SİTEMİZDE YAPTIĞIMIZ 2 ANKET SONUCU !

Sitemizde Yaptığımız 2 Anket Sonucu !
Tarih:
01 Ağustos 2013
Okunma:
2076

Ak Parti hükumetinin açılım paketinde değiştirilmesi gündeme gelen birçok konu var. Bu konulardan en çok tartışılanlardan biri de Türkiye'de yaşayanlara anayasamızda verilecek isim. Türkiye toprakları üzerinde yaşayan halka ne denmeli ? Anayasamızda bu durum nasıl dile getirilmeli ?
 
Ziyaretçilerimize bu konuyu "Türk'lük Tanımı Sizce Nasıl Olmalıdır?" şeklinde sorduk. Bu soruya  Türk Milleti şeklinde yanıt verenlerin oranı % 71,83 ( 7070 oy ) 'iken, Türkiye Halkı denmeli diyenlerin oranı % 17,57 ( 1729 oy ). Türk Ulusu olmalı diyenlerin oranı da % 10,6 ( 1043 oy) oldu. 
 

 
Bu ankete göre Türklük tanımında herhangi bir değişiklik yapılması istenmiyor kamuoyu tarafından. Türkiye toprakları üzerinde yaşayanlara Türk Milleti denmeye devam edilmeli görüşü hakim görünüyor. Bu sonuçlar BDP'nin Türkiye Halkı teklifine de bir uyarı mahiyetinde algılanabilir. 
 
Ak Parti ve Başbakan Erdoğan'ın yeni anayasa paketinde bulunmasına olmazsa olmaz olarak baktığı bir konu da Başkanlık sistemi. Bu sistemi Başbakan Erdoğan ve Ak Partili kurmaylar sonuna kadar savunuyor. Hatta BDP ile Başkanlık sistemine destek vermesi karşılığında anlaşma yapıldığı ve karşılığında BDP'nin isteklerine göre de şekillenen bir anayasa paketi üzerinde uzlaşıldığı bile kulislerde tartışılıyor. Başbakan Erdoğan'ın savunduğu  Başkanlık Sitemine kamuoyu nasıl bakıyor.
 

 
Sitemizde düzenlediğimiz anketimizde ziyaretçilerimize "Başkanlık Sistemi Hakkındaki Düşünceniz ?" diye sorduk. ankete katılanlardan % 70,47 ( 8182 oy )'si Tek adam diktatörlüğü yanıtını verdi. Daha demokratik bir yönetim diyenlersin oranı ise % 22,18 ( 2575 oy ). Şu anda bir şey söylemek zor ancak deneyelim ve görelim diyenler % 8,58 ( 532 oy )'de kalırken Fikrim yok diyenler 2,77 ( 322 oy )'de kaldı.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 1 Yorum

Yeliz Türkmen
Görünen o ki Başkanlık sistemi hakkında kamuoyunun kaygıları var. Bunu iktidar partisinin dikkate almasını diliyorum

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör