SON YAPILAN SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Son Yapılan Seçim Anketi Sonuçları Açıklandı
Tarih:
10 Aralık 2020
Okunma:
7579

Kasım ayının 3. Haftasında yapılan son seçim anketi oy oranı sonuçları açıklandı. Bu anket sonuçları, “Bugün seçim yapılmış olsa seçim barajını sadece üç parti geçebilir” diyor. Sorulan diğer bir soruya göre 24 Haziran seçimlerinde verdiği partiye oy vermeyecek olanların oranı da %23 olarak açıklandı. Bu soruya sadece 24 Haziran seçimlerinde oy kullanan seçmenler cevap verdiler. 

Anket sonuçları oranlarına göre kararsızları hesaba katmadan AKP % 34,1 oy oranı, CHP %21,1 oy oranı, İYİ Parti % 10,1 ve MHP de %8 oy oranı aldı. Bu anketten çıkan en şaşırtıcı sonuç ise seçmen eğilimlerindeki yüksek değişim oranı oldu. Ankete katılanların yüzde 58’i bir önceki seçimde verdiği partiye oy vereceğini söylerken yüzde 23’ü aynı partiye oy vermeyeceklerini ifade etti. 

Karasızların oranı ise yüzde 19 oldu. Kararsızların oranları da sonuçlara katıldığında eğilimleri göz önüne alınarak ve ya alınmayarak da hesaplansa sonuçlar üzerinde ciddi bir değişiklik yapabilme potansiyeli bulunuyor. Bu bağlamda siyasi partiler seçim kampanyalarında, kendi kemik seçmen kadrosundan çok kararsız seçmenlere daha fazla yönelmektedirler.

Bugün Seçim Olsa Ak Parti Yüzde Kaç Oy alır

Bu yapılan erken seçim anketi katılımcılarının cevaplarına göre bugün seçim olsa Ak Parti yüzde kaç oy alır? Sorusunun cevabı da oldukça şaşırtıcı oldu. AKP yüzde 31,1 oy oranı ile seçimden 1. Çıksa da MHP ile yapacağı koalisyon da yeterli çoğunluğu sağlamasına yeterli gelmiyor. 

24 Haziran seçimlerine göre yapılan anketteki oy oranı düşüşte olan AK Parti’nin bu oy kaybını nasıl değerlendireceği merak konusu oldu. İYİ parti oylarını artırmış olsa da hükümet kurması için gerekli olan orana henüz yaklaşmaktan uzak. CHP ise kazandığı oylarındaki yükselişi bu geçen sürede korumuş olarak çıkmış anketten. Erken seçim anketi sonuçlarına göre, MHP de oy kaybı devam ediyor. MHP ile ittifak yapılması konusunda artık AK Parti için bir avantaj söz konusu değilmiş gibi bir görünüm var. 

İyi Parti İçin 2020 Yılı Son Seçim Anketindeki Oy Oranları

İYİ Parti için 2020 yılı son erken seçim anketi özelinde ortaya çıkan oy oranlarının, son katıldığı seçimdekine oranla göre artış göstermiş olduğu fark edilmekte. İYİ Parti oy oranı, yüzde 10,1 olarak ortaya çıkarken barajı geçmeyi de garantilemiş olduğu görülmektedir. Ancak İYİ parti kendi iç çekişmelerinden kurtulup Meral Akşener tarafından açıklanan erken seçim isteği etrefında birleşerek çalışmalarına yoğunlaşırsa oy oranı önemli ölçüde artabilir.

Parlamenter Sistem İsteyenler Daha Fazla 

2020 yılının son erken seçim anketi sonuçlarına göre ortaya çıkan bir başka seçmen eğilimi de, parlamenter sistem isteyenlerin mevcut sistemi destekleyenlerden daha fazla olması. Ankete katılan katılımcıların yüzde 46 gibi bir oranda daha güçlü bir parlamenter sistem istediği ortaya çıktı. Mevcut sistemi destekleyenlerin oranı ise yüzde 35. 

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 24.09.2021 Bitiş: 24.09.2021