SON SEÇİM ANKETİNDE AK PARTİ MHP VE DİĞER PARTİLERİN OY ORANLARI

Son Seçim Anketinde Ak Parti MHP ve diğer partilerin oy oranları
Tarih:
03 Aralık 2020
Okunma:
9171

Avrasya Araştırma tarafından yapılan son seçim anketi Ak Parti için kötü haber verdi. Ak Parti oylarının sert düşüş eğiliminde olduğu gözlemlenen seçim anketi sonuçlarına göre Ak Parti oy oranı yüzde 33,2 de kaldı.

Cumhur ittifakı oy oranı olarak değerlendirilen Ak Parti ve MHP oy oranının düşüklüğü dikkat çekti. Avrasya Araştırma seçim anketi sonuçlarına göre Cumhur İttifakı koalisyonunun küçük ortağı MHP ise 8,6 oy oranı alarak seçim barajı altında kalıyor. Yeni kurulmuş olan Gelecek Partisi ve Deva Partisi oy oranları n-bu ankete göre neredeyse eşit. Her ikisi de şu anki hükümette daha önce bakanlık ve başbakanlık görevlerinde bulunmuş olan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu yapılması muhtemel bir erken seçimde baraj altında kalabilirler. Ya da kararsızların oy potansiyeline odaklanarak çalışmalarına başlayabilirler. Bu sayede her iki partinin de alacağı oy oranı artabilir. 

Avrasya Araştırma Merkezi tarafından yapılan seçim anketi 30 büyükşehir ve 100 merkez ilçede yapıldı. Katılımcı anlamında oldukça büyük olan ankette yeni kurulan DEVA partisi ve Gelecek Partisi oy oranları yüzde bir buçuk kadar yükseliş dikkat çekti.

Büyükşehirlerde CHP, Ak Partinin Ensesinde

Avrasya Araştırma Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz son seçim anketi oy oranlarına göre yaptığı değerlendirmede “görünen o ki büyükşehirlerde CHP, Ak Parti’ye büyük oy kaybı yaşatmıştır. Hatta Ak Parti CHP’nin nefesini ensesinde hissetmektedir. Deva Partisi kentli seçmeni kendine çekerken Gelecek Partisi muhafazakâr seçmen için çekim noktası olmuş durumdadır. MHP ise her alanda ve mecrada gerilemesine devam ediyor. İYİ parti özellikle büyükşehir oy oranı yönünde artış göstermekte. HDP ise metropolde aldığı oy oranı konusunda stabil durumda.” Dedi.

DEVA Partisi Ve Gelecek Partisi Oy Oranı Artışta 

Avrasya Araştırma Grubu tarafından yapılan son seçim anketinde Deva partisi ve gelecek partisi oy oranı olarak artışta. Yeni kurulan bu iki parti daha önce hükümet kurmayı olarak görev yapan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından kuruldu. Gelecek partisi daha çok muhafazakâr seçmene hitap ederken DEVA partisi kentli seçmene hitap ediyor. Bu bağlamda her ikisinin de aynı oranda artan oy oranı hem kentli hem de muhafazakâr seçmenin eğilimlerinin de değişimden yana olduğu yönünde olduğunu anlatmaktadır.

Özellikle ekonomide meydana gelen son değişiklikler ve Berat Albayrak’ın istifa etmesi ile birlikte hükümete duyulan güven gün geçtikçe kan kaybı yaşamaktadır. Bunun yanında pandemi ve hükümetin vatandaşlar için yeterince çalışma yapmadığı da düşünülmektedir. Hepsinin ve dış politikadaki yanlışların da birleşmesiyle piyasalarda yarın ne olacağı kestirilememektedir. Hal böyleyken elbette seçmenin yenilik ve değişiklik istemesi oldukça normal bir süreçtir.

Kararsızların Oy Oranı

Kararsızlar ve oy kullanmayı düşünmeyenlerin oranı yüzde 22 olarak ortaya çıktığı düşünülürse seçimi kazanmak isteyen partinin bu seçmen eğilimlerine yönelmesi en akıllıca strateji olacaktır. Bu durumda seçim kampanyalarını bu grup için odaklayan partilerin bu seçimden en yüksek başarı oranını yakalayacak olanlar olduğu da aşikâr bir bilgidir. Tüm seçim analizleri son anda fikir değiştirmesi muhtemel olan bu kararsızların oy oranı etkileri de katılarak elde edilen veriler üzerinden değerlendirilir.

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 24.09.2021 Bitiş: 24.09.2021