ÜÇ ŞİRKET YÖNETİCİSİ İLERİYE DÖNÜK DEĞERLENDİRME YAPTI!

Üç Şirket Yöneticisi İleriye Dönük Değerlendirme Yaptı!
Tarih:
02 Ocak 2014
Okunma:
5567

Yaşanan son olaylar, AK Parti'nin oynunu düşürecek mi? Bu soruya 3 anket şirketinin sahibinden çarpıcı cevaplar geldi.

AKP ile cemaat arasındaki kavga ve sonrasında yaşanan olaylar AKP'nin oylarını nasıl etkileyecek? AKP'nin oyları artacak mı düşecek mi?

Herkesin merak ettiği bu sorunun cevabını arayan The Wall Street Journal, Türkiye'nin önde gelen 3 anket şirketinin sahibine bu soruyu yöneltti. Alınan cevaplarda ortak görüş AK parti'nin oylarının en az 2, en çok 5 puan düşeceği yönünde.

Henüz çok yeni olduğu için operasyonun oylara bir yansıması olup olmayacağ konusunda yapılmış ve açıklanmış bir araştırma yok. Ancak The Wall Street Journal'a konuşan araştırma şirketleri yöneticilerinin öngörülerine göre yaşananların AKP'nin oy oranlarına etkisi en az 2 en çok 5 puan olacak. Yaşanan bu gelişmelerin ekonomiye de olumsuz yansıması durumunda ise oylara etki daha keskin bir şekilde ortaya çıkacak

The Wall Street Journal Türkiye'ye konuşan 3 farklı Araştırma Şirketi yöneticisinin cemaat AKP gerilimi ve rüşvet operasyonunun oylara etkisi konusundaki görüşleri şöyle:

ADİL GÜR (A&G Araştırma Şirketi sahibi)

"Dünyanın her yerinde seçmen davranışını en çok etkileyen şey ekonomi. Son 10 yılda büyüme rakamlarını yan yana koyun. Yanına da AKP oy oranını koyun. Arada ilişki vardır. Toplumun 2/3'ü buna bakar. Ekonomi iyiyse, insanlar da mutluysa kaset, dava oy oranlarını etkilemez.

Türkiye'de Gezi olayları da Cemaat gerilimi de AKP oylarını bir parça etkiledi. Ama siyasi partilerin oy oranları arasında ciddi farklılıklar var. Olaylar Ak Parti oylarında göreceli düşüşe neden olabilir. Ama bu yerel seçimde sonuçları etkilemez.

Türkiye son yıllarda çok kutuplaştı. Polarizasyon az. Partiler için "Ağzıyla kuş tutsa oy vermem" diyen kitle arttı. Bugünden tahmin etmek zor olsa da bu olay nedeniyle Ak Parti'ye oy vermekten vazgeçenler olabileceğine, ama bunun yerel seçimlerde sonucu etkilemeyeceğine inanıyorum.

Ben AKP'nin bu pazar seçim olsa yüzde 45'in üzerinde oy alırsa başarılı, yüzde 45'in altında oy alırsa başarısız olacağını düşünüyorum."

"Ak Parti'ye oy vermekten vazgeçenler olabilir. Ama bu yerel seçimlerde sonucu etkilemeyecektir"

MURAT SARI (Konsensus Araştırma ve Danışmanlık'ın sahibi)

Yerel seçimlerde oylarda adayın etkisi yüzde 65, ekonominin etkisi yüzde 15'dir. Kalanını gündem ve siyaset belirler. İnsanlar daha çok günlük yaşamlarında ne hissettiklerine bakıp karar alırlar. Ama son yaşanan olayların etkisi olacaktır.

Ak Parti en muktedir, dediğim dedik iktidar. Ama operasyonun başlayacağından İçişleri Bakanı'nın haberi yok. Böyle şeyler güven sarsar. Bana kalırsa bu pazar seçim olsa Ak Parti'nin oyu en az 5 puan düşmüştür.

Oy kaybı farklı şehirleri farklı etkiler. Örneğin İstanbul için çok etkili olur. Ben İstanbul'da kazananın virgülden sonraki üçüncü hane ile belirleneceğine inanıyorum.

Yiye yaptığımız araştırmaya göre Türkiye'de yüz kişiden 25'i cemaatin hizmetlerini takdir ediyor. Gülen Cemaatini beğeniyorum diyenlerin yüzde 85'i AKP'ye oy veriyor. CHP'nin oy oranı yüzde 1-2. Cemaatlerde değişim olur. Hem de tek bir mesaj ile bir gecede bir partiden diğerine geçebilir. Ama cemaat kime oy verebilir ki? CHP'ye veremez. MHP'yle de kavgalı.

"Bana kalırsa bu pazar seçim olsa Ak Parti'nin oy oranı en az 5 puan düşmüştür."

HAKAN BAYRAKÇI (Sonar Araştırma Şirketi YKB)

Tüm bu yaşananlar oy oranını etkileyecektir. Semra Özal'ın Hasbahçe görüntüleri nedeniyle Turgut Özal'ın 1980 sonlarına doğru aniden oyu düştü. Bu operasyon insanlara "Acaba mı?" dedirtir.

Evlerde yüksek miktarda para, ya da para sayma makineleri bulunduğu anlaşılırsa, açlık çekenin bundan etkilenmemesi mümkün mü— Olayların ardından emniyet müdürlerinin görevden alınması da ya da herhangi bir müdahale algısı da oyların düşmesine neden olacaktır. Çünkü zaten deşifre olan oldu. Bu saatten sonra ne kadar önlenirse önlensin bu algı oluştu.

Bir de Türkiye'de iktidarını muktedir kullanan bir iktidar var. Ancak şimdi o iktidarda çok önemli isimler, hatta 3 bakanın çocuğu gözaltına alınmışken bu olayın etkisi olacaktır.

Bence o etki AKP oylarına en az yüzde 2-3 oranında en çok da yüzde 5 oranında yansıyacaktır.

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 33 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
orhan tiryakioglu
HIRSIZA HIRSIZ DİYEMİYORSUNUZ ..SUÇSUZ ADAMIN NE İŞİ VAR HAPİSTE KÖR OLMAK LAZIM..BEYLER KENDİMİZE GELELİM..HAKKINI HAKLIYA VERELİM.GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ.BİR ADAMIN EVİNDEN ALTI KASADA ÇIKMAZ YANİ.MEMLEKETİ SOYANLAR BELLİ
Sağ duyu
Biz nezaman uyanıpta bizimle onayanları fark edeceğiz.10 yıldır dürüst olanlar nasıl oldu da hırsız oldu.Daha öncede varsa bu kahraman savcılar göz yummakla vatan hainliği yapmışlardır.Elma ile armutu ayırmasını bilelim.
DR.SİNAN
YETER ARTIK BIRAKSINLAR BU CETELŞER NEDEN SE BİZLERİN EVLERİNE KUTULARA PARA KOYMUYORLARDA BUNLARIN EVLERİNE KOYUYORLAR ANLAM VERMİYORUM İNSANLARIN YÜZLERİNE BAKARAK YALAN KONUSUYORLAR VERMİŞ OLDUGUM OYKA AKP HARAM OLSUN
MEMLEKET SEVDALISI
BUGÜN HALKA ADALETİNE HESAP VERMEYEN YARIN HAKKIN DİVANININDA NNE YAPACAKLAR ALLAH YARDIM ETSİN.SAKIN MİLLİ GÖRÜŞE DÖNMEYİN.SİZ O GÖMLEĞİ CIKARDINIZ .DÖNERSEİZDE DÖNEK MUAMELESİ GÖRÜRSÜNÜ.ERDOĞA BAYRAKTAR NE DEMİŞTİ ALLAH ISLAH ETSİN
CAPULCU
SAYIN SEÇMENLER BİZLERİN BİR KISMI DUNKOF KAFALIYIZ TAYİP ÇIKSIN BİR VAN MİNUT DESİN OYLAR 50 İSE 60,70 ÇIKAR BU GÜNE KADAR TAYİP NE DEDİYSE KABULLENDİK NE DEMİŞLER BÖYLE SAÇA BÖYLE TARAK,TARLAYA DİKEN İNANA GİBİ SÖZLER VAR BİZLER HIRSIZI DA DESTEKLERİZ ARSIZIDA
durak
akp nin yaptıgı işler bakıldıgında geçmişi hatırlıyorum menderesi turgut özalı onlarda ülkemiz ve milletimiz adına çok güzel işler yapmıştır bazı kitleler bunu hazmedemiyor ülkemiz için en hayırlısının akp olacagına inanıyor ve başarılarının devamını diliyorum
memis
erdogan bu secimde kaybeder zaten onlarda bunu biliyor kimse hirsizliga goz yuman partiye oy vermez laik musluman olunurda hirsiz musluman olunmaz
kadir
bu olayları görünce benim oyum da akp ye. mhp ye oy yok artık..
aciz
wallahi de billahide akpnin oylarin yarisida cemmatin oyuddur.bize gelince 2veya 3 liralik zammi bile burnumuzdan getiren akp daha düne kadar yapacak birseyi yokdu halli sahada top oynayarak zaman öldüren erdogan bu gün ogluna amerikada mücaver dükani aciyor bu milet salak degil .
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör