YARGI MENSUPLARI ANKETE KATILARAK UYARDI!

Yargı Mensupları Ankete Katılarak Uyardı!
Tarih:
24 Aralık 2013
Okunma:
4239

Üyelerini yargı mensuplarının oluşturduğu, Adalet nokta org. isimli internet sitesinde "Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna" ilişkin bir anket yapıldı...

Hukukçuların yüzde 70'i operasyonun ardından polis müdürlerinin görevden alınmasını "soruşturmayı engellemek" olarak nitelendirdi...Türkiye Barolar Birliği ise Adli Kolluk Yönetmeliği değişikliğinin iptali istemiyle dava açtı.

"Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu" sürecinde soruşturmada görevli polis müdürlerinin görev yerlerinin değiştirilmesi, ardından da "Adli Kolluk Yönetmeliği'nde" değişiklik yapılması tepkilere neden oldu.

Özellikle hukukçular bu gelişmelerin yargıya müdahale anlamına geldiğini düşünüyor.

Adalet.org isimli internet sitesi de konuyla ilgili bir anket yayınladı.

1522 hakim ve savcının yanıt verdiği ankette, yargı mensuplarına, ‘Soruşturmada görev alan polis müdürlerinin görevden alınmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?’ sorusu yöneltildi.

Katılımcıların %71'i ‘Görevden almaların nedeni soruşturmayı engellemek ve yargıyı kendi lehlerine etkilemek’ yanıtını seçti

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği yaptığı yazılı açıklamayla "bu yaşananlar, yargıya müdaheledir. Yargı tarafsız, bağımsız olmalıdır" dedi. 

http://secimanketi.tv/news-images/polismudurleriningorevdenalinmasi.png

Başbakan Erdoğan'ın "devlet içinde paralel bir devlet var" cümlesinin de hatırlatıldığı açıklamada "Başbakan, bu açıklamalarıyla kendi iktidarları döneminde bir derin yapılanma oluşturulduğunu ikrar etmiş durumdadır." ifadesi kullanıldı ve ilgili bakanlar başta olmak üzere, tüm sorumluların derhal istifa etmeleri gerektiği vurgulandı.

Sitede devam eden bir diğer anket ise yeni adalet bakanının kim olması gerektiği hakkında. Yargı mensuplarına "Yeni adalet bakanının kim olmasını istersiniz" diye soruldu. Sonuçlar aşağıdaki gibi çıktı..

http://secimanketi.tv/news-images/yeniadaletbakani.png


Türkiye Barolar birliği "adli kolluk yönetmeliği" değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay'a dava da açtı...Dava gerekçesinde "sözkonusu düzenleme kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırıdır" denildi..

Düzenleme adli olayların soruşturulurken mülki idari amirlere bildirilmesi zorunluluğu getiriyor

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 7 Yorum

Khan
İktidar yolsuzluk yaptı mı yapmadı mı davanın baskısız vaziyette görülmesi ile ortaya çıkar.Fakat Erdoğanın oğluna uzanması muhtemel bir davanın savcılar ile uğraşılarak yıpratilması manidardır.Ey milletim gözünü açmaktan korkma bunda selamet vardır.
melda nur
kimse yargıyı engellemiyor yargı kendisine bir şey yapılmadığı halde birilerinin verdiği yalan yanlış bilgilerle hareket ediyor bence o savcılar yargılanmalı çünkü bir iktidar böyle ucuz sorgulamalara layık değildir sizlerin yorumları zaten kıyameti koparıyorsunuz
Khan
Kardeşim korkma bu memleketin Jandarması var.İlla Polisle operasyon yapılacak diye birşey yok.Gerekirse yeni dalgalarda zanlılar Jandarmalar ile tutuklanır.
vatansever
artık polıs üstlerıne bılgı verıcek bakanım bız senın cocugu alıcaz ama e bakanda sereflı namuslu hakyemez alın tabı yaptıysa cezasını ceksın dıycek. olurmu? olur olur burası turkıye hersey klıfına uydurulur
jet
bir mhplı olarak iki donendır akpye aylece oyverdık bu yapdıkları görupde bızlerı salakyurduna koyan tayıp erdogana aylece oyumuzyok calıyorlar cırpıyorlar yenede elustunde tutuluyor yenıden mhp uyanan mhp
Khan
Devlet Yargıyı ve Emniyeti kendi eliyle Cemaate teslim etti zamanında.Şimdi bu paralel devletin sorumlusu dış mihraklar mıdır?
John Doe
Yok yaaa, öyle bisey olmaz 2 5 demis Ayten. Yatin yerinize...

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör