SEYAHAT SIRASINDA ORUCUMUZU NEYE GÖRE AÇMALIYIZ?

Seyahat Sırasında Orucumuzu Neye Göre Açmalıyız?
Tarih:
11 Nisan 2019
Okunma:
422

Çok seyahat eden insanların aklına takılan bu soruya cevap verdik. Orucunuzu doğru zamanda nasıl açacağınızı öğrenmek için hemen okuyun!

Her şehirde farklı zamanlarda okunan akşam ezanı söz konusu iftarın açılması olduğunda saniyelere bile dikkat etmemizi gerektiriyor. Aksi halde orucu erken açmak ya da boş yere gereğinden uzun süre beklemek mümkün olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için seyahat sırasında orucunuzu nasıl açmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Oruç imsak vaktine göre ayarlanmış olan aralıklarla tutulur. Bulunduğunuz yer neresi olursa olsun genel değerlendirme güneşin doğuşu ile batışı arasında geçen süreyi kapsar. Bu yüzden bir yerde sahur yaptığınızda aslında oranın akşamına göre beklemeniz gerekmez. Yolculuğunuz esnasında her nerede bulunuyorsanız o şehrin akşam ezanı vaktine göre orucunuzu açmanız gerekir.

Daha detaylı açıklamak gerekirse Gaziantep iftar vakti 2019 yılında ne olursa olsun siz sahurunuzu orada yaptığınız için o şehrin iftar saatini beklemenize gerek yoktur. Eğer Gaziantep’ten Hakkari’ye yolculuk etmişseniz ya da bu güzergah arasında bir yerde iftar saati gelmiş bulunuyorsa bulunduğunuz yere göre iftarınızı yapabilirsiniz.

Antalya iftar saatinin ne olduğunu biliyorsanız aynı durum orası için de geçerlidir. Ege’den başlayıp Akdeniz’in doğusuna doğru yolculuk yaparken iftar vaktinde Antalya’da iseniz oranın akşam ezanı saatini kendiniz için ölçüt olarak almalısınız. Yani sabahtan akşama kadar geçen süre içinde iftarın ne zaman yapılacağı akşamları nerede olduğunuzla alakalıdır.

Bu durumu tersi olarak da düşünmek mümkündür. Kayseri iftar vakti geldiğinde şehirde iftarınızı yaptıktan sonra yola çıkıyorsanız bir sonraki gün oruç tutmak için sahur vaktini o an bulunduğunuz şehre göre almanız gerekir. Bu durumda Kayseri’yi baz almaya devam ederseniz o zaman yanlış aralıklarda oruç tutmanız mümkün olabilir.

Dünya’nın neresinde olursanız olun Diyanet İşleri tarafından belirlenen iftar ve sahur saatlerini her şehir için öğrenebilmeniz mümkün. www.iftarsaatleri.co adlı sitemizden erişebileceğiniz doğru bilgi sayesinde seyahatiniz boyunca doğru yerde ve zamanda iftarınızı ya da sahurunuzu yapmanız mümkün olacaktır.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 28.09.2023 Bitiş: 28.09.2023