PİAR ANKET SONUCUNDA DİKKAT ÇEKEN AYRINTILAR

PİAR anket sonucunda dikkat çeken ayrıntılar
Tarih:
17 Ağustos 2019
Okunma:
3014

Erken seçim olacak mı olmayacak mı sorularının gölgesinde çok konuşulacak bir araştırma sonucu kamuoyu ile paylaşıldı. PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay 2019 Temmuz Siyasi Gündem Araştırması’nın sonuçlarını Twitter üzerinden paylaştı. Atalay’a göre CHP 31 Mart seçimlerinin ardından yükselişe geçti. Ali Babacan’ın Ak Parti’den koparacağı yeni parti ile Ak Parti’nin daha da eriyeceğini düşündüğünü ifade eden Atalay "Ak Parti’nin kararsızlar dağıldıktan sonra %30 altına düşmesi sürpriz olmayacak" dedi.


Bugün seçim olsa anketi

Ak Parti 3 Kasım 2002 tarihinde tek başına iktidara gelmiş ve o tarihten bu güne ülkeyi tek başına yönetmeye devam etmişti. Ak Parti ve MHP’nin referanduma sunduğu anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı makamı her konuda tek yetkili olurken, TBMM’nin etkinliği sadece simgesel duruma indirgenmiş oldu.

Bugün seçim olsa anketi

Bakanların dışarıdan ve Cumhurbaşkanı’nın isteğine göre seçilmesi TBMM’nin de seçmenin gözündeki yapıcı güçlü algısı yıkılmaya başladı. Politikaları uygulayıcı artık milletvekilleri değil, Erdoğan’ın seçtiği bakanlar. Meclis’e karşı değil, Erdoğan’a karşı sorumluluk hisseden bakanlar, milletin tepkilerini de görmezden geliyor. Bu durum Ak Partili milletvekilleri tarafından da dile getirilmiş ve “Züğürt Ağa” benzetmesi yapılmıştı.

Erdoğan yeniden seçilemeyebilir

Ak Parti’den Başbakan olan ve daha sonra bir şekilde istifa ederek koltuğunu Binali Yıldırım’a bırakmak zorunda kalan Ahmet Davutoğlu ile Erdoğan’ın uzun yıllar ekonomiyi emanet ettiği Ali Babacan’ın yeni parti kuracak olmaları siyasetteki havayı iyiden iyiye ısıttı. Ak Parti’deki bazı isimlerin artık eleştirilerini açık açık dile getirmeleri partideki çatlağı gün yüzüne çıkardı. Ak Parti’den çıkacak olası iki partinin ne kadar oy alabileceği ve özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın yeniden seçilebilmesini önleyebilecek olup olmadıkları merak ediliyordu ki PİAR Araştırma Şirketi bir araştırma sonucu yayınladı. 

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulacak partilerin de vatandaşa sorulduğu ilk anket olması bakımından önemli görülen anket sonucunda oy artışı sağlayabilen 2 parti Cumhuriyet Halk Partisi ve Saadet Partisi oldu. CHP’nin her kesimden oy kazanımı olsa da en fazla oyu Ak Partili seçmenden aldığı görülüyor. Ali Babacan’ın kuracağı partinin konumuna ve politikalarına göre Ak Parti’deki seçmen kaybının bu yöne kanalize olabileceği vurgulanırken Ak Parti’nin yüzde 30 oy oranının altına düşmesinin de sürpriz olmayacağı vurgulanıyor.


Ali Babacan partisi anketi

PİAR anketinden çıkan sonuca göre Ali Babacan’ın kuracağı partinin tüm kesimlerden oy alabileceği, bunun etkisi ile de Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi cephesinin (Cumhur İttifakı) yüzde 40 seviyelerinde kalacağı ifade ediliyor.

Ali Babacan başarıyı yakalayabilir

PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay’a göre böyle bir dönemde yeni kurulacak bir partinin başarılı olma ihtimali çok yüksek. Yapılan araştırma sonucu incelendiğinde de Ali Babacan’ın ciddi bir başarı yakalaması  muhtemel görünüyor.

Ali Babacan partisi anketi

Babacan’ın bu kadar çok kabul görmesinde ekonomik durumdaki bozulmanın büyük etkisi var. Türkiye’deki istikrarın mimarı olarak Erdoğan gösterilse de arka planda Ali Babacan vardı. Şimdi Erdoğan ile ters düşüp yeni bir parti kurması ile yaptıklarını daha fazla dile getirecek ve vatandaşın Erdoğan’ı bırakıp kendi partisine gelmesini sağlayabilecektir.

16 Nisan 2018 Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi referandumunda EVET diyenler de pişman olmuş. Yapılan anketten çıkan sonuca göre EVET diyenlerin sadece yüzde 59,9’u Cumhurbaşkanlığı sisteminin faydalı olacağına yönelik olumlu bir düşünceye sahip.


Tayyip Erdoğan anketi

Atalay’a göre Cumhur İttifakı varlığını bu yeni yönetim sistemine borçlu. Eğer bu sistemi değiştirmeden halkın ihtiyaçları kulak ardı edilirse, Ak Parti ve Erdoğan’a olan ilgi daha da düşecektir.

'Yüzde 54.7 Erdoğan'a kesinlikle oy vermem' diyor

Yüzde 54,7 oranında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kesinlikle oy vermem diyen bir kitle var.  Atalay, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a oy veririm diyenlerden çok, asla oy vermem diyenlere dikkat etmelisiniz diyor. Tablodaki sonuca göre ilk seçimde Erdoğan'ın tekrar seçilme ihtimali yok denecek kadar azdır. "Asla" diyenlerden oy alabilmek için hayal etmesi zor bir değişim yapabilmek gerekir" dedi.


Partili Cumhurbaşkanı anketi

'Başkanlık sistemi halk ile hükümet bağlantısını kopardı

Bakanların performansları hükümet performasını elbette doğrudan etkiliyor. Ama anketlerde tersi oluyor. Yani aslında hükümetin performansı bakanların imajını etkilemiş gibi görünüyor. Çünkü bu bakanların çok büyük kısmı sistemin doğası gereği teknokrat yani tanınmayan isimler.

Başkanlık sistemi teknokrat bakanlar üzerine kuruldu. Bu Erdoğan'ın özel isteğiydi çünkü kendisinden başka özgül ağırlık istemiyordu. Bu yüzden ya müsteşarlar ya da özel sektörde ilgili kişilerden oluşan bir kabine kuruldu. Bu durum halk ile hükümet bağlantısını kopardı. Bunun üstüne etkisiz ve yetkisiz bir meclis eklendi.


Bakanlar anketi 2019

Tüm bakanlar çok kötü başarı puanlarına sahip

Hulusi Akar idare eder seviyedeyken, geri kalan tüm bakanlar çok kötü başarı puanlarına sahip. Hatta sıradan bir Youtube fenomeni kadar bile tanınan bakan yok denilebilir.

En başarısız bakan Berat Albayrak

Tabii her tanınan kişi başarılı olur diyemeyiz. Önemli olan iyi şöhret olunması. Buna en iyi örnek Berat Albayrak.

Berat Albayrak en tanınan bakan.

Fakat en başarısız bulunan bakan da o. Bunun en önemli sebebi elbette ekonomik kriz ama alt sebepler de o kadar önemli ki Albayrak'ın ekonomide başarılı bulunmamasının yanında DAMAT imajı da kötü puan almasının sebebi.

Damat imajı çok eleştiriliyor

Erdoğan'ın damadını bakan yapması bu ülke insanı tarafından bir nevi torpil/kayırma gibi algılanıyor. O sebeple Berat ALBAYRAK ağzıyla kuş tutsa beğenilmeyecek. Öyle ki Ankette bakanlık ismi verip, bakanın ismini sorduğumuzda Berat ALBAYRAK demeden önce DAMAT diyenler, doğrudan ismi söyleyenlerden çok daha fazlaydı. Torpilli damat imajı Ak parti içinde de en çok eleştirilen konuların başında geliyor.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör