ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE BU ANKETİ AÇIKLIYORUZ!

Öğretmenler Gününde Bu Anketi Açıklıyoruz!
Tarih:
24 Kasım 2013
Okunma:
4356

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutlarız. Her ne kadar öğretmenlerimiz için önemli bir gün olsa da dün Ankara'da yaşananlar öğretmenler gününe gölge düşürmüştür. 

Seçimanketi.TV olarak toplumsal konularda yaptığımız anketlerle, toplumun sorunlarını gündeme getirmeyi amaçlıyoruz. Bunlardan biri de halen devam eden "Ülkemizde en mağdur kesim hangisi ?" anketiydi. Hiç tahmin etmediğimiz sonuçlar çıktı karşımıza. Şu ana kadar ilk sırada Atanmayan öğretmenler olsa da onların hemen ardından Polisler geliyor. Polisler ve Atanmayan öğretmenlerin durumu maalesef medyamız pek gündemine almıyor.

Bugün öğretmenler günü olduğundan özellikle öğretmenleri ilgilendiren kısım üzerinde duracağız. 300 bin atama bekleyen öğretmen varken Başbakan Erdoğan'ın açıklamasına göre 120 bin öğretmen açığı var. Buna rağmen bu açık nasıl kapatılıyor? Ücretli öğretmenler aracılığıyla bu sorun geçiştiriliyor.

Atanmayan öğretmenlerden 39'unun intihar etmesi televizyon kanallarında hemen hemen hiç yer almadı. En son 39 intihar haberini dün itibariyle Samanyolu Televizyonu haber yaptı. Amaç tabi ki öğretmenlerin düştüğü durumu gündeme getirmek değildi. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kendilerine malzeme olduğundan haber yapıldı. "Dershaneye gitmeyen öğretmen adayları daha fazla sıkıntı çeker" imasında bulunuldu.

Sadece işine gelen, işine geldiği gibi haber yaptı onları. Ama 39 genç bu uğurda hayatını kaybetti. Başbakan Erdoğan Dershanelerin kapatılması için malzeme olarak da yine intihar eden dershane öğrencisini kullandı. Ama ataması yapılmayan 39 gencin intihar etmesiyle ilgili hiç konuşmadı.

Başbakan Erdoğan'a göre "Çalışın, yüksek puan alın ve atanın" mantığı geçerliydi. Atanmayanlar ona göre çalışmayanlardı. Peki yüksek puan alıp da ataması yapılmayan binlerce mezun varken, 40-50 puanlarla ataması yapılanlar çok mu çalışkandı? Ya da tüm illere üniversite açıp gençleri oralara yerleştiren ama mezun olduklarında istihdam için gerekli çalışmaları yapmayan hükumetin hiç mi kabahati yok?

Bazı bölümlerden öğretmen olmak için sadece üniversiteyi bitirip KPSS'ye girmeniz yeterlidir (Din Kültürü öğretmenliği, Rehber öğretmenleri ve Zihinsel engelliler öğretmenleri gibi..)

Bazı bölümlerden ise atamanızın yapılabilmesi için 75-85-90 puan almanız bile yetmiyor (Sınıf öğretmenliği, Fen ve Teknoloji öğretmenliği, Sosyal bilgiler öğretmenliği gibi..).

Demek ki ülkemizde öğretmen olmak için çok çalışmak yetmiyor. Hükumetin bu kadar mezunu istihdam konusunda yetersiz kalmasına rağmen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten itibaren "Bu konuda bir çalışma yapılıyor" açıklamalarını duyduk. sonrasında Nimet Çubukçu, Ömer Dinçer ve Nabi Avcı... Hepsi aynı çalışmanı devam ettiğini açıklasa da mezunlarını istihdam edemedikleri bölümlerin kapatılması ya da kontenjanlarının azaltılması konusunda bir adım atmadı.

Hala 20 binin üzerinde mezunu olan Sosyal bilgiler bölümüne yığınla öğrenci alınıyor. İhtiyaç olarak da 3500 kişi açık olduğu belirtiliyor. Peki 3500 kişi alınacaksa toplamda, 20 bin mezunu olan bir bölüme neden hala yeni öğrenciler alınır? Neden mezunlar ordusuna yenileri katılır?

Bundan birkaç ay önce Nurettin Canikli bir açıklama yapıyor ve "Şubat ataması var" diyor. Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı "Şubat ataması var imasında" bulunuyor. sonra Başbakan çıkıyor ve "Şubat ataması yok" diyor. Arkasından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı "Şubat ataması yok" diyor. Yine bir canlı yayında Başbakan Erdoğan "Şubat ataması yapılacak" diyor.

Bu nasıl bir politika anlayışıdır ki geleceğe yönelik planlar gündeme göre değişiyor. Bekleyen onbinlerce öğretmen adayının psikolojisi hiç mi önemsenmiyor?

120 bin öğretmen açığı nasıl telafi ediliyor? Ücretli öğretmenler demiştik ya. Onlar nasıl seçiliyor? İşte basit bir örnek.Şırnak/ Uludere Milli Eğitim Müdürlüğünde ücretli öğretmenlik yaptırılan kişilerin mezun oldukları bölümler ve girdikleri dersler:

http://secimanketi.tv/news-images/ucretli.png

Aslında yukarıdaki tablo sadece bir numune. Türkiye genelinde bu şekilde çalışan 80 bin öğretmen var. 120 bin açıksa diğer okullardan farklı branşlara ya da benzer derslere öğretmenlerin sokulmasıyla giderilmeye çalışılıyor.

Atama konusu gündeme geldiğinde atanmamış öğretmenler bencillikle suçlanıyor. Ama fark edilemeyen bir gerçek var. Aslında olan onlardan çok öğrencilere olyor. Kim ister 2 yıllık bir yüksek okul mezununun 6-7 yaşındaki öğrencisini eğitmesini. Hele de bölümler/branşlar inşaat, ormancılık, hayvan yetiştirme gibiyse...

 

http://secimanketi.tv/news-images/enmagdurkesim-anketi-sonuclari.jpg

"Ülkemizde en mağdur kesim hangisi ?" anketine 30,837 kişi katıldı. Katılanların % 34,79'u en mağdur olarak atanmayan öğretmenleri görürken, % 34,57'si polislerin daha mağdur olduğu kanaatinde. en mağdur anketinde 3. sırada öğretmen % 7,47 oranına sahipken, Taşeron işçiler % 3,53 ile 4. sırada yer aldı.

 

Başbakan Erdoğan Şubat Ataması olacak müjdesini verdi. Ancak alınacak öğretmen sayısı, 120 bin açığa rağmen sadece 10 bin. Sitemizde yaptığımız anketlerden birinde de  "2014 Şubat ayında öğretmen ataması yapılmalı mı?" şeklindeydi. Ankete katılanların % 93,93'ü Evet Şubat ataması yapılsın derken, 5,19'u Şubat Ataması yapılmasın şeklinde oy kullandı.

http://secimanketi.tv/news-images/ogretmenatamasi-subat-anketi.jpg

 

"Eğitimdir ki, bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder."

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 10 Yorum

zalim dersaneler
öğretmenlerini ezen,sömüren,parasını vermeyen,sigortasını yatırmayan DERSANELERİ kapatın sayın başbakanım.Yıldık öldük bu zalimlikten.Dersanelerde öğretmenlere yapılan zulümleri bilseniz günlerce ağlarsınız.
nuray akp
öğretmenlerimizin bu kadar sabırsız olmasını anlayamıyoruz sanki yangından mal kaçırır gibi hemen anında atamamız yapılsın istiyorlar okadar kolaymı bu iş bütün öğretmenlere atama yaparsa hükümetimiz o zamanda maaşımız az diye sitem ederler hep aç gözlü olunmazki
KEÇİÖREN
. İnsan Cevherini Mücevher haline getirip, Geleceğimizi İmar eden Fedakar Öğretmenlerimiz; '' ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN '' ... ''Selam ve Dua ile Allah'a emanet olun... Mehmet DOĞANAY AK Parti Keçiören Belediye Başkan A.Adayı… .
Rubaa
afyonlu denen tüy, sanane. bankacılık ve sigortacılık emzunu sosyal bilgiler öğretmeni olmuş. ben ve benim gibi 20 bin kişi atanmayı beklerken, kadrolarımıza ilgisi olmayan kişiler yerleştiriliyor. eğitim ne ki gereği yok zaten.
fencı
benım bransımı gasp eden organık tarımcıya hakkım haram olsun
afyonlu
zeliha denen kıl vermeden önce düşünecektin
öğretmen
ak gençlik bilmedeğin olaya atlama kafan yarılır, kafasız
Zeliha
Bu gençlerin hakkını nasıl ödeyeceksiniz. eminönünde yem bekleyen güvercin haa. Yazıklar olsun size verdiğim oylara.
ak gençlik
yahu kardeşim hükümet ne yapsın atama desen yapıyor sizeherşeyi veriyor hala hükümeti protesto ediyorsunuz nankörlük yapmayın kardeşim
öğretmenlere değer verin
bir milletin yoluna ışık tutan bu insanlara sahip çıkın

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör