ORC ANKETİNE GÖRE BABACAN VE DAVUTOĞLU NE KADAR OY ALIR?

ORC Anketine göre Babacan ve Davutoğlu ne kadar oy alır?
Tarih:
11 Eylül 2019
Okunma:
1584

Yeni Parti kurmalarına artık kesin gözüyle bakılan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın seçimlerde ne kadar oy alabilecekleri merak ediliyor. ORC Araştırma Şirketi Bugün Seçim Olsa hangi partiye oy verirsiniz diye sordu. Buna göre Ali Babacan'ın ve Ahmet Davutoğlu'nun Ak Parti seçmeninin teveccühünü kazanıp kazanamayacakları da ortaya çıkmış oldu.

Ekonomik krizin etkisi ile yerel seçimlerin ardından yaşanan büyük yenilginin ardından gözlerin çevrildiği iki isim Ak Parti'de Genel Başkanlık ve Başbakanlık yapmış olan Ahmet Davutoğlu ile Ekonomiden sorumlu bakanlık yapan Ali Babacan. Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde yüzde 50+1 olan yönetim imkanını yeni partilerin seçime girmesi ile kaybetme korkusu yaşayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminde değişiklik yaparak yüzde 50+1 şartını ortadan kaldırabilecekleri konuşulurken, son açıklanan anket sonucuna göre Ak Parti'nin oylarının bir bölümünün yeni kurulacak olan partilere kayabileceği görülüyor. 

Bugün seçim olsa Babacan ve Davutoğlu ne kadar oy alır?

Araştırmada deneklere ilk olarak "Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz" sorusunu yöneltti. Soruya gelen cevapta, Ak Parti yüzde 30.6 çıkarken CHP yüzde 26.5 oranında oy alıyor.

Yeni parti kuracak Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan'ın oy potansiyeli merak konusuydu. ORC anketinde bu soruyu da yer verildi. 

Ali Babacan barajı geçecek bir oy oranına sahip görünürken, Ahmet Davutoğlu'nun ise baraj altında kaldığı görünüyor. Ankete katılanların yüzde 11.6'sı Ali Babacan'a oy veririm derken, Ahmet Davutoğlu'na oy veririm diyenlerin yüzdesi 8.5'te kaldı.
ORC Araştırma Seçim Anketi Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör