YEREL SEÇİM ANKETİNDE 3 BÜYÜKŞEHİRDE SON DURUM!

Yerel Seçim Anketinde 3 Büyükşehirde Son Durum!
Tarih:
19 Ekim 2013
Okunma:
5067

Son yapılan kapsamlı yerel seçim araştırmasında, İstanbul ve Ankara'da CHP ve AK Parti'nin çekişeceği sonucu ortaya çıktı.

2014 yerel seçimlerine az bir zaman kala, partilerin aday belirleme çalışamaları devam ediyor. Ankara ve İstanbul'u almak isteyen Chp, Ak Parti'nin belirleyeceği adayların karşısına güçlü isimlerle çıkmak istiyor.
 
Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı bugünkü köşesinde, yerel seçimlere 5 ay kala yaptırdığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Altaylı'nın açıkladığı sonuçlara göre, Chp İstanbul'da Mustafa Sarıgül'ü aday gösterirse Kadir Topbaş'la kafa kafaya geliyor. Bu durumda ilçe belediyeleri devreye girecek ve seçim sonuçlarında belirleyici rol oynayacak.
 
İşte Altaylı'nın köşesinde yer verdiği araştırma;
 
Önümüzdeki yerel seçimin en büyük meydan muharebesi İstanbul'da yaşanacak gibi görünüyor. Ankara'da Ak Parti ayaklarını yere sağlam basıyor. Ciddi bir üstünlüğü var. Chp çok "değişik" bir hamle yapmazsa Ankara'yı Ak Parti'nin alması kesin gibi.

Bunu değiştirebilecek tek hareket, Chp'nin Mansur Yavaş'ı aday göstermesi ve Ak Parti'nin de Melih Gökçek'i aday göstermemesi olabilir.
 
AK PARTİ'NİN İZMİR ADAYI YILDIRIM
 
Aksi takdirde Ankara, AK Partili bir Büyükşehir Belediye Başkanı ile yola devam edecek gibi görünüyor. İzmir'de ise durum tam tersi. Chp seçimi kesin alacak. Aziz Kocaoğlu'nu aday gösterirse çok rahat alacak. Ak Parti ise yüzde 99.9 olasılıkla Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı aday gösterecek. Çünkü Ak Parti'nin İzmir'de en fazla oy alabilecek adayı Yıldırım ama o bile kazanacak gibi durmuyor. Bazı AK Partililerin, Chp'nin aday göstermemesi halinde Kocaoğlu'na teklif götürmek gibi bir niyetleri olduğunu duyuyorum ama Kocaoğlu'nun bu teklife "evet" demeyeceğini de duyuyorum. İstanbul'da ise işler biraz daha karışık.
 
İSTANBUL'DA SON DURUM
 
İstanbul'da genel seçimlerde Ak Parti'ye oy vereceklerin oranını sorduk önce. Bu oran yüzde 49.3 çıktı. Ardından hiçbir aday adı olmaksızın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi partiye oy vereceklerini sorduk ankete katılanlara. Burada Ak Parti biraz daha yükseldi ve oy oranını yüzde 51.9'a çıkardı.

Ardından AK Partili seçmenlere, "AK Parti'nin adayının kim olmasını istersiniz?" diye sorduk. Yüzde 65'i "Kadir Topbaş" yanıtını verdi. Onu yüzde 7.5'le Binali Yıldırım ve 6.2'lik oranlarla Ali Babacan ile Numan Kurtulmuş takip etti.

Ak Parti seçmeni olmayanlara, "Ak Parti kimi aday gösterirse oyunuzu Ak Parti'ye verirsiniz" dediğimiz zaman Kadir Topbaş yüzde 20.4'lük bir oranla "AK Partili olmayanların oy vereceği AK Partili" olarak öne çıktı. Onu yüzde 4.7 ile Ali Babacan takip etti.
 
CHP'Lİ SEÇMEN 'SARIGÜL' DİYOR
 
Genel seçimler söz konusu olduğu zaman sorduğumuz deneklerin yüzde 32.7'si oyunu Chp'ye vereceğini söylüyor. 
Aday ismi belirtilmeden sorduğumuz zaman Chp'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Chp oylarını 2 puan artırarak yüzde 34.3'e çıkartıyor. Ardından Chp seçmenine "Büyükşehir adayı kim olmalı?" sorusunu yönelttik. Orada da yüzde 71.5 ile Mustafa Sarıgül'ün ismi öne çıkıyor. Onu yüzde 12 ile Gürsel Tekin takip ediyor. Can Ataklı diyenlerin oranı ise yüzde 5.6.

Yine Chp seçmenine, "Sarıgül mü, Gürsel Tekin mi aday olmalı?" sorusu yöneltilince alınan yanıtlar şöyle: Yüzde 85 Mustafa Sarıgül, yüzde 15 Gürsel Tekin. Bu soru genel seçmene sorulduğu zaman "CHP'nin İstanbul adayı Sarıgül olmalı" diyenlerin oranı yüzde 50.2. Kısacası, İstanbullu seçmen İstanbul yarışının Kadir Topbaş ile Mustafa Sarıgül arasında geçmesini istiyor.
 
DÜELLOLARDA SONUÇ NE OLUR?
 
AK Parti adayının Kadir Topbaş olması kesinleşirse, Topbaş'ın Chp adaylarıyla gireceği düellolar adaya göre çok farklı sonuçlar veriyor. Eğer Chp'nin adayı Gürsel Tekin olursa Kadir Topbaş, Ak Parti oylarını hayli yükseltiyor ve 54.1 oy oranına ulaşıyor. Chp'nin oyları ise düşüyor ve 31.2'ye geriliyor. Chp aday olarak Can Ataklı'yı tercih ederse Kadir Topbaş'ın oyları daha da yükseliyor ve 54.8'e çıkıyor, Chp oyları ise 31.1'e geriliyor.
 
SARIGÜL-TOPBAŞ KAFA KAFAYA
 
Kadir Topbaş'ın karşısına Sarıgül'ün çıkması halinde ise tam anlamıyla kafa kafaya bir sonuç görülüyor. Chp'nin Sarıgül'le alacağı oy oranı yüzde 46'yı aşıyor, Ak Parti ise yüzde 45'e geriliyor. Ancak aradaki fark o kadar az ki, bunu anketlerin standart sapması içinde görmek mümkün. Yani kimin kazanacağı hiç ama hiç belli değil. Fotofinişle bitecek bir yarış ortaya çıkıyor.
 
İLÇE BELEDİYELERİ BELİRLEYİCİ OLACAK
 
Tabii burada ilçe belediyeleri için partilerin göstereceği adaylar belirleyici olacak. Yani Ak Parti'nin Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy gibi bölgelerde, Chp'nin de Esenler, Bağcılar, Sultanbeyli gibi yerlerde göstereceği adaylar önem kazanacak.

Bu arada yaptırdığım ankete katılanların yüzde 35'lik bir oranı Sarıgül'ün aday olmayacağına inanıyor. Bunlara göre Sarıgül, İstanbul'a aday olmayacak ve Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimlerdeki başarısızlığının ardından Chp'nin başına geçme hamlesi yapacak. Fakat bence tüm bunları konuşmak için daha çok erken. seçimlere yaklaşık 5 ay var ve bunca yılın tecrübesiyle biliyorum ki, siyasette 1 gün bile uzun bir süre.

SEÇİMANKETİ.TV'DE ÇOK FARKLI SONUÇLAR VAR

Başkent Ankara'ya baktığımızda CHP'nin muhtemel Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Muharrem İnce'nin önde olduğu görülüyor. Milliyetçi Hareket Partisi'nin muhtemel adayı Turgut Altınok'sa Muharrem İnce'nin hemen ardında. Melih Gökçek gerilerden bu iki ismi takip ederken Ak Parti'de Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Enver Yılmaz Melih Gökçek'in önünde yer alıyor. DP'den Mansur Yavaş'da bu isimlerin arkasından en fazla oya sahip isim.

İstanbul'da CHP adayı olması düşünülen isim Mustafa Sarıgül açık ara önde gidiyor. Ak Parti'den ise en çok talep gören isim mevcut başkan Kadir Topbaş. BDP aday adayları içinde en fazla oya sahip isimse Sırrı Süreyya Önder.
Saadet Partisi'nden İstanbul adaylığı konuşulan isim Fatih Erbakan da Saadet Partisi listesinde en fazla destek gören isim oldu.

İzmir'de CHP'den Aziz Kocaoğlu liste başında yer alırken, Ak Parti'de en fazla destek gören isim Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım oldu. Milliyetçi Hareket Partisi'nden İzmir adaylığı için öne çıkan isim Oktay Vural da parti listesinde önde gidiyor.
Yasal Uyarı :

Yayınlanan anketlerin/haberlerin tüm hakları Seçimanketi.TV.'ye aittir. Alıntılanan anketin/haberin bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar
Yayında Olan 6 Yorum

hakan
bencede istanbulda mustafa sarıgul aday olursa başa baş mucadele olur kımın alacagını mhplılerın kıme oy vercegı kesınlestırır buyuk ıhtımallede mhplıler sarıgule verır bence sarı gul kazanır istanbulu
aysun gulcu
artik gunaha girmem sandiktan bir tek benim oyumun cikacagini bilsem mhp baska caremiz kalmadi
AtatürkteBirleştik
Anket bana inandırıcı gelmedi.
genc türk
ankara da mhp kazanirsa sürpiz olmaz andimiz icin paket e karsi cikmak icin oylarimiz mhp ye
ülkücü gençlik
yahu arkadaş sen yaptığın ankete kendin inanıyormusun tekrar söylüyorum istanbul da sarıgülü chp gösterirse kesin alır ankarayı bilemem ama izmir seninde söylediğin gibi çok rahat kocaoğlu ama antalya chp gibi adana ise banko mhp alır
hülooooğğğğ
Sarıgül olmazsa tüm oylar Kadir Topbaş'a gider. CHP İstanbul'u bir kez daha kaybetmek istiyorsa Gürsel Tekin'i aday göstersin.

Din konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Oy Ver
Sonuçları Gör