin sükut-u hayali Akşener olacak” deyip bir iddia koydu ortaya. Yüzde 5’lerde, 4’lerde kalırsa şaşmamak lazım diye de ekledi.

Dikkat ettiyseniz, Muharrem İnce’nin oylarındaki artış, Akşener’in oylarındaki düşüş ile doğrudan paralellik arz ediyor. Yani İnce Akşener’e gidecek oyları toplayarak yükselirken, Akşener, İnce’ye kaptırdığı oylarla düşüşe geçmiş durumda.

Bu da bizi başından beri savunduğumuz teze geri götürüyor. Ne demiştik? Muharrem İnce ve Meral Akşener’in oy alabileceği yüzde 35-37’lik bir havuz var. Bu havuzdaki oylar bu iki isimden birinin lehine, diğerinin aleyhine değişebilir ama iki ismin de geri kalan yüzde 63-65’lik kitleden oy alabilmeleri pek mümkün görünmüyor."

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 5 Yorum

ASLAN
Dip dalga vurduğunda göreceğiz
Ülkücü
IYI Parti ve Meral Akşener...Ülkem için tercihim bu.
Tamam Bu sefer Gidecek
Silinecek bu sefer %15 bile alamayacak.
İnce
Bariz yandaş olan medya organlarının haberlerini yayınlamak çok gereksiz.
Cafer
Atma cafer atma ülke referandum dan daha kötü.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör