SONAR ARAŞTIRMA ŞİRKETİ SON ANKET SONUÇLARI

Sonar Araştırma Şirketi Son Anket Sonuçları
Tarih:
16 Kasım 2012
Okunma:
76685

Sonar Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankete göre AK Parti'nin oyları 12 Haziran 2011 seçimlerine göre yaklaşık 2.5 puan düştü.

SONAR Araştırma Şirketi, siyasi gündemi oluşturan konularla ilgili yeni bir anket yaptı. Ankette 'Partilerin oy dağılımı ve bu oy oranlarının aylara göre değişim trendleri, başkanlık sistemi ve kurumlara güven' konularında 3 bin kişiye soru soruldu.

Yüz yüze anket yöntemi kullanılarak 26 il ve 30 köyde gerçekleştirilen anketlerin yüzde 23’ü kır özelliği taşıyan ilçe ve köy merkezlerinde yapıldı.

İşte anket sonuçları;

'Bu Pazar günü bir genel seçim yapılsa hangi partiye oy verirdiniz?' sorusuna ankete katılanların yüzde 47.29'u AK Parti, yüzde 25.15'i CHP, yüzde 15.21'i MHP ve yüzde 07.05'i ise BDP cevabını verdi. Anket sonucuna göre 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde yüzde 49.83 oranında oy alan AK Parti'nin oylarında yaklaşık 2.5 puanlık bir düşüş yaşandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Son günlerde gündemden düşmeyen Başkanlık Sistemi ile ilgili 'Sizce Türkiye, Başkanlık Sistemine Geçmeli midir?' sorusuna ankete katılanların yüzde 52.47'si 'Hayır', yüzde 26.80'i de 'Evet' cevabı verdi. 'Fikrim yok' diyenlerin oranı ise yüzde 20.73.

HANGİ KURUMA DAHA ÇOK GÜVEN DUYULUYOR?

Kurumlara duyulan güven ile ilgili çıkan sonuç ise şu şekilde;

TSK: Yüzde 75.3
Cumhurbaşkanlığı: Yüzde 68.7
Emniyet Teşkilatı: Yüzde 66.2
TBMM: Yüzde 59.2
Hükümet: Yüzde 49.7
Yargı: Yüzde 49.2

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 68 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
ibrahim tüken
kılçtaroğlu kutuyla uğraşacağına bu memleketin bankalarından 70 milyar dolar çalındı onu gündeme getirsin mualefet öyle yapılır
öz vatan
tayyib baba hepsini ispatlayacak! milletin bu tavrı 11 senedir onu yıkamadığından dolayı ! yenilen pehlivan güreşe doymaz,tayyib baba ise olimpiyat şampiyonu evelallah !P olursa şaşma vatandaş
cemşit
anketin asılsız olduğu ortada daire diliminin yarısından fazlası sarı oysa yüzde kırkyedi dio :)
bhnb
bbp olmadıkça görmedikçe hırsızlık bitmez
f s m
la di gidin işinize zavazingo cular.akpnin karşısında kim var ki ? ke-MAL mi yoksa bööööçelimi? adamlar tek kardeşim ve seçimden sonra emin olun ki 20 yıl daha yerlerini pekiştirecekler.yıkılmaz kale onlar
yıımaz
kimsemuhalefeteğüvenmiyor
Derviş titiz
Hür dava partisi bir güneş gibi dogmustur te tüm dünyayı saracaktir
erdal baba
akp ` da olacak abi görürsünüz,karşısında ki muhalefet taş devrinden kalma,türk insanıda akıllandı bi yerde abi yemiyor artık
yorgun555
bu anket sallama arkadaşlar inanmayın
ÜZEYiR
BUNCA YOLSUZLUK RÜSVET BELGELERi ORTALIKTA iKEN AKAPE DiYENLERE GÖZLERiNiZE AYAKKABI KUTULARI KACSIN BUNDAN DAHA HAYIRLI DUA OLMAZ HERHALDE.
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 28.09.2023 Bitiş: 28.09.2023