SEÇİME 5 GÜN KALA GENAR ARAŞTIRMA ANKET SONUCU

Seçime 5 gün kala GENAR Araştırma anket sonucu
Tarih:
18 Haziran 2018
Okunma:
21742

AK Parti'ye yakınlığıyla da bilinen  GENAR Araştırma'nın başkanı İhsan Aktaş, 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın en az yüzde 51 alarak ilk turda seçimleri kazanacağını söyledi.

Aktaş, HDP'nin barajı geçmesi durumunda dahi AK Parti ile MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın tek başına iktidara geleceğini söyledi.

OYU DÜŞSE NEREYE KADAR DÜŞER?

Akşam Gazetesi'ne konuşan İhsan Aktaş, "Geçtiğimiz dönemlerde kritik birkaç seçim atlattık. Cumhurbaşkanlığı seçiminde 51 küsur bir oy vardı Erdoğan’ın almış olduğu ve o seçimi kazandı. Referandumda da 50 üzerinde bir bantta bitti. Referandum zor bir meseleydi. Bir ülkenin 100 yıllık alışkanlığını değiştiriyorsunuz. AK Parti bunu başardı. Şimdi Cumhurbaşkanı oyu düşse nereye kadar düşer. Bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oy alt baremdir. Bu anlamda birinci turda iş biter" diye konuştu.

'Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu' söyleyen Aktaş, "Bu da normal almış oldukları vekile göre en az 20-30 avantaj demek. Meclis aritmetiği AK Parti’nin tek başına iktidar olacağı bir aritmetik ortaya çıkarır. Bugünkü elimizdeki veriler bunu gösteriyor. HDP barajı geçse bile tek başına alacaktır" ifadelerini kullandı.

GENAR Araştırma şirketi son 9 yılda açıkladığı anket sonuçları ile hiç de güven vermedi. Geçtiğimiz günlerde tüm anket şirketlerinin son 9 yılda açıkladığı anket sonuçları ile seçim sonuçlarını karşılaştırarak en başarılı ve en başarısız anket şirketlerini tespit etmeye çalışmıştık. GENAR 12 şirket arasında tahmin tutarlılığında 8. sırada yer aldı. İşte o sonuçlar ve en iyi tahmin yapan anket şirketleri listesi.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 3 Yorum

Yeliz Karabayır
GENAR, MAK, Konsensus, Denge ve ANAR en güvenmediğim anket şirketleri.
Bidakika
İşte bu bir manüplasyon anketi. Zaten hep yanılan şirketler 1. turda iş bitti diyorlar.
KEMALKILIÇDAROĞLU
O YÜZDEN Mİ BÜTÜN SEÇİM ANKETLERİNDE SONUNCU RECEP BEY :)

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör