OPTİMAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKET SONUCUNU AÇIKLADI!

Optimar Araştırma Şirketi Anket Sonucunu Açıkladı!
Tarih:
11 Mart 2014
Okunma:
14504

Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, 30 Mart yerel seçimleri için, “AK Parti Yüzde 44,8 CHP yüzde 29,3” dedi.

Optimar Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, İstanbul’da katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Daşdemir, “Seçim anketlerini birçok belediyenin ve adayın propaganda malzemesi yapmak için kullandığını görüyoruz. Anketler, propaganda malzemesi olmamalı.

Anketler hataları görebilmek için fırsattır. Doğru hazırlanmış bir saha araştırmasında, insanlar bir adayı tercih etmediği zaman, oy vermeme nedeni öğrenilebiliyor.Bu da seçime giren Belediye Başkanları için de, adaylar için de büyük bir avantaj. Çünkü sonuçları değerlendirip o doğrultuda bir değişime ve çalışmaya giden aday, hatasını düzelt imkânı buluyor” dedi.

“CANLI YAYINLARDAN SONRA ÇOK TEPKİ ALIYORUM”

Haber kanallarına sürekli canlı yayın konuğu olarak katılan ve anket sonuçlarını değerlendiren Optimar Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, “21 senedir sektörde olan bir araştırma firmasıyız. Katıldığım canlı yayınlardan sonra çok tepki alıyorum ancak bugüne kadar hiçbir belediyenin ve adayın sipariş üzerine elimize tutuşturduğu anketi hazırlayıp, hiçbir siyasinin malzeme olarak kullanmasına alet olmadık.

Seçim dönemlerinde aday enflasyonu gibi, araştırma şirketi enflasyonu oluyor. Seçim dönemi mantar gibi ortaya çıkıp seçimden sonra yok olan araştırma firmaları, bir sonraki seçimde yine farklı isimlerle sektöre giriyor ve o seçimden sonra yine isim değiştiriyor. Bu konuda devletin önlem alması gerektiği gibi, kamuoyu ve medya kuruluşları da dikkatli olmalı.

http://secimanketi.tv/news-images/OPTIMAR-anketgrafigi.jpg

Optimar Araştırma tarafından 24-28 Şubat’ta yapılan son anketi de değerlendiren Daşdemir, “2014'te yapılacak yerel seçimlerde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?" sorusuna verilen yanıtları da aktardı. Ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra oyların dağılımı; AK Parti Yüzde 44,8 CHP yüzde 29,3 MHP yüzde 14,2 BDP Yüzde 5,6 BBP Yüzde 3,2 Saadet yüzde 1,3 ve HDP yüzde 0,4 oldu.

2007, 2009 ve 2011’de yaptığı tahminlerle her seçimi bilen adam olarak anılan Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, “Seçim değerlendirmeleri ve saha araştırmaları yaparken yerel seçim, genel seçim ayırımı doğru yapılmalı. Her seçim kendi kategorisinde değerlendirilir.

AK Parti 2004 seçimlerinde Yüzde 41 alırken 2009 yerel seçimlerinde ise Yüzde 39 almıştı.

Bu seçimde ise Yüzde43-44 bandında gezindiğini gördüğümüzden, AK Parti’nin bu seçimlerden de büyük bir zaferle ayrılacağını söyleyebiliriz” dedi.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 33 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
GG
BAŞBUĞ KÖŞKE!!!
fuat reis
mhp patlama yapıcak...
ISK AKP
Ne mhp ne chp varsa yoksa AKP RT ERDOGAN BUYUK USTAT ALAHIN IZNIYLE YINE AKP
ALİYA
SEÇİMİN SÜRPRİZİNİ ANKETÇİLERİN GÖRMEK İSTEMEDİĞİ HÜDA PAR YAPACAK. ONLAR DA NEREDEN ÇIKTI DİYECEKLER. HALKIN NABZINI TUTAMADIKLARINI O ZAMAN ANLAYACAKLAR.
Impossible
AKP kazanamaz bu saatten sonra.
murat
ak parti % 47 aşağı düşmez
ahmet
ben simdiye kadar üc yerel secimde oy kullandim ve ücünü de chp ye verdim. aydinliyim. ama bu saaten sonra basbakan erdogandan baskasina oy vermem. ast olan ülkedir ve türkiye baskalarinin ayagina bastigi asikardir benim icin. aydina ne yapti chp? hic.
alper 24
eski akpkk li olarak oyum MHP ye
alper23
eski mhp li olarak oyum akp ye ak parti bu seçimde yüzde48 oy alır
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör