ORC ARAŞTIRMA ÖYLE BİR SONUÇ AÇIKLADI Kİ!

ORC Araştırma öyle bir sonuç açıkladı ki!
Tarih:
28 Mart 2015
Okunma:
25417

2015 genel seçimleri anket sonuçları devam ediyor. ORC'nin son seçim anketinde ilginç sonuçlar cıktı.

ORC'nin yaptırdığı son seçim anketinde çarpıcı sonuçlar. 2015 genel seçimleri için yapılan son ankette AK Parti yüzde 50, HDP baraj altında görülüyor.

Başkanlık sistemine destek yüzde 70 olurken, en fazla destek veren iller arasında Konya, yüzde 81 ile gelirken, en düşük oran yüzde 32 le Muğla oldu.

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/orc-sonanketin/1.jpg

ORC TÜM SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

SON SEÇİMDE EN YAKIN TAHMİNİ ORC YAPMIŞTI

2011 genel seçimleri ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde en iyi tahminde bulunan ORC Araştırma'nın yaptığı anketten çok çarpıcı sonuçlar çıktı.  Son ankete göre AK Parti, anayasayı değiştirerek başkanlık sistemini getirecek 367 barajını geçiyor.

Kamuoyu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "400 milletvekilliği" ve "başkanlık sistemi"yle ilgili çağrısını konuşurken, yapılan son anketlerden çarpıcı bir sonuç çıktı. ORC'nin araştırması, 18-24 Mart arasında, 36 ilde, 3 bin 178 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

AK PARTİ 50.3'ÜN ÜZERİNDE

"7 Haziran seçimlerinde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisi" sorusuna, yüzde 50.3'lük kesim "AK Parti" yanıtını verdi. Aynı şirketin ağustos ayından bu yana yaptığı 9 ankette iktidar partisi en yüksek oy oranına ulaştı. Ankette, CHP'ye yüzde 23, MHP'ye yüzde 14.1 oy çıktı.

HDP BARAJ ALTINDA

Meclis'teki sandalye dağılımını doğrudan etkileyecek sonuç ise HDP'nin oy oranında gizli. Ağustos 2014'teki araştırmada oy oranı yüzde 10.2 çıkan ve barajı geçiyor görünen HDP'nin son ankette yüzde 8.6'da kaldığı belirlendi. Diğer partilerin toplam oy oranı toplam yüzde 4 görünüyor, oranlar ise çarpıcı bir tablo ortaya koyuyor.

BAŞKANLIK VE YENİ ANAYASA İÇİN YETERLİ SONUÇ

ORC Araştırma'nın sonuçları, 7 Haziran'da sandıktan çıkan sonuçlarla aynı olursa, Meclis'te AK Parti, CHP ve MHP'den meydana gelen üç partili bir yapı oluşacak. AK Parti, 375 milletvekilliği kazanarak, 367 olan anayasayı değiştirme çoğunluğunun da üzerine çıkacak. Bu durumda, hem yeni anayasa hem başkanlık sistemi konusunda ipler tamamen AK Parti'nin eline geçecek. Anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa CHP 125, MHP ise 50 milletvekilliği kazanıyor.

BAŞKANLIK SESTEMİNE DESTEK ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Türkiye için gerekli" dediği başkanlık sistemine kamuoyunun desteği de yüzde 70'lerde görünüyor. ORC Araştırma'nın son anketinde, başkanlık sistemini bilenlerin oranı yüzde 65 çıktı. Bilenlere "Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?" diye sorulduğunda ise "Destekliyorum" diyenlerin oranı yüzde 70'i buldu. "Desteklemiyorum" diyenlerin oranı yüzde 30'da kaldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE EN YÜKSEK KONYA'DA EN AZ DESTEK MUĞLA'DA

Başkanlığa en çok desteği veren il yüzde 81 ile Konya olurken, bu kenti yüzde 78.4 ile Erzurum, yüzde 77.2 ile Şanlıurfa takip ediyor.

AK PARTİ OY ORANI SON 9 AYIN ZİRVESİNDE

CHP OY ORANI SON 9 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

İŞTE O SONUÇLAR

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 22 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
tarafsız orc
son üç seçimi orc bildi hoşunuza gitmiyor diye karalamayın:)
meral
aziz nesini türk mileti için yüzde almışı aptal demişti haklı çünkü 13 yıldır yandaşlarına çalışıyolar hala oy veriyoz memuru emekliyi ezen akp kılıçdar oğlunun söz vediği 2 maaş a alay ediyo erdoğan
dfsasaf
yanlancının... görecez bakalım orccc
kötümser
Buraya yazıyorum ak parti %38 alsın öpsün başına koysun.yanlış giden çok şey var, artık oy yok
Cumhuriyet
Ben açık açık yazıyorum, ORC yandaş bir kuruluştur. Allahın iznir ile Cumhuriyet Halk Partisi %26 & %28 arasın da bir oy alacak ve Akepe hükümeti tek başına ikditar olmayacak... Sonsuza kadar, CHP ve ATATÜRK'ün Partisi Allahın İzni ile geliyoruz.. :)
tarafsız anket şirketi
gercek anket sonuclarını vereyim akp = 42 ile 43 arasında mhp= 16 ile 18 arasında chp=24 ile 26 arasında hdp= 10-12 arasında ve barajı kesinlikle geçicek şuan ki durumda. diğerleride yüzde 3 ile 5 arasında. mhp bbp ve saadet ittifak yaparsa oyları %18-%22 mhp nin aldığı oylar akp den düşecek.
Anti akepe
Allah korusun inşallah akepe %45 in altı olur
emre
bukadar yüzsüz yalaka çıkarcı anket şirketi görmedim. onca yolsuzluk ,güvenlik paketi,atılan yalan vaatler mağdur edilen insanlar bunlar oluyor.bu yalaka kutupçu anketçilerde ortalıkta başındaki padişahın dediklerine göre hareket ederler.. akp'nin oyu 37 ,38 arası çalmazsa eğer 35-36 arasında
Sezer
Vay be %70 lik kısım destekliyormuş iyi sallamışlar başkanlık sistemine destek en fazla %45 dir oda ''en fazla''.Diğer türlü MHP %17 den %14 e düşmüş adama hadi ordan yalaka derler.Sallıyorsun bari az salla %45 de AKP ye belki olabilir diyelim ama sen uçmuşsun ORC
Sakin Ok
"Yandaş medya"dan sonra "yandaş anket" mi diyorsunuz? Olur mu olur, bir de yaptıkları "bilimsel" çalışmaları duyururken bir chp'ye bir mhp'ye laf çakarak görevlerini %100yerine getirdiğinin altını çiziyorlar. Açıkçası Metropoll ve AG dışında hepsi üfürüyor, bu ikisidir ne buluyorsa onu açıklıyorlar.
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör