YASAKLARA RAĞMEN, ANKET ŞİRKETLERİ ALGI OPERASYONU YAPTI!

Yasaklara Rağmen, Anket Şirketleri Algı Operasyonu Yaptı!
Tarih:
12 Ağustos 2014
Okunma:
3061

Cumhurbaşkanlığı seçimini geride bırakırken anket şirketlerinin açıkladığı yanıltıcı sonuçlar tartışılmaya devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim yasaklarına rağmen, Konda’nın seçime 3 gün kala yayımladığı gerçeklerden uzak anket sonuçları, “algı operasyonu mu yapılıyor” sorusunu akıllara getirdi.

Gerçeğe en yakın anket sonucunu açıklayan Metropoll araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar ,“2500 kişi ile yapılan bir ankette \%2 hata payı kabul edilebilir bir paydır. Bu oranın üzerine ya da altına iniliyorsa bu kasıtlı yapılmıştır. Bu bir algı operasyonudur.” dedi.

Taraf gazetesinden Billur Özgül'ün haberine göre; önceki gün düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan, yüzde 51.7 oy alırken İhsanoğlu 38.5, Demirtaş ise yüzde 9.8 oy’da kaldı. Ancak Tarhan Erdem’in sahibi olduğu Konda’nın son anketinde, Erdoğan’ın \%57, Demirtaş’ın \%9, İhsanoğlu’nun ise \%34 oranında oy alacağı öngörülüyordu. Genar’ın araştırmasında ise Erdoğan \%54.7, Demirtaş \%8.4, İhsanoğlu ise \%38 olarak gösterildi.

A&G araştırma şirketi ise Erdoğan’ın oyunun \% 55.1 olacağını, Demirtaş’ın \%11.6 oy alacağını İhsanoğlu’nun ise \%33.3’te kalacağını açıklamıştı.

Özer Sencar’ın sahibi olduğu Metropoll araştırma şirketinin açıkladığı 3 anket sonucunun ortalamasında ise Erdoğan \%51, İhsanoğlu\%39.7, Demirtaş \%9.4 idi.

“NASIL OLSA SEÇİLECEK ALGISI”

Anket sonuçlarında Erdoğan’ın oyunun yüksek gösterilmesinin bir algı operasyonu olduğunu söyleyen Özer Sencar, sözlerine şöyle devam etti: “Anket sonuçlarının yüksek çıkmasının iki nedeni var. Birinci neden masum olarak adlandırdığım ancak pek inandırıcı gelmeyen bir sebep.

Örneğin Erdoğan’ın oy oranını \%57 olarak adlandıran Konda araştırma şirketi, 2010 referandumunu referans olarak almış olabilir. Yani açıkladıkları oran bir araştırma sonucu değil bir tahmin sonucudur.

Bu bir algı operasyonudur. Yani, tatilde olan CHP ve MHP seçmenine ‘tatilinizi bölüp oy vermenize gerek yok. Nasıl olsa Recep Tayyip Erdoğan seçilecek’ demektir.”

PİYASADAN SİLİNİRLERDİ

Yaptıkları üç seçim anketinde de Erdoğan’ın oyunun, kararsız seçmenler dağıtılmadığında bile, \%47’yi geçemediğini belirten Özer Sencar, “\%10 kararsız olmadığı için zaten Erdoğan’ın \%57 çıkması imkansızdı” dedi. Sencer, şöyle devam etti: “Avrupa’da ya da Amerika’da bir anket şirketi böyle bir şey yapsa. Bir sonraki seçimde piyasada yok olur.

Kamuoyu onun sonuçlarını dikkate almaz. Ancak, Türkiye’de kamuoyu ve basın bunun üzerine düşmediği için unutulur gider. Anket sonuçları ile oynandığı ispat edilemediği için hiçbir yaptırımı yok. Bu yüzden araştırma şirketlerine parayı bastırıp algı operasyonu yaptırılıyor.”

HALKI YANILTTILAR
Anket şirketlerinin kirli savaşın oyuncağı olduğunu vurgulayan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, “Anket sonuçlarının seçimden 3 gün önce açıklanarak Erdoğan’ın yüzde 57 gibi bir sonuç gösterilmesi kesinlikle algı operasyonudur.

Anket şirketleri, kirli savaşın oyuncağı oldular. Bu oyuna uyan anket şirketlerinin en ufak bir meslek onuru varsa önümüzdeki seçimlerde sonuç açıklamazlar ve halktan özür dilemeliler. ‘Algı operasyonu yapmadık, biz yanıldık’ diyorlar ise bu işi beceremedikleri için bırakmalılardır” dedi.

ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİNİN SON AÇIKLADIĞI SONUÇLAR

ANKET ŞİRKETLERİ KİME YAKIN? SAHİBİ, KURUCUSU KİM?

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 2 Yorum

Khan
Nihayetinde istenilen algı operasyonu başarılı oldu.
AYŞE TÜLİN
ANKET ŞİRKELERİ DERHAL KAPILARINA KİLİT VURMALI...İŞLERİ GÜÇLERİ AKP LEHİNE ALGI OPERASYONU YAPMAK

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 15.01.2021 Bitiş: 15.01.2021