OPERASYON SONRASI AK PARTİ OY ORANI DEĞİŞTİ Mİ?

Operasyon Sonrası Ak Parti Oy Oranı Değişti mi?
Tarih:
30 Ocak 2014
Okunma:
5288

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, 17 Aralık operasyonunun AK Parti oylarını etkilemediğini söyledi. Oy oranı yüzde 45-50 aralığında olan AK Parti’nin mevcut belediyelerini koruduğu gibi yenilerini de kazanabileceğini belirtti. 

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere tam iki ay kala siyasetin fotoğrafını AKŞAM için çekti. 
17 Aralık operasyonuyla AK Parti'nin oylarının yüzde 40'ların altına indiği iddiasının doğru olmadığını belirten Gür, “Operasyon ve sonrasındaki süreç, AK Parti'nin oylarını sınırlı oranda etkiledi. Oy aralığı olarak baktığımızda; şu an:

AK Parti'nin oyları yüzde 45-50 aralığında.

CHP yüzde 24-27 bandında görünüyor.

MHP'nin oyları yüzde 12-14 civarında.

BDP için de yüzde 8-10 oranında olduğunu söyleyebilirim” dedi. 

KALELERDE 'ŞİMDİLİK' DEĞİŞİKLİK YOK 
Siyasi partilerin "kale" olarak nitelendirdiği illerde bir değişiklik görünmediğine dikkat çeken Gür, “Seçimlere iki ay kala İstanbul ve Ankara'da hâlâ AK Parti, İzmir'de CHP, Diyarbakır'da BDP adayları önde ve rahat görünüyorlar” diye konuştu.  

KIYASLAMA YANLIŞ YAPILIYOR 
AK Parti’nin son yerel seçimde Türkiye genelinde yüzde 38.4'lük oy oranıyla kazandığını hatırlatan Gür, “AK Parti’nin, yüzde 40-45 oy alsa bile, son yerel seçimlerde kazandığı belediyelerin kahir ekseriyetini koruyacağı gibi, muhalefete ait bazı belediyeleri de kazanabileceğini söyledi.

KAVGA NEDENİ KÖŞK SEÇİMİ
17 Aralık operasyonuyla beraber, cemaat ile hükümet arasında yaşanan kavganın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeye dönük olduğunu belirten Gür, “Tayyip Bey Çankaya'ya çıkacak mı, çıkarsa AK Parti kim tarafından yönetilecek, bunun kavgası var” dedi. Siyasi çalkantıdan muhalefet partilerinin kârlı çıkamayacağını ifade eden Gür, “Muhalefetin süreci çok da iyi yönetemediğini düşünüyorum” diye konuştu. 

OPERASYONLAR DEĞİL, EKONOMİ BELİRLER 
İktidar ile muhalefet arasındaki oy polarizasyonu çok sınırlı olduğunu belirten Gür, İnsanlar AK Parti'den desteğini çekecek olsalar bile alternatifler oy geçişgenliğinin kolay olmadığı yerler.

Geçmişte ANAP'ın yanında DYP, CHP'nin yanında DSP vardı. Şimdi o yapı yok” diye konuştu. Gür, “Bu saatten sonra AK Parti oylarındaki aşağı veya yukarı doğru trendin, "aday etkisi"nden veya muhtemel bir "17 Aralık benzeri süreçler"den çok, "ekonomideki gelişmelere" bağlı olacağını düşünüyorum” dedi. Gür, operasyonların devam etmesinin ise AK Parti'ye zarar vermeyeceğini, 2011 seçimlerinde MHP ile ilgili kaset iddialarında olduğu gibi mağduriyet algısı yaratarak oyları arttırabileceğini söyledi. 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 13 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
AKIN
ALİ BİLGİN kaç yaşındasın bilmemde biz MHP ye 1999 senesinde bir şans verdik oda içine etti. ecevit in gölgesinde ezildi gitti. o zamanki bahçeli aynı bahçeli ne değiştiki
hydr.16@hotmail.com
PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALR ADİL BEYDE PARAYI ALMIŞ DÜDÜĞÜNÜ ÇALMIŞ
vatansever
adil bey gibilerin parayla işi olduğu için kim parayı fazla verirse düdüğü o çalar hesabı milleti böyle şeylerle kandırmaya çalışıyorlar birazda başarılı oluyorlar kimlerdenmi yaşlılardan okuma yazması olmayanlardan bize maaş bağladı diyenlerden
hırsız akp
serhanel siz akp liler millete cevap vermemek icin sorusturmanın üzerine kapattınız ama türk milleti saf degil hesabını soracak size sandıkta
rasim
kaç ilde, kaç kişiye, hangi yaş gruplarına, hangi eğitim düzeyindekilere anket yapılmış ayrıntılar nerede.....
serhanel
allahın izniyle yüzde elli rahat operasyon siyasi olunca sandıktaki cevap da siyasi olur kimse hırsızlık naralarıyla akparti çöküyor hülyasına dalmasın gümbür gümbür geliyoruz inşallah
ali bilgin
mhp birinçi parti
....
yalandan kim ölmüş
maradona
kolpacı Adil Gür.Sen AKP aleyhine bir anket yayınlayabilir misin o yandaş gazetede. Parayı al, anketi onların istediği gibi çıkart. Hepiniz şişeceksiniz., 30 mart'tan sonra. Bantı sadece tahmin yapanlar söyler, anketçi değil. Kesin rakam versene diğer anket şirketleri gibi,kolpacı
hkc
ya onca para, nüfuz ticareti, siyasi çevreye yakın insanların hızla zenginleşmesi, yetimin hakkının yenmesi, kamunun sömürülen parası, vicdan sahibi kardeşim elini vicdanına koy, düşün
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör