SEÇİM ÖNCESİ ANKET ŞİRKETLERİ ANALİZİ

Seçim Öncesi Anket Şirketleri Analizi
Tarih:
29 Ocak 2014
Okunma:
5276

Seçim dönemlerinde Kamuoyu Yoklamaları ve tahminleri ile ön plana çıkan araştırma şirketleri, gündem belirliyor.

Gazeteport'un haberine göre, özellikle seçim dönemlerinde kamuoyu yoklamaları ve tahminleri ile ön plana çıkan araştırma şirketleri şöyle sıralanıyor;

ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİ

Türkiye'de hem özel müşterileri, hem de şirketler ya da siyasi partiler için araştırma yapan çok sayıda kuruluş bulunuyor. En bilinenler arasında:

Adil Gür'ün A&G, Tarhan Erdem Konda ve Hakan Bayrakçı'nın Sonar Araştırma Şirketi yer alıyor.

Anketleri ile gündeme gelen Anar Araştırma Şirketi ise, 1998 yılında halen Başbakan yardımcısı olan Beşir Atalay tarafından kuruldu. Daha çok AKP için anket çalışmaları yapan şirket, 2000 yılından bu yana her ay düzenli olarak gündem araştırmaları yayınlıyor.

Denge Araştırma da Başbakan Erdoğan için özel anket çalışmaları yapıyor. Şirket danışmanları arasında AKP milletvekilleri de bulunuyor.

Pollmark da Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, AKP teşkilatı, belediye başkanları ve milletvekilleri arasında anket yapmıştı.

Murat Gezici'ye ait Gezici Şirketi ise, 11 yıldır faaliyette bulunuyor.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık ise Araştırmacılar Derneği yönetiminde yer alıyor.

Genar da 1997 yılından beri faaliyet gösteriyor. Şirkete Hüsrev Hatemi, İlber Ortaylı, Edibe Sözen de danışmanlık yapıyor.

EN YAKIN TAHMİNLER

Sonar Araştırma ise Hakan Bayrakçı'ya ait bulunuyor.24 yıldır faaliyet gösteriyor.

Konda Araştırma ve Danışmanlık ise Tarhan Erdem’in sahibi olduğu şirket. Yönetiminde Tarhan Erdem ve Bekir Ağırdır bulunuyor.

2011'deki son genel seçim sonuçlarını doğruya en yakın biçimde Faruk Acar'a ait Andy-Ar araştırma şirketi bilmişti.

Adil Gür’ün araştırma şirketi A&G ise, seçime 4 gün kala yayımladığı ankette AK Parti yüzde 48, CHP yüzde 29, MHP de yüzde 13 oya sahip çıkmıştı.

2007 Yerel seçimlerini ve 12 Eylül referandum sonuçlarını neredeyse birebir tahmin eden Tarhan Erdem’in KONDA şirketi ise 2011 seçim sonuçlarını uzak ara tahmin edebildi.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 3 Yorum

Khan
Şahsen SONAR Araştırma Şirketine güveniyorum
46300 halil elma
sayin başbakanımız yeri sıcak vekillerimiz bizi yilanın delğindede olsak vergiye bağlamış ağalık derlerdi daha böyle ağa görmedik şu dunyada bizim gelirimiz çoğu zaman sıfır elin eline bakıyor bakarak doymuşoluyor ağlıyor almıyoruz gunahınız sizi duşunmeyenların boynuna
kadir
birazcik sonra ve gezici ankete güveniyorum, gerisi hepsi akp uyelerince kurulmus yada desteklenen kamoyunu yaniltmaya yönelk faliyetler icinde bulunan alcakalrdir..

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör