PKK VE BDP SEMPATİZANLARINA SORULDU!

PKK ve BDP Sempatizanlarına Soruldu!
Tarih:
06 Ağustos 2013
Okunma:
2864

Dicle Üniversitesi'nin PKK ve BDP sempatizanı bin kişiyle yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Araştırma Güneydoğu'da Çözüm Süreci'ne yüzde 80'lere varan destek olduğunu ortaya koyarken ankete katılanların yüzde 75'inin de Türkiye'nin üniter yapısından yana olduğu belirlendi.

Dicle Üniversitesi'nin PKK ve BDP sempatizanı bin kişiyle yaptığı araştırmada Güneydoğu'da Çözüm Süreci'ne yüzde 80'lere varan destek olduğu ortaya çıktı. 

Dicle Üniversitesi'nce (DÜ) Diyarbakır'da BDP ve PKK'ya sempati duyan bin kişiyle yapılan ankette, katılanların yüzde 75'inin 'Türkiye'nin üniter yapısının korunmasını' istediği ortaya çıktı.

DÜ Sosyal Araştırmalar Merkezi'nce gerçekleştirilen ankette çözüm süreciyle kamuoyunda oluşan kaygılar Sur ve Bağlar ilçesinde yaşayan BDP ve PKK'ya sempati duyan kişilere Kürtçe bilen üniversite öğrencilerince soruldu. Ankete katılanların yüzde 74'ünün çözüm sürecini BDP'nin, yüzde 69'u ise AK Parti'nin başarıya ulaştıracağına inanıyor. Bu, bölge insanının siyasi görüşünde ciddi bir keskinlik olmadığını, bölgede AK Parti'ye duyulan sempatinin her geçen gün arttığı şeklinde değerlendirildi.


YAŞ İLERLEDİKÇE BARIŞA İNANÇ ARTIYOR

Anket sonuçlarını değerlendiren Sosyal Araştırmalar Merkezi Sosyoloji Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Sabri Eyigün, katılımcılara 35 soru yönelttiklerini belirterek bölgenin çözüm sürecine ciddi oranda sahip çıktığını vurguladı. 25-30 yaş arası grupta çözüm sürecinin başarılı olacağına olan inaç yüzde 56 civarındayken, 56 yaş ve üzeri grupta bu oranın yüzde 86'ya çıktığını ifade eden Eyigün, "Son 30 yıldır Güneydoğu'da yaşanan çatışmalı ortamdan ciddi şekilde etkilenen, bedel ödeyen, çocuklarının geleceğinden kaygı duyan ileri yaş grubundaki insanlar süreci ciddi şekilde sahipleniyor. Yaş ilerledikçe barışa olan inanç artıyor" diye konuştu.


BİR KÜRT DEVLETİ KURULMAZ

Eyigün, araştırmaya katılanların yüzde 75'inin üniter yapının korunmasından yana olduğunu, konuya kültürel haklar ve toplumsal barış açısından yaklaştığını ifade ederek, "Demokratik hakların verilmesi halinde yüzde 25'lik federasyon isteyen kesim aslında tolere edilebilir" dedi. Eyigün, araştırmaya katılanlara "sürecin sonunda bir Kürt devleti kurulur mu" sorusuna yüzde 52,4'ünün "hayır" dediğini ifade etti.

"Araştırmanın süreci yürütenlere bir rehber olmasını arzu ediyoruz" diyen Eyigün, anket sonuçlarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ilgili bakanlar, YÖK ve üniversitelerle paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

BDP TABANINDA AK PARTİ SEMPATİSİ VAR

Eyigün, "AK Parti'nin çözüm sürecine ne kadar katkı sunar" yönündeki soruya katılımcıların yüzde 69,7'sinin "katkı sunar" dediğini ifade ederek, katkı sunar ve kısmen katkı sunar diyenlerin toplamının yüzde 87,2 olduğunu, bu sonucun sorunu çözme konusunda AK Parti'ye olan güvenin bir göstergesi olarak değerlendirildiğini bildirdi. MHP'nin süreci engellediğini düşünenlerin oranının yüzde 71,5, CHP'nin engellediğini düşünenlerin ise yüzde 75 olduğunu vurgulayan Eyigün, BDP'nin sürece hangi oranda katkı sunabileceği yönündeki soruya ise yüzde 74,7 oranında "katkı sağlar" yanıtı verildiğini söyledi.

Eyigün, "AK Parti ve BDP'ye duyulan güvenin birbirine çok yakın oranlarda ifade edilmesi BDP seçmeninde AK Parti'ye yönelik sempatinin arttığını gösteriyor. Bu, aynı zamanda bölge insanının siyasi görüşlerinde ciddi bir keskinlik olmadığını da gösteriyor" diye konuştu.

Kaynak: Star
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

kan kustururuz CCC
niye inanim ben bunlara bunlar insani oldurmeye cekinmiyor yalan soylemeyemi cekincek
ORHAN ALKOÇ
YUKARIDAKİ YAPILAN YORUMLAR YALAAAANNN YALAAAANN YALAN
Türküm Ulan....!
Şerefsizlik moda edilmeye çalışıyor. Şerefsize engel olanda hapsi boyluyor.
Ergenekon
Onlarda biliyor,ayrılsalar acından öleceklerini,senelerdir tüm vergileri faturaları batı da ki vatandaş ödüyor...
Serseri
Kim inanır bu ankette, git diyarbakır sor 10 kişiye orasi neresi diye ? onların çoğu kürdüstan diyecektir.
Çiğdem
Evet yine başlıyoruz. Pkk ve Bdplilerin barış yanlısı olduğu yalan anketlere. Kaynağa bakın Akpli bir gazete ve amacı da belli. Yazıklar olsun milletini aldatanlara !

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör