ORC ARAŞTIRMA GENEL SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

ORC Araştırma Genel Seçim Anketi Sonuçları
Tarih:
10 Eylül 2014
Okunma:
2597

Ahmet Davutoğlu genel başkanlığındaki AK Parti’ye halk tarafından büyük destek gelirken ORC’nin yaptığı son anketten AK Parti’ye yüzde 47,4’lük destek çıktı.

Araştırma şirketi ORC’nin 2-6 Eylül tarihleri arasında 32 ilde 2 bin 310 kişi ile yüz yüze anket yöntemi ile gerçekleştirdiği kamuoyu yoklamasına göre bu Pazar seçim yapılması durumunda AK Parti oyların yüzde 47,4’ünü alıyor. CHP oyların 24,3’ünü alırken MHP’ye yüzde 15, HDP’ye ise yüzde 9,5 oranında destek geldi. Yüzde 3,8 oranında ise diğer partilere destek geldi.


Araştırmaya katılan tüm seçmenlere sorulan, “Önümüzdeki genel seçimde Ahmet Davutoğlu genel başkanlığındaki AK Parti’nin yeniden tek başına iktidara geleceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 60,3 ‘Evet’ cevabı verilirken yüzde 28,5 oranında ‘Hayır’ cevabı verildi. Yüzde 11,2 oranında kişi ise fikir belirtmedi.

AK Partili seçmene sorulan, “2015 genel seçimlerinde AK Parti’nin sandıktan 1. parti olarak çıkacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 97,5 oranında ‘Evet’ cevabı verildi. Yüzde 2,5 oranında ise fikir belirtilmedi.

CHP’li seçmene sorulan, “2015 genel seçimlerinde CHP’nin sandıktan 1. parti olarak çıkacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 11 oranında ‘Evet cevabı verilirken, yüzde 55,2 oranında ‘Hayır’ cevabı verildi. Yüzde 33,8 oranında kişi ise fikir belirtmedi.

MHP’li seçmene sorulan, “2015 genel seçimlerinde MHP’nin sandıktan 1. parti olarak çıkacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 15,7 oranında ‘Evet cevabı verilirken, yüzde 60 oranında ‘Hayır’ cevabı verildi. Yüzde 24,3 oranında kişi ise fikir belirtmedi.


HDP’li seçmene sorulan, “2015 genel seçimlerinde HDP’nin sandıktan 1. parti olarak çıkacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 47 oranında ‘Evet cevabı verilirken, yüzde 42,4 oranında ‘Hayır’ cevabı verildi. Yüzde 10,6 oranında kişi ise fikir belirtmedi.


“Türkiye’de siyasi parti ve oluşumlara ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ise yüzde 18,5 ‘Evet cevabı verilirken, yüzde 81,5 ‘Hayır’ denildi.

Ahmet,haberi,son dakika haberleri, Davutoğlu,haberi,son dakika haberleri, genel,haberi,son dakika haberleri,anket sonucu,orc, başkanlığındaki,haberi,son dakika haberleri, AK

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

Hasan
Yüzde 58 dediler yüzde 51 aldı katılım düşük olduğu halde bir de. Şimdi 47 diyorlar demek ki gerçek oyu 38 falan. Tek başlarına hükümet olamazlar bu sefer. Son 5 yıldır bütün anketlerde hep yüzde 7-10 arası üfürüyorlar akp lehine.
Khan
CHP Genel Başkanı Muharrem İnce ve MHP Genel Başkanı Sinan Oğan olmadıkça bu anketler değişmez.
serkan
bu anket tamamen yalan saadet partisi yüzde 60 olmalıydı
ömer h.oğlu
Illerimizin beliren aday adaylari anketinizi gormek isteriz
mert
bu anket garceyi soylemior. neden? chunki ekonomide gidisat kotu ve enfilasion yukselior ve ikincisi de davutoglu erdoganin karizmasi yok onagore 47 ni 50 ni kafandan at kardesim bu ruyaya kapilma vesselam.
Güllü
ORC AKP'YE YÜZDE 51 DEMİŞTİ YÜZDE 43 çıkmıştı YALANCI YALAKLAR

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör