VATANDAŞ HÜKUMETE NE KADAR GÜVENİYOR?

Vatandaş Hükumete Ne Kadar Güveniyor?
Tarih:
15 Kasım 2013
Okunma:
1822

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) raporuna göre Türkiye'de vatandaşların yüzde 53'ü hükümete güveniyor.

OECD, Devlete Bakış 2013 (Government at a Glance 2013) raporu yayımlandı.

Üyelerini çok partili rejimle yönetilen serbest piyasaya sahip ülkelerin oluşturduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD),
2007-2102 arasında üye ülkelerde merkezi hükümetlere güvenin yüzde 5 azaldığını, Türkiye'de ise güven düşüşünün yüzde 3 olduğunu bildirdi. OECD kişi başına milli geliri, örneğin Japonya ve Kore gibi ülkelerden düşük olmasına karşın Türkiye'de hükümetten memnuniyetin bu ülkelerin oldukça üzerinde kaldığına vurgu yaptı .
 
OECD'nin Devlete Bakış 2013 (Government at a Glance 2013" Raporu yayınlandı. Rapordaki verilere göre Türkiye'de 2007 yılında yüzde 56 olan hükümete güven yüzdesi, 2012 yılında yüzde 53'e indi. OECD genelinde ise hükümetler daha fazla güven kaybetti. OECD ortalamasına göre hükümetler 2007'de vatandaşlarının yüzde 45'inin güvenine sahipken güven yüzde 2012'de yüzde 40'a indi. En büyük düşüş finansal, ekonomik ve mali krizinetkilediği Slovenya, Portekiz, Yunanistan ve İrlanda'da yaşandı. Aynı dönemde Slovak Cumhuriyeti, İsviçre, İsrail, İngiltere ve Fransa'da hükümete güven arttı. Raporda, "Analizler vatandaşlara ulusal hükümetlerine güven sorulduğunda siyasi liderliği değerlendirdiklerini işaret etti" denildi. Rapora şöyle devam edildi:
 
"Elde edilen son verilere göre OECD ülkelerinde vatandaşlara ulusal hükümetlerine güvenleri sorulduğunda cevapları ortalama yüzde 50'nin oldukça altında olmakla birlikte ülkelere göre önemli değişiklikler gösteriyor. Diğer bir deyişle anket yoluyla sorular yöneltildiğinde OECD ülkelerinin vatandaşlarının yarısından daha azı ulusal hükümetlerine güvendiklerini belirtiyor.

Ulusal ortalamalar İsviçre'de yaklaşık yüzde 80 ile Yunanistan'daki yüzde12 arasında değişiyor. Bu erim içindeki dağılım hayat standartları, kişi başına GSYİH seviyeleri ya da büyüme hızını yansıtıyor gibi görünmüyor. Daha üst gelire sahip ve hızlı büyüyen ülkeler Japonya ve Kore'de puan OECD ortalamasının altında iken, daha düşük kişi başına GSYH'sı bulunan Türkiye'nin puanı onların oldukça yukarısında. Bu, hükümete güvenin uzun vadeli ekonomik gelişmeler ya da mutlak yaşam standartlarının; kültürel faktörler, gelişen beklentiler ve siyasi gelişmeler kadar yanıt olmadığını gösterir ."
 
OECD: TÜRKİYE'DE MEDYAYA GÜVEN HÜKÜMETE GÜVENDEN DÜŞÜK
OECD, 2010'da medyaya güvenin İrlanda, İspanya ve Portekiz'de hükümete olan güvenin oldukça üzerinde; Türkiye, İsveç, Hollanda ve Lüksemburg'da ise hükümete güvenden oldukça düşük düzeyde bulunduğunu bildirdi. 2010'da Türkiye'de vatandaşlar hükümete yüzde 53 oranında güvenirken medyaya yüzde 23 güvene sahipti. Raporda, "İlk grup ülkeler kriz döneminde hükümete güvenin en fazla kötüleştiği, ikinci gruptakiler güvenin en büyük ve en istikrarlı olduğu ülkeler" denildi.
 
SİVİL ADALETE ERİŞİM DÜŞÜK
Raporda "Sivil adalete erişim Hollanda ve Almanya'nın yanı sıra İskandinav ülkelerinde en yüksek. İtalya, Meksika ve Türkiye sivil adalet puanının en düşük olduğu OECD üye ülkeleri" denildi.
 
İNSAN HAKLARI VE DEVLETİN GÜCÜNÜN SINIRLANDIRILMASI
OECD, "devlet gücünün sınırlandırılması" konusundaki gibi temel hakların en iyi teminat altına alındığı ülkelerin İskandinav ülkeleri olduğunu, bu ülkeleri Yeni Zelanda ve İspanya'nın izlediğini, insan haklarının en az teminat altında bulunduğu ülkelerin ise Türkiye, Meksika ve Yunanistan olduğunu bildirdi. 
 
Hükümetin konuyla ilgili açıklamaları:
 
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Son 10 yıldaki istikrarlı ve öngörülebilir politikalarımız sayesinde ekonomide güven ortamını oluşturduk. Türkiye gelir dağılımın en hızlı iyileştiği OECD ülkesi oldu. Bugün, yüksek gelirli ülkeler ligine girmeye hazırlanıyor. Başarılı ekonomik performansı uluslararası derecelendirme kuruluşlarının geç de olsa not artırımı getirmesini sağladı. Türkiye'deki işsizlik oranı 28 AB üyesinin 15'inden daha iyi düzeyde.
'İcraatlar tescil ediliyor'
 
AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır: Hükümetin doğru işler yapmasını hep takdir etmiştir. Hükümetimizin icraatları hem içeride hem dışarıda tescil ediliyor.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Türkiye ciddi anlamda istikrarla büyüyen bir ülke. 11 yıldır güçlü bir tek parti iktidarı en büyük avantaj. Enerjide büyük gelişmeler var. Bunlar geçmişle mukayese edilmeyecek gelişmeler.
'İstikrardan kaynaklanıyor'
 
Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker: Türkiye'ye duyulan güvendeki artış siyasi istikrardan kaynaklanıyor. Siyasi istikrarla birlikte akılcı yönetim anlayışı. Ekonominin gerektirdiği rasyonel kararları kararlılıkla ve dirayetle uygulayabilen bir zihniyet söz konusu.
 
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: İşte bu halka verilen güvendir. Devlet ile millet kucaklaşmasıdır. Ekonomide yürütülen programın sonucudur. 2023 hedefine ulaşacağız'
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: Başbakanımız, hepimiz Türkiye'ye duyulan güveni vurguluyoruz. On yıllık başarı öyküsünün özünü istikrar ve güven oluşturuyor. Yatırımcının gelmesi anlamında da temel zemini oluşturuyor. Türkiye çok şükür siyasi istikrarı, makro ekonomik istikrarı ile reform iradesi ile güven ortamını oluşturdu. Küresel kriz ortamında testten geçti. OECD'nin tescili sevindirici. 2023 hedeflerimize rahatça ulaşacağız.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 11 Yorum

Bütün Yorumları görmek için tıklayın...
OSMAN YILMAZ
KOALİSYON HÜKÜMETLERİ BANKALARI BOŞALTTI, TOPLUMU BATIRDI,FAİZLERİ YÜZDE YEDİBİNLERE ÇIKARDI,YİĞİDİN HAKKINI YİĞİDE VERMEK LAZIM ONYILDIR KENDİSİNİ DÜNYAYA İSBATLAYAN HÜKÜMETE GÜVENİM SONSUZDUR.
tc
biraz aklı olan tayyibin yalanlarına inanmaz
gerçek
ahmet türkle terörü kınamadığı için görüşmüyordu, imrali ile görüşüyorlar. nesine güveneyim ki...
necmi
en büyük deger vatan apo ve pkk nın her dedigini yapan insan ve bebek katillerine sayın diyen her dediklerini yapan siyasi ikditara güvenmiyorum
fırat
hic güvenmiyorum türk düşmanının nesine güveniyim
nilay
hic güven miyorum okadar vatan hainlerinin nesine güveniyim ellerinden gelse ülkeyi toptan satacaklar
ülkücü gençlik
adamalar kadro diyor bizim bakan hala ingilizce konuşuyor ve patron ağzıyla siz hiç kafanızı yormayın ben işçinin tazmiatınıda kaldırırım fonuda vermem kadroyuda diyor arkadaşlar inanırmısınız bunlar bizi enayi zannediyor taşeronu kadro yapmaz bu adamlar
Serkan
AKP çok yakında yargılanacak
conrad
sayın başbakan soruyor veya ona yakın kişiler soruyor vatandaş bize ne kadar güveniyor diye şimdi biz kendi kendimize soruyoruz başbakan hangimize soruyor biz diye türkemi yoksa kürde soruyor bize soruyorsan eğer yönümüz halen aynı yani bayrak diyoruz ötekini bilmem
hülooooğğğ
akpli bakanlar bir gün çok kötü çarpılacak ama bakalım ne zaman.. ulan OECD ülkeleri arasında en dandik istatistiklere sahip ülke Türkiye. link paylaşmak yasaktır diye paylaşmıyorum araştırın görün.
Bütün Yorumları görmek için tıklayın...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör