YENİ AK PARTİ YÖNETİMİNDE KİMLER VAR ?

Yeni Ak Parti Yönetiminde Kimler Var ?
Tarih:
05 Ekim 2012
Okunma:
1916

AK Parti yeni MYK’sı belirlendi. 9 Bakanın görev almadığı MKYK’da Kurtulmuş Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na, Süleyman Soylu da AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi.

GENEL LİSTE ŞÖYLE

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) hafta sonunda yapılan 4'üncü Olağan Büyük Kongre'nin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan toplantıda, parti yönetiminde görev dağılımı belirlendi. 

21 üyenin ilk kez katıldığı AK Parti'nin en üst karar alma organı olan MKYK toplantısından sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada, Merkez Yürütme Kurulu'ndaki (MYK) görev dağılımı şöyle :

Mehmet Ali Şahin (Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Ekrem Erdem (Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Menderes Mehmet Tevfik Türel (Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Hüseyin Çelik (Tanıtım ve Medya İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü).
Ömer Çelik (Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Mustafa Şentop (Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Salih Kapusuz (Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Numan Kurtulmuş (Ekonomi İşleriden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Nükhet Hotar (Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Ahmet Edip Uğur (İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Süleyman Soylu (Ar-Ge Faaliyetlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı).
Haluk İpek (Genel Sekreter).

5 yeni isim

AK Parti MYK'ya 5 yeni isim girdi. Mehmet Ali Şahin, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Menderes Türel ve Mustafa Şentop, MYK'ya giren yeni isimler oldu.

Yeni yönetimde yer almayan Abdulkadir Aksu, Bülent Gedikli, Reha Denemeç, Hüseyin Tanrıverdi ve Zelkif Kazdal ise MYK'ya veda eden isimler oldu.



 Başbakan Erdoğan, yeni seçilen MKYK içinden yeni A Takımı'nı belirledi. Partiye yeni giren isimlerden Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu'nun da aralarında olduğu 5 isim yeni MYK'da görev aldı. Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'na, eski Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin getirilirken, Kurtulmuş ekonomiden, Soylu da "ARGE"den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Başbakan Erdoğan, dün Suriye ile ilgili gelişmelerin gölgesinde, Pazar günü seçilen MKYK ile ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Suriye'deki gelişmeler de konuşulurken, partinin yeni A Takımı şekillendi. AK Partinin yeni kurmayları şöyle:

Devletin de partinin de 2 numarası

 AK Parti'nin 2 numaralı koltuğu olan Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'na eski Meclis Başkanı ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin getirildi. Son kongrede Divan Başkanlığı'nı da üstlenen Şahin, bir dönem görev aldığı devletin iki numaralı koltuğundan, partinin 2 numaralı koltuğuna gelmiş oldu. Şahin AK Parti Tüzüğü gereği "Genel Başkan Vekili" sıfatı da taşıyan göreve seçildi. Partiye yeni katılan isimlerden 2'si MYK'ya alındı. Bu isimlerden HAS Parti'yi kapatarak AK Parti'ye geçen Numan Kurtulmuş, Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Soylu ise Reha Denemeç'in yerine ARGE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Kurtulmuş ve Soylu, iktisat kökenli isimler olarak daha önce Genel Başkanlık da yapmıştı.

Yerelde Antalya rüzgarı

 Bin 500'ü aşkın AK Partili belediyenin sorumluluğuna ise Antalya Milletvekili Menderes Türel getirildi. Türel, 2009'daki yerel seçimlere kadar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş, 12 Haziran 2011 seçimlerinde de milletvekili listesine girerek parlamentoya gelmiş ve son kongrede MKYK'ya seçilmişti. Türel, geçmişte Antalya Sanayi Odası Başkanlığı da yapmıştı.

Seçim işlerine anayasa profesörü

 Partiyi üç seçime taşıyacak Seçim İşleri Başkanlığı koltuğu da el değiştirdi. Daha önce Zelkif Kazdal'ın yürüttüğü bu göreve, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop getirildi. 2011'de parlamentoya giren Şentop, ardı ardına Anayasa Komisyonu Üyeliği ve yeni Anayasa için oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyeliği gibi kritik görevleri yürütmüştü.

Partinin en kıdemlileri de gitti

 AK Parti'nin kuruluşundan bugüne kadar MYK'da görev alan isimlerden Reha Denemeç ve Bülent Gedikli koltuklarını bıraktı. "Omurgayı koruyacağız, hücre yenilemesi yapacağız" diyen Başbakan Erdoğan'ın yeni MKYK'ya 9 bakanı almasına karşın, MYK içinde hiçbirine görev vermemesi dikkat çekti.

İKİ NUMARALI KOLTUK ŞAHİN’İN

MKYK toplantısından sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in yaptığı açıklamada, Merkez Yürütme Kurulu’ndaki görev dağılımı şöyle :

-Mehmet Ali Şahin (Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Ekrem Erdem (Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Menderes Mehmet Tevfik Türel (Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Hüseyin Çelik (Tanıtım ve Medya İlişkilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü). -Ömer Çelik (Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Mustafa Şentop (Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Salih Kapusuz (Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Numan Kurtulmuş (Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Nükhet Hotar (Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Ahmet Edip Uğur (İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Süleyman Soylu (Ar-Ge Faaliyetlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı). -Haluk İpek (Genel Sekreter).

Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?

Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör