SEÇİM BARAJI KALKARSA, HANGİ PARTİ NE KADAR OY KAZANIR, NE KADAR KAYBEDER?

Seçim Barajı Kalkarsa, Hangi Parti Ne Kadar Oy Kazanır, Ne Kadar Kaybeder?
Tarih:
04 Aralık 2014
Okunma:
3588

Araştırma şirketi A&G'nin sahibi Adil Gür, yüzde 10 barajının düşürülmesinin iktidarı ve diğer partileri nasıl etkileyeceğini ve 2015 seçim tablosunun nasıl olacağını açıkladı.


2015 seçimlerinin yaklaşmasıyla geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın seçim barajının kaldırılacağı-düşürüleceğine ilişkin önemli açıklamaları politika gündeminin nabzını yükseltti.

Hüseyin Yayman, bugün Vatan'da yer alan yazısında, yüzde 10'luk seçim  barajının indirilmesi konusunu, araştırma şirketlerinden A&G'nin sahibi Adil Gür'den aldığı kritik cevaplara yer verdi.

ADİL GÜR'DEN 2015 SEÇİM TABLOSU

Adil Gür, barajın düşürülmesinin iktidarı değiştirmeyeceğini söyledi ve 2015'te seçim barajının düşmesi durumunda ortaya çıkacak seçim tablosunu detaylandırdı.

İşte o röportajdan kritik satırlar:
2014 yerel seçim sonuçlarına göre barajın düşmesi en çok HDP’nin işine yarar.

Onun dışında tabloda majör bir değişiklik olmaz. Geldiğimiz noktada oyu yüzde 3 olan bir parti dahi yok.

Baraj düşerse HDP 10-15 milletvekili daha fazla çıkarır. AK Partiden ise belki 10 vekil azalabilir."


"ASIL ÖNEMLİ OLAN..."

- Asıl önemli olan yüzde 2 olan Saadet’in oyu yüzde 3'e çıkacak mı?

- Baraj düştüğü için DSP’nin oyu yükselecek mi?

Doğrusu bu partilerin oyunun fazla yükseleceğini sanmıyorum. TEPAV bizim verilerimizden yola çıkarak 2011 seçimlerinde seçim barajının yüzde 5'e düşmesi durumunda nasıl bir tablo çıkacağını irdelemişti.

Orada da açıkca görünüyordu. Küçük farklılıklar dışında radikal bir değişiklik yoktu. Onun için asıl sorun barajda değil, partilerin temsil gücünde. Daha önce de söyledim AYM karar versin. Tablo daha netleşir.


"BARAJIN DÜŞMESİ HDP LEHİNE SONUÇLANIR"

Kişisel kanaaatim seçim barajının düşmesi HDP lehine sonuçlanır. CHP lehine veya aleyhine çok fazla bir değişiklik getirmez.

Aynı durum AKP için de geçerli. Biz araştırmalarımızda ‘Partinize gönülden oy veriyor musunuz’ şeklinde bir soru sorduğumuzda muhalefet partilerine oy veren seçmenlerde büyük memnuniyetsizlik görüyoruz. CHP’ye, MHP’ye gönülden oy veriyorum diyenlerin oranı hayli düşük."


"SEÇİM BARAJI KALKARSA 2015'TE NASIL BİR TABLO ORTAYA ÇIKAR?"

AK Parti’den Saadet Partisi'ne 1 veya 2 puan gidebilir.

Aynı şekilde CHP’den DSP’ye, İP’e, ANAPAR’a veya diğer küçük sol partilere de 2,3 üç puan kayabilir.

Benzer durum MHP için de geçerli. Muhtemelen MHP’den de 1 veya 2 puan BBP’ye kaçacaktır.

Her partinin kendi kulvarındaki partiye kayış olacak ve sonuçta bu birbirini dengeleyecektir.


"BARAJIN DÜŞMESİ İKTİDARI ETKİLEMEZ"
"Barajın düşmesinin iktidarın kim olacağı konusunda tayin edici bir rolü olacağını düşünmüyorum. Bu hafta sonu bir seçim olsa seçim barajının düşürülmesi iktidarı değiştirmez.

Ben mevcut tablonun değişeceğini sanmıyorum. İktidarın kendi kulvarındaki partilere giden oy kadar, muhalefet partilerinden de kendilerine benzeyen partilere oy kayması olacaktır. Ancak seçime daha çok var. Bir kriz olur, olağanüstü bir gelişme olur.

O zaman siyasi tablo da değişebilir. Son olarak şunu söylemek isterim. Seçim barajı düşürülmese dahi HDP yüzde 10 barajını aşabilir."

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 7 Yorum

devletin başına devlet gelecek
vatan dedikçe akan sular durur bunların defterini mhp dürür, gelin sağıyla soluyla milli birlik ve beraberlik için Türkienin kalkınması ve tambagımsızlık için oylar MHP ye ...
cesur güven
ey eyt emeklilikde yaşa takılanlar ailenizle 20 milyona yakınsınız seçim öncesi bu akp emeklilik haklarımızı vermezlerse biz eyt olarak bu akp yıkacak çoğunlua sahibiz tepe üstü indirelim o bize yalvarsın o makamda bizim sayemiz duruyorlar f.ç m.ş a.b.c A.B.V.
KUVAY-I MİLLİYE HEPAR
Ateş Bacayı Çokdan Sarmış İlk Girdiği Seçimde İşci Partisinden Daha Fazla Oy Alan HEPAR Anketlerde Yok Ama İşci Partisi Var Türkiyede Oy Potansiyeli Olarak En Yüksekde Olan HEPAR Anketlerde AB'nin İlerleme Raporunda HEPAR'ı Durdurun Talimatı Yüzündenmi Gösterilmiyor Acaba !!!
TurkOgluTurk
Admin : ** Bu anket sonuçları bize ait değil. Bizim yaptığımız anketlerin sonuçlarını tüm partiler bazında yayınlıyoruz.**
YAVVV ARKADAS BIR TANE YANSIZ INTERNET ANKET SAYFASI BULAMIYACAKMIYIZ BIZ, DALGA MI GECIYORSUNUZ SIZ ARKADAS BUGUN HEPARI PARTISININ OYLARINI NASIL GORMEZDEN GELIRSINIZ ADMIN BU KADAR KORKU KALPTEN GOTURUR HABERIN OLSUN!OSMAN PAMUKOGLU TURKIYENIN TEK LIDERIDIR!
her sey apacik ortada
Yav he he akp P alacak he!
ÇARE İŞÇİ PARTİSİ
Türkiyeyi bölenler değil, birleştirenler iktidar olacak. Milli devleti yeniden Altı Ok'la inşa edeceğiz.
erdem atak
ALLAH bu halkın hesabını bu AKPDEN sorsun kurulduğundan beri oyverdim haram olur İNŞALLAH BEN BU AKP varken artık geleceğimi düşünemiyorum EYTliler sakın haklarımızı almadan oyvermeyin bunlar koltuk peşinde hepsi zengin oldu fakir tam fakir oldu herkeş ac

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör