SEÇİME SAATLER KALA PİAR ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

Seçime Saatler Kala PİAR Araştırma Anket Sonuçları
Tarih:
23 Haziran 2018
Okunma:
69585

En taze anket Piar’dan: Seçim ikinci tura kalıyor, ‘Cumhur’ çoğunluğu kaybediyor. Piar araştırma şirketi 18-22 Haziran tarihleri arasında yaptığı son seçim anketini açıkladı.

Anket sonuçları AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yüzde 42.5, CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin 27.1’le cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalacağını gösterdi.

Araştırma ayrıca AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın TBMM çoğunluğunu kaybettiğini ortaya koydu.

24 Haziran Piar anket sonuçları Genel Seçim

24 Haziran Piar anket sonuçları Genel Seçim

cumhurbaşkanlığı seçim anketi

Şirketin açıklamasında bazı analizlere de yer verildi. İşte bu analiz notları:

– HDP’ye oy verecek olan Türk seçmenler İnce’ye oy verecekken, HDP’ye oy veren Kürt-Zaza seçmenler, Demirtaş’a oy verecek. Bu sebeple İnce, partisinden çok, Demirtaş ise partisinden az oy alacak.

– AKP’den Saadet Partisi’ne geçen seçmenlerin bir kısmı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’a oy verecekler. Bu sebeple Karamollaoğlu, partisinden daha az oy alacak.

– AKP seçmenlerinin önemli kısmı 7 Haziran refleksleriyle hareket edecek. Yani oy kullanmayacakların önemli kısmı AKP seçmenleri olabilir. Bu yüzden ikinci tur için, TBMM çoğunluğunu almak kritik önemde.

– İkinci tur için Muharrem İnce daha avantajlı görünüyor. Bunun için sağ seçmeni bloklaştıracak, irrite edici eylem ve söylemlerin kullanılmaması gerekiyor.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör