ORC ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ARALIK 2020 ANKET SONUÇLARINI AÇIKLADI

ORC Araştırma Şirketi Aralık 2020 anket sonuçlarını açıkladı
Tarih:
03 Aralık 2020
Okunma:
4796

ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı "Türkiye'de bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" anketinde Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'nin yüzde 50 oranının altında kalacağı, bununla birlikte mecliste çoğunluğu elde edeceği sonucu çıktı.

Ankette sadece 4 parti yüzde 10'luk seçim barajını aşabilirken HDP barajın altında kaldı.

Siyasi Gündem Araştırması verilerini açıklayan ORC, çalışmanın 26 Kasım-01 Aralık 2020 tarihleri arasında 42 ilde toplam 3820 kişi yüz yüze anket görüşmesi yöntemiyle yapıldığını belirtti.

ORC Araştırma Şirketi'nin "Türkiye'de bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorulu anketine göre ilk 5'e giren siyasi partilerin oy oranları AK Parti yüzde 36,1, CHP yüzde 25,4, MHP yüzde 12,7, İYİ Parti yüzde 10,4 ve HDP yüzde 9,3 olarak açıklandı.

ORC Araştırma seçim anketi sonucu 2020

Babacan ve Davutoğlu'nun partilerinin toplam oy oranı yüzde 4'ün üzerinde AK Parti'den ayrılarak Demokrasi ve Atılım Partisi'ni (DEVA) kuran eski Maliye Bakanı Ali Babacan'ın oy oranı yüzde 1,9 olarak açıklanırken, AK Parti'nin eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun başkanı olduğu Gelecek Partisi'nin yüzde 2,5, Saadet Partisi'nin ise yüzde 1,1 oy aldığı belirtildi.

Sonuçlara göre Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'nin oy oranları toplamda yüzde 48,8'e ulaşırken mecliste çoğunluğu sağladığı görülüyor. Millet İttifakını oluşturan CHP ve İYİ Parti'nin oy oranları ise toplamda yüzde 35,8'de kalıyor. Ankete göre İYİ Parti Meclis'e girerken (yüzde 10,4), HDP ise yüzde 9,6 ile oy alarak yüzde 10 barajını geçemiyor.

ORC Araştırma Şirketi'nin ağustos ayında yaptığı benzer ankette Türkiye'deki seçmenlerin oy verme eğilimleri AK Parti için yüzde 36,6, CHP için yüzde 25,9, MHP için yüzde 14,1 ve HDP için yüzde 9,6, İYİ Parti için ise yüzde 8,1 olarak açıklanmıştı.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 8 Yorum

İsimsiz
Ankette neden Hdp ile Mhp oy oranları yer değiştirmiştir. :)
Mehmet akif
Yeniden refah nerde anketleri alt ust etmeye geliyoruz mucahit erbakan
Tatar Ramazan
Yeniden Refah Partisi yazmaya cesaretiniz yokmu. 2.Devlet başkanı Dr. Fatih ERBAKAN olduğu zaman bu tavırlarınız bence devam etmez. Bizden fazla Refahcı olursunuz. Bunuda yayınlamasınız zaten.
Mehmet
Ankette neden YENİDEN REFAH PARTİSİ eklenmemiştir. Yeniden refah İlk 5'te
Ergün YAŞAR
Sizde buna inandınız mı acaba. YENİDEN REFAH PARTİ gümbür gümbür geliyor boşu boşuna kendiniz avutmayin
Akip Tülü
Yeniden Refah Partisi Fatih Erbakan
Bünyamin aygenoglu
Yuh olsun size yeniden REFAH i goremiyisunuz sizi seçim akşamı yüzünüz deki o şaşkınlığı görmek için sabırsızlanıyorum
Sadık Baş
Yeniden REFAH PARTİSİ niye burada yazmıyor. Yazsa eminim deva gelecek ve sp'den fazla oy alacaktır. Bu kadar kasıtlı yandaş anket mi olur

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 24.09.2021 Bitiş: 24.09.2021