SOSYAL MEDYADA HANGİ LİDER DAHA POPÜLER ?

Sosyal Medyada Hangi Lider Daha Popüler ?
Tarih:
14 Ağustos 2013
Okunma:
3168

Twitter'da en çok takip edilen lider Twitter'a "Baş belası" diyen Başbakan Erdoğan oldu...
Başbakanı 3 milyon 239 bin 322 twitter üzerinden takip ederken CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu 1 milyon 402 bin 377 kişi izliyor.


Siyasi partilerin sosyal medya kullanımları yüksek lisans tezi oldu.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını inceledi, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

Avrupa ve ABD’nin aksine Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar varlık gösteremediklerinin tespit edildiği araştırmada MHP’nin ancak 2011 genel seçimlerinin ardından resmi sosyal medya hesabı açtığı; meclis dışında kalan Saadet Partisi’nin ise sosyal medya platformunda en çok hesaba sahip parti olduğu belirlendi.

Obama’nın 16 sosyal medya hesabı var

Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan’ın yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirdiği araştırmasında dünyada sosyal medya platformlarına en fazla ilgi gösteren ve sadece Facebook’da 30 milyondan fazla üye ile Avrupa’da birinci sırada yer alan Türkiye’de siyasi partilerin sosyal medya platformlarına ilgisiz kaldığı ortaya çıktı. Devletten seçim yardımı almayan partilerin TBMM’de yer alan partilere göre sosyal medya platformlarını daha çok kullandıklarını belirten Okmeydan dünyadan örnekler de verdi. Okmeydan, “Geçtiğimiz genel seçim dönemi ile seçim dışı dönemi kapsayan bir araştırma gerçekleştirdim. Dünyadan örneklere baktığımızda ise 2008 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 16 farklı sosyal medya platformlarından seçmenleriyle iletişime geçtiği, İngiltere ve Avusturalya’da da 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde partilerin aktif olarak sosyal medya platformlarını kullandıkları görülmüştür. Ancak Türkiye’de 2011 genel seçimlerine baktığımızda CHP dışındaki partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar yer almadıkları gözlemlenmektedir.”

Politikacılar geleneksel medya tercih ediliyor

Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıklarını da belirten Cudi Kaan Okmeydan şöyle devam etti “Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıkları ve aynı şekilde takipçilerin de partilerin bu platformlardaki hesapları üzerinden kendi aralarında diyalog kuramadıkları ve birbirleri ile etkileşimde bulunmadıkları görülmektedir. Bu durumda parti ve takipçileri arasında ve takipçilerin kendi aralarında, herhangi bir fikir alışverişi ve düşünce paylaşımı söz konusu değildir. Ancak bunlara rağmen araştırma Türkiye’deki siyasi partilerin 2011 Genel Seçimleri döneminin ardından sosyal medya platformlarına daha çok önem gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda 2011 Genel Seçimleri döneminde hiçbirsosyal medya platformunda yer almayan partilerin, seçimlerin hemen ardından, sosyal medya platformlarına yöneldikleri, 2011 Genel Seçimleri döneminde sosyal medya platformlarında zaten hesapları bulunan partilerin ise seçim döneminin ardından sosyal medya platformlarındaki hesaplarında daha çok paylaşımda bulundukları görülmektedir. Bu durum 2011 Genel Seçimleri döneminde geleneksel medya platformlarının Türk siyasi partileri tarafından daha çok tercih edildiği şeklinde yorumlanabilir.”

En çok takip edilen lider Başbakan

Partilerin sosyal medya karnesi ( 2011 Genel Seçimlerine Göre)

-AK Parti ve MHP resmi web sayfaları dışında Facebook’da bir resmi hesaba sahip -CHP’nin “Herkes İçin CHP” adında resmi Facebook, Twitter ve Youtube hesapları bulunmakta En çok Saadet Partisi’nin hesabı var -Saadet Partisi tüm partiler arasında sosyal medya platformlarında en fazla hesaba sahip olan parti -MHP ve BBP 2011 genel seçimlerinin ardından resmi sosyal medya hesabı açmıştır

Partilerin(2011 genel seçimlerine göre) Facebook, Twitter, Youtube ve GooglePlus’dan oluşan sosyal medya platformlarındaki resmi hesapları ise şöyle:

AK Parti: 1
CHP:3
MHP: 1
SP: 4
BBP: 2
HEPAR: 2
DSP: 0
DP: 0
TKP:2
LDP:2

 

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 4 Yorum

ricosanta
recep hanımı takip edenlerin hesapları sahte hesap.Bunu bilmeyecek kadar mal olmayın.Bir gönderi yapıyor 30 kişi begeniyor.Şaka gibi
sinan
kemal hanımla başbakan yarı yarıya fark var aralarında
Yunus Emre
keşke bunlar bizim takipçimiz olsa
specter_55
Abiler zaten Saadet Partisi Türkiyenin en etkin partisidir sokaktada bu böyle ancak bunu medya göstermiyor çünkü birilerinin işine gelmiyor gelseydi 4 kere partileri kapatılmazdı

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör