TEKİN Mİ SARIGÜL MÜ? ŞOK SONUÇLAR!

Tekin mi Sarıgül mü? Şok Sonuçlar!
Tarih:
14 Kasım 2013
Okunma:
3648

ORC Araştırma'nın 2-11 Kasım tarihleri arasında İstanbul'daki seçmenin eğilimlerine yönelik yaptığı araştırmanın sonuçları çarpıcı detayları ortaya koydu.

İstanbul'da yaşayan Kürt, Alevi ve Cemaat mensuplarına ulaşılan ankette seçmenin merak ettiği çok sayıda soru da yanıt buldu.

İşte o sonuçlar...

CHP'LİLER SARIGÜL'Ü İSTEMİYOR

İstanbul'daki CHP'li Belediye Meclis Üyesi, ilçe yöneticisi ve CHP'de kayıtlı üyelere "CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olmalı?" sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde 42.4'ü Gürsel Tekin yanıtını verirken, Mustafa Sarıgül'ü destekleyenlerin oranı yüzde 35.6'da kaldı.

MİLLETVEKİLLERİ NE DİYOR?

CHP milletvekilleri ve PM üyelerine aynı soru sorulduğunda Gürsel Tekin, Mustafar Sarıgül'e açık ara fark attı.  Vekil ve PM üyelernin 57'si Gürsel Tekin derken, Sarıgül'e destek yüzde 29'da kaldı.

KÜRTLER'DEN SARIGÜL'E OY YOK

Anketin bir başka bölümünde ise İstanbul'da yaşayan Doğu ve Güneydoğu kökenli seçmenlere "CHP adayı Mustafa Sarıgül olursa oy verir misiniz?" sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 91.5'i "Oy vermem" derken, yüzde 8.5'i "Veririm yada verebilirim" seçeneğiin tercih etti.

Doğu ve Güneydoğu kökenli vatandaşların Gürsel Tekin tercihi sorulduğunda da tablo değişmedi. Ankete katılanların yüzde 88.7'si Gürsel Tekin'e oy vermezken, yüzde 11.3'ü oy verebilirim dedi.

ALEVİLER 'SARIGÜL' DİYOR

İstanbul'da yaşayan Alevi yurttaşlara "CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olmalı?" sorusu sorulduğunda ise Mustafa Sarıgül'ün adı açık ara farkla öne çıktı.

Ankete katılanların yüzde 53'ü Mustafa Sarıgül'ün adını verirken, Gürsel Tekin'e oy vereceklerin oranı yüzde 22.6'da kaldı.

AK PARTİ MHP'NİN GERİSİNDE KALDI

Alevi seçmene "30 Mart 2014 yerel seçimlerinde oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir? "sorusu sorulduğunda ise CHP açık ara lider oldu.

Alevi vatandaşların yüzde 74.8'i CHP derken,

İkinciliği yüzde 9.5 ile BDP-HDP aldı.

Yüzde 5 ile MHP üçüncü sırada yer alırken,

AK Parti yüzde 4.2 ile 4'ncü sırada kaldı.

CEMAAT MENSUPLARININ TERCİHİ NE?

İstanbul'da yaşayan ve herhangi bir cemaate mensup olduğunu belirten seçmenlere aynı soru sorulduğunda ise tablo tamamen değişti. Ankete katılan cemaat mensuplarının yüzde 58.9'u AK Parti derken, yüzde 15.6 ile SP ikinci sırada yer aldı. Ankete katılanların yüzde 7.5'i MHP'ye yüde 3.3'ü BDP-HDP'ye oy verirken, CHP'nin cemaat mensupları arasındaki oy oranı ancak yüzde 2'ye ulaşabildi. 

KÜRTLER AK PARTİ DEDİ?

İstanbul'da yaşayan Doğu ve Güneydoğu kökenli seçmenin İstanbul'daki tercihi AK Parti oldu.
Yerel seçimlerde kime oy verirsiniz? sorusuna yüzde 43. 7 AK Parti derken, CHP'ye yüzde 25.4, BDP'ye ise 18.5 oy oranı çıktı.

KÜRTLER OY KULLANMAYACAK

BDP ve HDP'nin İstanbul'da aday göstermemesi durumunda hangi partiye oy verirsiniz sorusuna gelen yanıt ise son derece ilginç.

Doğu ve Güneydoğu kökenli seçmenin yüzde 41.4'ü oy kullanmam yanıtını verirken, yüzde 25.2'si AK Parti'ye, yüzde 14'ü ise CHP'ye o vereceğini açıkladı.

http://secimanketi.tv/news-survey/fotogaleri.png

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 21 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
Dersimli
yaw kürtlerle ilgili sorularda matematiksel hata var bu nasıl anket çelişkili oranlar
aytekin
MHP diyorki biz hepimiz biriz etle tırnagız diyor ayrılmayacagız bölünmeyecegiz diyor ve kürtler bu partiye oy atmıyor şimdi soruyorum size siz hainmisiniz de oy atmıyorsunuz bu partiye.sizi gerçekten dıslamayan kullanmayan tek partidir MHP.
Mardinli
Vallahi Kürd Oğlu Kürdüm İstanbulda SARIGÜL Aday gösterilse İLK OY Veren ben Olacam.
conrad
gürsel tekini bilmem ama sarıgül yakıyor kavuruyor ve çok acıtıyor yani akp şimdide chp nin içini karıştırmaya kalkıyor ama bunlar nafile herkes biliyorki sarıgülü sadece istanbul değil türkiye bağrına basıyor bu yüzden millet sarıgül diyor
jet
mhpgelecek tek care mhp
koray
sarı gül gelecek başka care yok korkuyorlar
rıdvan
kimyaları bozulacak ateş bacayı sarmış sarı gül gelecek
serkan
bütün cemaatleri milli görüş e bekliyoruz
VATANDAŞ
TABİ BAKTILAR MUSTAFA SARIGÜL ÇOK OY ALACACAK YANDAŞ ANKETÇİLER GÜRSEL TEKİN'İN FAZLA OY ALAMAYACAĞINI BİLİYOR BÖYLE BİR ANKET YAPMIŞLAR APTAL ZANNETTİLER BİZİ
emre erhan
Sarıgül korkusu dağları sarmış anlaşılan..yandaş anket şirketleri çok fazla belli etmeye başladı bunu..yaptıkları bu anketlere ancak kadir inanır..sarıgül akpnin kimyasını bozacak kim ne derse desin.
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör