OPERASYONLAR AK PARTİLİ SEÇMENİ NASIL ETKİLEDİ?

Operasyonlar Ak Partili Seçmeni Nasıl Etkiledi?
Tarih:
23 Aralık 2013
Okunma:
6694

Türkiye’nin gündemine oturan ‘yolsuzluk ve rüşvet’ soruşturmasına AKP seçmeni nasıl tepki veriyor?

BBCTürkçe'den Sinan Onuş'un haberine göre, sosyal medya, TV ve gazetelerde taraflar arasında karşılıklı suçlamalar birbirini izlerken sokağın kafası ise oldukça karışık görünüyor.

"KOCA PARTİDE DE FİRE ÇIKMASI NORMAL"

AKP’nin yoğun oy aldığı Ankara’nın Akdere Mutlu Mahallesi bölgesi, Türkiye’nin birçok ilinden özellikle de Orta Anadolu’dan göç edenlerin yoğun olarak yerleştiği gecekondu semti.Gelir ve eğitim seviyesi oldukça düşük semtte bir markete giriyorum. Sahibi, SSK emeklisi Hamdi Ünlüoğlu. 2 dönemdir AKP’nin mahalle temsilciliğini yaptığını belirtiyor. 1980 öncesinde MHP’ye, 12 Eylül’den sonra ANAP’a, bir ara DSP’ye oy vermiş. Artık “AK Partiliyim” diyor.

Ünlüoğlu, mahallenin de yoğun olarak AKP’ye oy verdiğini söylüyor. Operasyon için “Hırsızı korumak doğru değil ama hırsızlar mı kesin olarak bilmiyoruz ki” yanıtını veriyor. Sık sık pazardan alınacak bir kilo meyvenin içinde bile birkaç çürük olabileceğini tekrarlıyor ve “Koca partide de fire çıkması normal” diyor.

"ZENGİNLEŞTİK"

Kendisiyle baş başa kaldığında vicdanının ne dediğini soruyorum. Gülümsüyor ve “Başbakan’ın birçok tavrını beğeniyorum. Mahalleye bak, herkesin arabası var. Zenginleştik” diye yanıtlıyor.

Tam bu sırada içeri yaşlı bir kadın giriyor. Üç ekmek alıyor, veresiye defterine yazdırıyor. ‘Gecekonduda oturuyorsunuz, ekmeği yazdırıyorsunuz, bu nasıl zenginlik’ diye soruyorum. Ünlüoğlu, “Sırayla. Bunlar da düzelecek” diyor.

"HER ŞEY BİRBİRNE GİRDİ"

Uzaktaki bir evi gösteriyor. Gidiyorum. Ev sahibinin adı Ali Koçlu. O da AKP’nin mahalle temsilcisi. Söze “Kafam biraz karışık” diye başlıyor. Koçlu, “Her şey birbirine girdi. Fethullah Gülen’e karşı olanlar bile şimdi onu savunuyor. Tuhaf. İç ve dış güçlerin Başbakanımıza karşı art niyeti bu operasyon” diyor.

"ARADA KALDIM"

Mahalle sakini Nafiz Yalçınkaya da kurulduğundan beri AKP’ye oy verdiğini söylüyor. “Rahatsız oldum, arada kaldım” diyen, Yalçınkaya, “Yapmazlar diyordum ama üstü kapatılacak gibi. Bizim ayakkabı kutusundan fareler çıkıyor” diye konuşuyor.

"OPERASYON TUZ BİBER EKTİ"

Fotoğrafının çekilmesini istemeyen Yalçınkaya, Çözüm Süreci’nde PKK’ya çok taviz verildiğini ileri sürüyor ve “Son operasyon kararsızlığıma tuz biber ekti” diyor.

Aslen Adanalı olan Mehmet Gülmez de iki seçimdir AKP’ye oy verdiğini söylüyor. “İyi bildiğimiz adamlardı. Oy verdiğime pişmanım” diyor. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, Diyarbakır ziyareti sonrası fikrinin değiştiğini belirtiyor.

"KÜRDİSTAN'A HOŞ GELDİNİZ SÖZÜ İÇİME BATTI"

Gülmez, “Kürdistan’a hoş geldiniz sözü, içime battı. Oradan oy alacağım diye cemaatle ters düşmesi yanlış” diyor. Kendisinin Gülen cemaatinden olmadığını vurgulayan ama AKP’yi, iktidara cemaatin getirdiğini öne süren Gülmez, “Onların ekmeğini yedi. Şimdi cephe alması yanlış” diye konuşuyor.

"KONUŞSAK NE OLACAK?"

Bu sırada ezan okunuyor. “Bizde yalan yok” diyen bazı mahalle sakinleri konuşmak için beklememi istiyor. Camiden biraz uzakta mahalle meydanında bekliyorum. Namaz bitiyor. Biraz önce “konuşalım” diyenler hızlı adımlarla yanımdan uzaklaşıyor. Sesleniyorum. “Boş ver. Konuşsak ne olacak” diye yanıtlıyorlar.

"İSLAM DÜŞMANLARINA KARŞI YİNE OYUN AKP'YE"

Yanıma Ruşen Öztürk geliyor. “Ben korkmam, sor” diyor ama soruyu beklemeden konuşmaya başlıyor: “Operasyon, ABD ve İsrail’in başının altından çıktı. İçimizdeki onlar gibiler de oyuna destek verdi. Memleketin kalkınmasını istemiyorlar. Oyum, İslam düşmanlarına karşı yine AKP’ye.”

Öztürk, “yolsuzluk yoktur” demiyor, “Yapan cezasını çeksin ama bir şey çıkmayacak. 28 Şubat’ta tutuklu kalmadı. Birçok davanın hepsi yalan çıktı. Bu da yalan çıkacak” diyor.

Hükümetin, o davaların arkasında olduğunu anımsatıyorum. Öztürk, “O zaman suçlu kimse cezasını çeksin” diye konuşuyor.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 31 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
nebi susan
halkımız eskısı gıbı dar olan duşuncesınden cıktı ben bır kurdum gurur da duyarım ırkımla benım kurt oldugumu bu partı bana bır kes daha hatırlattı ak partı dışında oy verılecek partı hanı gostersınler bırakın bu ayakları artık
REiS
BURDA BOZKURTÖREN iSIMLi SAHIS MHP'NiN ADINI KULLANARAK "CIG"nickli ARKADASA TERBiYESiZCE ve HAYASIZCA ATIFTA BULUNMUS OLUP PARTiMiZiN AHLAK ve DÜSÜNCE ANLAYISIYLA BAGI OLMAYAN bu (Bozkurtören)PROVOKATÖR SAHSIN IP NUMARASI ALINMIS OLUP BU KiSi HAKKINDA GEREKLi iSLEMiN YAPILACAGINI ARZ EDERiZ.
çığ
kızılelma kardeşim 'bozkurtören' gibi arkadaşlar,öğrenciyken çokca rastadığım,pardesü giyip, ülkücülüğü kullanıp mafyacılık oynayan tiplerdendir, o yüzden ciddiye almamak lazım, kalite belli yazdıklarından, ocak terbiyesi alan sözünden, kaleminden belli olur, olmalıdır
KIZIL ELMA
"Bozkurtören"Senin gibiler hic bir zaman Milliyetci olamaz sen gercek Ülkücülerin yüz karasisin.Asagida yazdigin kelimelere bak Ülkücü asla o kelimeleri kullanmaz.Sen Ülkücü terbiye almadigin gibi Türk ve toplum terbiyesindende yoksun zavalli birisin.
KIZILELMA
Ulan "Bozkurtören...."denen terbiyesiz yaratik Bende bir eski MHP'liyim.Ama simdi iSCi PARTiSi saflarindayim.iP Milliyetci,Vatansever,Atatürkcü iP Milyonlari meydanlara,Anitkabir'e yigarken sen ne yaptin.Milliyetcilk eylemle fedakarlikla olur.Sen Vatan,Bayrak,icin ne yaptiniz.
ülkücülük lafla olmaz
bozkurtören arkadaş acaba 17 aralıkta perinçeğin aihm de kazandığı ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır davasından haberdar mı, artık ermenilerin bizden ne toprak ne tazminat talep edemeyeceğinin bu dava sayesinde olduğunu biliyor mu?
yazık
eski mhpli arkadaşa küfreden arkadaş acaba neden böyle konuşuyor, ne var bunda vatanını sevmek lafla değil icraatla olur mhp 11 yıldır tayyibe stepne olmaktan başka ne yapmış, işçi partisi en azından kürt açılımı, akiller yanlıştır dedi heryerde protesto etti be
Bozkurtören....
eski MHP'liyim diyen ş.r.f.siz... MHP'linin eskisi olmaz...!!! Bide işçi partiliymiş...bak hele g...vata bak...! Madem işçi partilisin, Eski MHP'liyim diyerek ne demek istiyosun p.....!!!
TurkOgluTurk
Arkadas bnlarin tek ,tek idam oldugunu gorsem,kanlarini icsem gene doymam!
Khan
Kara Efe denen zat sonuna kadar haklıdır. Fakat ABD oyunu değişmek niyetinde değil zaman zaman aktörlerini değiştirmek niyetindedir. Zira ABD'nin kontrölunun dışına çıkılan bazı mevzular oldu AKP'de..
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör