ORC TÜRKİYE GENELİ YEREL SEÇİM ANKETİ SONUCU

ORC Türkiye Geneli Yerel Seçim Anketi Sonucu
Tarih:
17 Mart 2014
Okunma:
12166

Seçimlere 13 gün kala ORC Araştırma Şirketii, uyguladığı anket sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Ak Parti yetkilileri ve Başbakan Erdoğan yaptıkları açıklamalarda 30 Mart Yerel Seçim hedeflerini küçültmüşler ve 2009 yerel seçim sonucunun üzerinde oy almaları halinde kendilerini başarılı sayacaklarını ifade etmişlerdi. Bu da demek oluyor ki yüzde 38,8 üzeri alınması onlar için yeterli.

Son iki haftadır yayınlanan anket sonuçlarına baktığımızda Ak Parti her ne kadar hedefini küçültse de anket şirketleri Ak Parti'yi yüzde 50 bandına çekmeye devam ediyor.

http://secimanketi.tv/news-images/okisareti.jpgSon olarak ORC Araştırma Şirketi de Türkiye Geneli yerel seçim anketi sonucunu açıkladı. Buna göre Ak Parti oylarını 2009 seçimlerine göre yüzde 6,9 oranına artırmış ve yüzde 45,7'ye yüükselmiş.

http://secimanketi.tv/news-images/okisareti.jpgCHP 2009 seçimlerine göre oylarını yüzde 5,2 oranında artırmış yüzde 28,3 oranına ulaşmış durumda.

http://secimanketi.tv/news-images/okisareti.jpgBDP eski adıyla DTP oylarını yüzde 0,3 oranında artırarak yüzde 6 oranında oy almış.

http://secimanketi.tv/news-images/okisareti.jpgSonuçların en dikkat çekici olanı da MHP için çıkan sonuçlar. Kamuoyu araştırma şirketlerinin bile açık açık söylediği "MHP bu seçimde oy patlaması yapacak" görüşü ORC anketlerine hiç yansımadı.

MHP 2009 seçimlerine göre oylarını artırmayı bırakın, oy kaybı yaşadı bu anket sonucuna göre. 2009 seçimlerinde yüzde 16,1 oranında oy alan MHP, ORC anketinde 0,1 puan oy kaybı yaşayarak yüzde 16 oranında oy aldı.

Anket sonuçlarına baktığımızda Saadet Partisi'nin 2009 seçimlerinde aldığı yüzde 5,2 oyu ile Demokrat Parti'nin 3,7 oranındaki oyu Ak Parti'ye kaydı.

İşte İstanbul, Ankara ve Türkiye Geneli ORC Sonuçları

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 11 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
İrfan SEZER
Ordan al, oraya koy. Öbüründen al, şuraya koy. Ama millet öyle bir koyacak ki, herkesin gözleri faltaşı gibi açılacak.
SAYGI
ARKADAŞ BEN SOLCUYUM OYUM MHP YE DEMİŞ NE FARKINIZ VAR BUĞÜN GÖRÜYORUZ 3 LÜ İTTİFAK HALİNDELER BIRAKIN KAFA TASCILIĞI DA ÖYLE ÇIKIN MİLLETİN KARŞISINA
bora
Mhpli arkadaşların en azından büyük şehirlerde adayı kuvetliyse chpye yüklenmesi gerekli.
CCC MHP CCC
MHP nin oyu dşer tabi kim vatanı milleti dşünyo kiiii...
Mesut
AKP nin hükmü bitmistir, bakalim hangi oylar nereye kayacak görcez insallah
büyük fotoğraf
akp -chp çekişir.diğerleri tırı vırı...
Dr. Nihat Özyurtcuoglu
Bütün anketlerin arastirmalarin ortak analizini yaptim.AKP'ye oy veren secmenler birazcik sag duyulu düsünürlerse inaninki Akp'nin oy yüzdesi % 21 gecmez.Saygilar
Koca CINAR
Devir sag sol,inanan inanmayan zamani degil Emperyal gücler icerdeki hainlerle beraber Vatanimizi halkimizi bölmek icin var gücüyle sinsice saldiriyorlar.Haydi Türkiye birlik duygulari icinde bu oyunlari bozalim.Ben bir solcu olaraktan bulundugum yerde Mhp'nin adayina oyumu kullanacagim
rizeli
saadet partisinin oyu mu akp ye kayar akp nin oyu mu saadet partisine 15 gün kaldı göreceğiz.
mhp
tabi tabi akp
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör