ORC ARAŞTIRMA ŞİRKETİ BAŞKANLIK SİSTEMİ ANKETİ SONUÇLARI

ORC Araştırma Şirketi Başkanlık Sistemi anketi sonuçları
Tarih:
27 Mart 2015
Okunma:
6204

ORC Araştırma şirketi Mart ayı seçmen tercihleri araştırmasında vatandaşlara Başkanlık sistemini sordu. Başkanlık sisteminin il il analizleri yapıldı. Buna göre başkanlık sistemine en büyük destek yüzde 81 ile Konya'dan geldi.

Konya'yı Erzurum ve Şanlıurfa gibi iller izledi. Başkanlık sistemine soğuk bakan iller sıralamasında ise Ege bölgesi illeri öne çıktı. Başkanlık sistemine en az destek yüzde 32 ile Muğla'dan çıkarken, Diyarbakır'ın yüzde 39 destekle en az destek veren şehirler arasında yer alması dikkatleri çekti.

ORC araştırma şirketi, Mart ayı seçmen tercihleri araştırmasını 18-24 Mart tarihleri arasında 36 ilde 3178 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirdi. Sonuçlara göre başkanlık sisteminin toplumda bilinirlik oranı yüzde 62,5'ten yüzde 65'e çıktı.

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/orc-baskanlik.jpg


ORC'nin mart ayı başında yaptığı bir önceki araştırmada Başkanlık sisteminin bilinirlik oranı yüzde 62.5'ti. Yaşanan son tartışmalar sonucu başkanlık sistemiyle ilgili bilinirlik oranının arttığı ve yüzde 65 olarak gerçekleştiği belirtildi.


Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 10 Yorum

enes
arkadaş parlementer sistemini daha yönetemiyorlar. masum insanları hapse atıp sonrada bilmiyorduk diyorlar.bu anlayışlamı diktatör olacaksın
ÇARE VATAN PARTİSİ
Atatürkçü vatansever ülkücü dinci çiftçi miliyetçi sosyalist devrimci emekli esnaf engeliler öğrenci işçi emekci kadınlar işsiz öğretmen adayı işsiz kararsız oylar vatan partisine
ulke sevdalısı
vallahıde bıllahıde desteklemıyoruz orc sen desteksiz atıyorsun
Turkiye Cumhuriyeti
Yalaniniz batsin.. yine algi yaparak insanlarin beynine girmeye calisiyorlar , ya bunlarin amaci ataturkun kurmus oldugu turkiye cumhuriyetini yikmak..baska altarnatifi yok. Ama yikamayacaksiniz hatta altinda kalip ezileceksiniz..
OKTAY
demokrasi olarak parlamenter sistemi doğru düzgün uygulayamayanlar başkanlık bir nevi padişahlık olur
seçim bilen
bütün seçimleri bilen şirket orc...
istemiyoruz
bankanlık sistemi ülkeyi böler özerlik verilir buda toprak kaybı o yüzden kesinlikle istemiyoruz bu sistemi daha farkında değillermi halk istemiyor işte
elif ertürk
bölünme projesidir destekleyenler vatan hainleridir
kral
Yalana bak bak yalana :) bırak bu bi günde araştırma isini orc sana kimse inanmiyo
ŞAŞIRIRDIM
Destek veriyor denilen illerin seçiminde hep akp nin üstün olduğu iller ele alınmış diğer iller ele alınmamışken , yine aynı şekilde destek vermiyoruz denilen yerlerde de akp nin düşük olduğunu görüyoruz.Eğer ki Muğla en çok destek veren il olsaydı bu duruma şaşırırdım

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör