SEÇİM SONUÇLARINI BİLEN ADAM, KÖŞK SEÇİMİ TAHMİNLERİNİ AÇIKLADI!

Seçim Sonuçlarını Bilen Adam, Köşk Seçimi Tahminlerini Açıkladı!
Tarih:
04 Temmuz 2014
Okunma:
5994

A&G Araştırma Şirketi'nin Başkanı Adil Gür, 30 mart seçimlerini bilerek büyük sükse yapmıştı. Gür, şimdi de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bomba bir iddia ortaya attı.Daha fazlasını oku: 30 Mart'ı bilen ünlü anketçi Başbakan'ın oy oranını açıkladı.

30 Mart Yerel Seçimleri'nde sandık sonuçlarını doğru tahmin eden isimlerden A-G Araştırma Başkanı Adil Gür, Başbakan Erdoğan'ın seçimi ilk turda alacağını düşüyor. Gür'ün Akşam'a özel açıklamaları şöyle:

CHP'DE FİRE KESİN: Katılım yüzde 90'larda olursa, ilk defa oy kullanacak seçmen ve yüzde 4-4.5 oranındaki yurtdışı seçmenin tavrı belirleyici olur. Ben katılımın yüzde 90'ları bulacağı kanaatini taşımıyorum. Katılım yüzde 80'lerde olursa, birinci turda bu iş biter ve AK Parti'nin adayı Başbakan Erdoğan seçimi kazanır. Son haftalardaki gelişmeler CHP tabanında fire olacağını gösteriyor.

YÜZDE 50-54 ÇIKAR: Birinci turda yüzde 50-54 aralığında bir oyla Başbakan'ın Cumhurbaşkanı seçileceğini düşünüyorum. İkinci tura kalırsa, kimin kazanacağını konuşmanın manası yok. Zaten Türkiye'de HDP-BDP'ye oy veren Kürt kökenli seçmenin oylarının çok yüksek oranda Recep Tayyip Erdoğan'a gideceği aşikâr. İş ikinci tura kalırsa, Başbakan yüzde 60'lara yakın bir oyla seçilir.

AK PARTİ'NİN HER ŞEYİ: Görünen o ki, AK Parti'de Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının kesinleşeceği ana kadar bir liderlik yarışı olmayacak. Sayın Erdoğan'ın, AK Parti'nin çok şeyi, hatta hemen her şeyi olduğunu da düşünürsek, kimi işaret ederse etsin kısa vadede bir sorun da çıkmayacaktır. 

ERKEN SEÇİM İHTİMALİ: Köşk seçimleri sonrası, genel seçimlere 10 aylık bir süreç kalıyor. Bir tartışmaya da mahal vermemek bakımından ben AK Parti'nin kuvvetle muhtemel bir erken seçim kararı alacağını düşünüyorum.

İLK ADIM ETKİLEYİCİYDİ: AK Parti açısından Başbakan'ın adaylığı malumun ilanı oldu. Gerek görsel açıdan gerek kullanılan yöntem bakımından düzenlenen şölenle AK Parti ciddi bir adım attı ve rakiplerinden birkaç adım öne geçti. Seçmen davranışını belirleyen en önemli şey algı yönetimi ve PR çalışması. Aday tanıtım töreni bu bakımdan etkileyiciydi.

UZLAŞTIRMACI DİL ÖNEMLİ: Başbakan, kucaklayıcı, birleştirici mesajlar verdi. Cumhurbaşkanlığı, ancak uzlaşmacı dille kazanılabilecek bir seçim. Sadece bir siyasi partinin kendisine oy veren seçmenlerinin oyu yetmiyor. Bu bakımdan da Başbakan'ın, seçim kampanya sürecinde de bu dili kullanacağını düşünüyorum.

ÇATI NE DÜŞÜNÜYOR KİMSE BİLMİYOR Kİ

Çatı aday konusunda yaşananlara bakınca, özellikle algı yönetimi konusunda çok da doğru adımlar atılmadığını düşünüyorum. Hele ki adayınız kamuoyu tarafından pek de tanınmayan birisiyse. Tanınmaktan kastım, sadece isim olarak bilinmesi değil.

Gündemdeki konularla ilgili ne düşünüyor bilinmiyor. Şimdi 38 günlük süreç var. Bu süre, çatı adayı tanıtma konusunda yeter mi emin değilim.

Son 10 gündür yaşanan tartışmalara baktığımızda, şayet çatı aday beklenenin altında oy alırsa, en büyük etkisi CHP'ye olur. CHP'de tartışmanın ne boyutta olacağını, sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun alacağı oy oranı belirler. Eğer CHP ve MHP'nin 2011 seçimleri veya son yerel seçimlerde aldığı oydan daha düşük bir oy çıkarsa, ana muhafetteki tartışmalar günden güne şiddetlenecektir.

Akşam

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

yasin
türkiye seçimler ülkesi olup çıktı.ha bire seçim.kardeşim bıktık ya.herkesin elinde 1 mikrofon.sabahtan akşama kadar konuş.enflasyon yüksek geçim sıkıntısı malum.biz türk milleti olarak herşeyin cılkını çıkartıyoruz.
eskişehirli
boşuna yırtınmayın dünya lideri Erdoğan Cumhurbaşkanı ardından da Başkan olacak. İsteseniz de istemeseniz de...
izmirli
herifler erdoğanın ayaklarının paspasıolmuş şuraya bak
cCc bozkurtlar
şimdi medya atıp tutuyor hani bir söz var güzel bir söz eee mağrurlanma padişahım senden büyük allah var diye işte bu söze inanırım arkadaşlar biz insanlar birer faniyiz erdoğandan öncede din vardı erdoğandan sonrada olacak siz dini erdoğandan mı öğrendiniz
ülkücü gençlik
memurların iş güvencesi elden gidiyor taşeron hala devam ediyor emekli asgari ücretli perperişan ve hala işsiz gençlerimiz gezmekte ortada hak hukuk yok herkes mağdur bu saatten sonra gelipte millete eyy millet ben sizi dinemi davet ediyorum diyecek yazıklar olsun
Khan
AKP temsilcisi gibi konuşmak yerine biraz tarafsız kalabilseniz sözünüzün bir ağırlığı olabilirdi

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör