ORTADOĞU ANKETİNDEN TÜRKİYE ÇIKTI !

Ortadoğu Anketinden Türkiye Çıktı !
Tarih:
20 Haziran 2013
Okunma:
2279

Ortadoğu'da Türk algısını analiz etmek için Arap elitleriyle derinlemesine yapılan ankete göre, Türkiye bölgenin lider ülkesi. Anketten, Türk dış politikası için alınacak önemli dersler de var.

Sabah gazetesinden Alparslan Akkuş'un haberine göre Arap Baharı'ndan sonra dünyanın mercek altına aldığı Ortadoğu'da Türkiye'den akademik bir heyet Türkiye'nin bölgedeki algısını analiz etmek üzere derinlemesine araştırma yaptı.

Fatih Üniversitesi'nin Irak, Suriye, Tunus, Libya, Mısır, Lübnan, İsrail ve Filistin olmak üzere toplam 8 ülkede yaptığı 4 aylık çalışmaya göre Türkiye, son 10 yılda hem Doğu hem Batı ülkeleri ile daha dengeli bir dış politika izlemeye başladı.

Çalışmayı yürüten Doç. Dr. Savaş Genç, yaklaşık 400 kişiyle görüşerek yapılan anketin, Arap sokağını değil, ülkelerinde karar mekanizmasında etkili olan elitlerin görüşünü yansıttığını belirtiyor. Ankette bütün ülkelerin hemfikir olduğu iki konu var: Türkiye'nin uluslararası politikada daha fazla söz sahibi olmaya başlaması ve Türk demokrasisinin Ortadoğu ülkeleri için esin kaynağı olması. Bunun yanı sıra anketten Türkiye'nin bölgede tartışmasız lider ülke olarak görüldüğü sonucunu çıkarabiliriz. Bugün yüzde 33 ile lider ülke görülen Türkiye'yi, yüzde 25 ile İran takip ediyor. 10 yıl sonra Türkiye yüzde 35 ile yine lider görülürken, en yakın rakibi İran bu sefer yüzde 8'lerde.


TÜRKİYE İÇİN DERSLER
 
 Anketten Türk dış politikası için çıkarılacak dersler de var:

> En önemlisi, bölge ülkeleri yüzde 53 oranında Türkiye'nin mezhepçi, Sünni bir dış politika izlediğini düşünüyor.

> İkincisi, Türkiye'nin Osmanlı coğrafyasının hamisi gibi hareket ettiği algısı bölgede çok yüksek.

> Üçüncüsü, Türkiye'nin Arap Baharı'ndaki demokratikleşme sürecini desteklemesi ise genel olarak Batılı müttefikleriyle ortak çıkarlar takip ettiği şeklinde okunuyor.

Ankete göre Filistin hariç bütün Arap ülkeleri bölgede bir Kürt devleti kurulmasına karşı çıkarken, İsrail yüzde 98'le bu konuda Kürtlerden (yüzde 81) daha istekli.

Türkiye'nin Suriye politikasını ise sadece İsrail ve Filistin eleştiriyor ve muhalifleri desteklemek yerine Türkiye'nin tarafsız kalması gerektiğini savunuyor.

İsrail'in aynı zamanda Esad sonrası için etnik ve mezhepsel olarak bölünmüş bir Suriye düşündüğünü de söylersek, neden Türkiye'nin tarafsız kalmasını istediği daha iyi anlaşılır sanıyorum. 

Kaynak: Sabah 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 5 Yorum

ibrahim
yazar sabah gazetesinden olunca sonuçta böyle çıkıyor tabiki
MURAT
BİZ FİLİSTİN İÇİN HERŞEYİ YAPALIM ADAMLAR KÜRT DEVLETİ KURULSUN DİYOR ZATEN DEDELERİDE 100SENE BİZİ ARKADAN VURMUŞTU
Mehmet Denız
İlginç! Bölgede Surıyenın Fılıstın dırenısının nerdeyse tek destekcısı dusnursek Fılıstın halkı neden Esad'ın düşmesini istesin ya da aynı nedenle Israıl bölücü Muhalefeti desteklemesin. Bir sabah yazarı buna açıklık getırırse sevınırız
rıdvan
Zaten istenen de budur.Türkiyeyi model yapıp ortadoğuda ılımlı islamcılığı çoğaltmak.Yani hafif lokma yapmak.Biz ab ye girip napıcaz bunlar büyük ermenistanı kurmak isteyen adamlar,bosnalıları kesen adamlar,Allah 3 tür diye söze başlayan adamlar.
Gariban emmi
Sabah Gazetesi yaptiysa yüzde 99 yalan.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör