SON ANKETLER NEYİN HABERCİSİ? ŞOK ÖNGÖRÜLER!

Son anketler neyin habercisi? Şok öngörüler!
Tarih:
15 Mart 2015
Okunma:
7374

Vatan gazetesinden Hüseyin Yayman, ANAR ve KONSENSUS araştırma şirketlerinin son anketlerini değerlendirmiş..

Seçime az bir süre kaldı. Liderler çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. AK Parti’den sonra CHP’de de süreç hızlandı. CHP bu ayın sonunda ön seçim yapacak. Ön seçim, CHP’de ciddi bir mobilizasyon yaratmış durumda. MHP ve HDP’de ise henüz büyük bir hareketlilik gözlenmiyor.

Vatan yazarı Hüseyin Yayman, önceki gün Mehmet Acet’in İskele Sancak programında seçimi konuşmuş. KONSENSUS Araştırma’dan Murat Sarı ve ANAR’ın sahibi İbrahim Uslu vardı. İbrahim Uslu, AK Parti için anketler yapan bir isim. Ancak üç genel, üç yerel, iki referandum ve cumhurbaşkanlığı seçimini bilen bir şirketi var. KONSENSUS ise ANAR’a göre daha bağımsız hareket ediyor.

Ancak her iki şirketin araştırmalarında da yakın sonuçlar çıkıyor. Öncelikle muhalefetin iddialı sözlerine rağmen iktidar değişmiyor. AK Parti’nin birinciliği devam ediyor.

Hatta CHP ve MHP’nin sayısal toplamı AK Parti’nin oyu kadar etmiyor. Murat Sarı yayında KONSENSUS’un Şubat 2015 araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Sarı, bulduğu sonuçları rakamsal aralık olarak sunmayı tercih ediyor:

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/parti-oyoranlari.png
 
AK Parti: Yüzde 45-48
CHP: Yüzde 25-28
MHP: Yüzde 14-17
HDP: Yüzde 7-9
 
‘Barajı aşamayacak’
 
 İbrahim Uslu ise farklı bir veri sundu. Uslu, Davutoğlu’nun başbakanlığı almasından sonra her ay düzenli olarak araştırma yaptıklarını ve AK Parti’nin oyunu yüzde 50 bandında bulduklarını ifade etti.

Uslu’nun açıklamalarına göre AK Parti yeniden iktidara geliyor. Bunu daha önce de yazmıştım ama Uslu’nun yayında söylediklerini tekrar edeyim: 

http://secimanketi.tv/2015-genel-secimleri/parti-oyoranlari.png
 
AK Parti: Yüzde 47-49
CHP: Yüzde 23-25
MHP: Yüzde 13-15
HDP: Yüzde 7-8
 
Araştırmaların en önemli sonuçlarından biri HDP’le ilgili. Sarı ve Uslu kamuoyundaki hakim görüşün tersine HDP’nin barajı aşamayacağını üzerini basa basa dile getirdiler.

Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. HDP’nin barajı aşamamasının yaratacağı ciddi riskler ve avantajlar var. Bu konuyu başka bir gün irdeleyebiliriz.
 
Ancak her ne olursa olsun bu seçim ülke tarihinin en önemli seçimlerinden biri olacak. Sonuçlar Davutoğlu’nun liderliğinin pekiştiği ve AK Parti için yeni bir dönemin başladığını ortaya koyacak. Az kaldı bekleyip göreceğiz. 

Kaynak: Vatan
 
ANKETLER 7 HAZİRAN İÇİN NELER ÖNGÖRÜYOR?

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 4 Yorum

halim hal
en güvenilir sonar diyen arkadaş,sonar cumhurbaşkanlığı seçiminin son haftasına kadar tayyip erdoğanı %38 gösteriyordu son hafta sessizce gerçek anketini söyledi ve seçimi bildi oldu!seçimleri bilen şirketler orc,and ar ve ag..
ANKET
Herkes kabul etsin ki en güvenilir anket şirketi Sonardır .Diğerleri akp yanlısıdır maalesef .Sonarın 2011 yılında yaptığı en son ankete göre chp yi 0.1 ile az söylemiş , MHP yi 0.5 ile az söylemiş ama akp yi ise yüzde 1 civarında fazla söylemiştir.Neredeyse tıpa tıp aynısı çıkmış SONAR'ın anketinde
lav
mhp en az % 20 anadolu partisi denen birsey geliyo ama kims4nin isone gelmiyor.
Efsane Meclise
Böyle devam edin herkes satırlar arasında Osman Pamukoğlu'nu arıyordur. Merak etmeyin, 7 haziranda'da seçim sonuçlarında meclise girdi mi acaba diye hepsi sonuçlarda arayacaktır. Efsane Meclise girecek o kadar...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör