MUHALEFET PARTİLERİNİ ÇILGINA DÖNDERECEK ANKET SONUÇLARI!

Muhalefet partilerini çılgına dönderecek anket sonuçları!
Tarih:
09 Mart 2015
Okunma:
21389

ORC Araştırma Şirketi yaptığı son anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Anket sonuçlarına göre Ak Parti yüzde 50'yi gördü. CHP ve MHP oy kaybetti. HDP ise barajı geçemiyor. İşte şok sonuçlar:

ORG 2015 genel seçimleri anket sonuçlarına göre AK Parti yüzde 50'ye yükselirken, CHP yüzde 23.2 oya düştü. 2015 genel seçimleri anket sonuçlarında HDP baraj altında görünüyor.

ORC'nin Mart 2015 tarihli 'Türkiye Siyasi Gündem araştırması' başlıklı anketin sonuçları yayınlandı.

Araştırma 4-7 Mart tarihleri arasında 35 ilde toplam 3160 kişiyle yüzyüze anket tekniği uygulanarak yapıldı. Ankette 7 Haziran genel seçimleri, çözüm süreci, başkanlık sistemi ve iç güvenlik yasası soruldu.

ORC ANKET SONUÇLARI FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı siyasi gündem anketi, çözüm sürecine desteğin giderek arttığını ortaya koydu. Dolmabahçe'de yapılan görüşmenin ardından yapılan 'PKK'ya silah bırakma çağrısı' çözüm sürecine olan desteği artırırken Şubat ayında yüzde 65.7 olan destek oranı yüzde 67.5'e yükseldi.

orc araştırma,seçim anketi,sonucu,son haberler,oy oranları,ak parti,chp,mhp,hdp,barajı,geçiyor mu,

ÇÖZÜM'DE 13 PUANLIK ARTIŞ
4-7 Mart arasında, 35 ilde 3 bin 160 kişi ile yapılan kamuoyu yoklaması önemli sonuçlar ortaya koydu. "Çözüm sürecini destekliyor musunuz?" sorusuna ankete katılanların yüzde 67.5'i 'destekliyorum', yüzde 32.5'i ise 'desteklemiyorum' yanıtı verdi. Ankete göre çözüm sürecine destek oranı ekimde yüzde 54.3, kasımda yüzde 54.5, aralıkta yüzde 59.5, ocakta yüzde 63.4 ve şubatta da yüzde 65.7 iken mart ayı başı itibariyle çıkan oran süreci destekleyenlerin oranının giderek arttığını gösterdi. Rakamlar 6 ayda sürece destek verenlerin oranının yüzde 13 arttığını ortaya koydu.

orc araştırma,seçim anketi,sonucu,son haberler,oy oranları,ak parti,chp,mhp,hdp,barajı,geçiyor mu,

AK PARTİ YÜZDE 50'YE ULAŞTI
Ankette, "7 Haziran 2015 genel seçiminde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir?" sorusu da yöneltildi. Ankete katılanların verdiği yanıtlar AK Parti'nin oy oranının yüzde 50'ye ulaştığını ortaya koyarken, "Cumhurbaşkanlığı seçiminden bugüne partilerin aylık oy dağılımı"na göre ise AK Parti'nin oylarının ağustostan bu yana arttığı belirlendi. Ağustosta yüzde 47.1 olan AK Parti'nin oy oranı eylülde yüzde 47.4, ekimde yüzde 47.3, kasımda yüzde 48.5, aralıkta yüzde 49.4 oldu. Ocak ayında yüzde 48.6'ya gerileyen oylar şubatta yeniden artarak yüzde 49.8 olarak gerçekleşti. Martta ulaşılan yüzde 50'lik orana ilişkin ise ankette, 'her iki seçmenden birinin AK Parti'ye oy verdiği' tespiti yapıldı.

orc araştırma,seçim anketi,sonucu,son haberler,oy oranları,ak parti,chp,mhp,hdp,barajı,geçiyor mu,

CHP VE MHP'DE DÜŞÜŞ VAR
Ankete katılanların yüzde 23.2'si CHP, yüzde 13.5'i MHP'ye oy vereceğini belirtirken ankette her iki partinin ağustostan bu yana aylık oy dağılımına da yer verildi. CHP'nin oy oranı ağustosta yüzde 25, eylülde yüzde 24.3, ekimde yüzde 24.6, kasımda yüzde 23.1, aralıkta yüzde 23, ocakta yüzde 23.3, şubatta da yüzde 23.2 oldu. MHP'nin ise ağustosta yüzde 14.2 olan oy oranı eylülde yüzde 15'e çıkarken ekimde yüzde 13.5, kasımda yüzde 13.7, aralıkta yüzde 13.1 oldu. Ocakta yüzde 13.5 olan oy oranı şubatta yüzde 13.9'a çıkarken mart ayı itibariyle çıkan yüzde 13.5'lik oran, MHP'nin oylarında düşüş yaşandığını ortaya koydu.

HDP BARAJ ALTINDA
Araştırmaya göre, HDP seçimlerde yüzde 10'luk seçim barajını aşamıyor. Halkın yüzde 8.4'ü HDP'ye oy vereceğini belirtirken ankette HDP'nin oy oranının ağustosta yüzde 10.2, eylülde yüzde 9.5, ekimde yüzde 8.3, kasımda yüzde 8, aralıkta yüzde 7.9, ocakta yüzde 8.2 ve şubatta da yüzde 8.9 olduğu kaydedildi.

orc araştırma,seçim anketi,sonucu,son haberler,oy oranları,ak parti,chp,mhp,hdp,barajı,geçiyor mu,


PAKETİ BİLEN DESTEKLİYOR
Ankete katılanlara "İç güvenlik yasasından haberdar mısınız?" sorusu yöneltilirken bu soruya yüzde 81 oranında 'haberdarım' karşılığı verildi. Yasadan haberdar olanlar arasında pakete destek oranı ise yüzde 69,3 olurken yüzde 30,7'lik kesim destek vermediğini kaydetti.

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 16 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
Erdemli
Gezici AKP %39 dedi, mali polis gönderdiler... Sıkıysa diğerleri %50 demesin..
Baran
Resmen Hükümet yanlısı Anket bir de müslümanız diye ortalıkta gezinirsiniz
xxl
Yerel seçimde %45 alan partinin genel seçimde %50 alması normaldir.
yeöezle bu anketleri
algı operasyonu yalan haber şahibe kokuyor millettew böyle reklam yapıp algı yapacaklar onlar geride kaldı yermiğiz millet olrak mhpden korkun oyları hızla yükseliyor böyle bilin türkler geliyor siz türkleri kandıracakmı sandınız artık yemeler
serdar gül
adana büyükşehir belediye başkanlığında mhp %18 demişlerdi mersinde %19.5 ikisinde de mhp %32 nin üzerinde oy aldı düşünün artık
ALİ
BÖYLE ANKETLER ÇIKARIP İNSANLARIN GÖRÜŞÜNÜ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ.PKK AKP ORTAKLIĞINI BÜYÜTÜP ÜLKEYİ BÖLDÜRMEYİZ.
BoraŞEN
Arkadaşlar bu şirket ve diğer büyük şirketler 2011,2014 ve Cumhurbaşkanlığı seçimini bildi,hadi diyelim yüzde 2-3 şaşırsınlar.Neyin tatavasını yapıyorsunuz anlamıyorum,herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı ?
sahtekar orc
Bu arastirma akp genel merkezinde yapilsa ancak bu kadar cikar.
alpaslan
isçi kızıyor memur kızıyor emekli kızıyor akp yüzde elli ancak kediler trafoya girerse alırlar zaten kedilerde trafodan çıkmıyorlar buna da sebeb chp ve MHP nin laçkalığı
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör