Yükleniyor...

SEÇİM ANKETİ 2019

Yeni !
Haritadan il seçerek ankete katılabilirsiniz.
Haritadan il seçerek; (mobil kullanıcılar için harita altında açılan menüden.)
  • 2019 belediye başkanlığı seçim anketine katılabilirsiniz. 31 Mart 2019
  • Belediye seçimleri için aday adayı öneri formuna ulaşabilirsiniz.
  • Geçmiş seçim dönemlere ait aday adaylarının listesine ulaşabilirsiniz.
  • Seçilen il ve ilçeler için hazırlanan anketlere katılabilirsiniz.

Yerel Seçim Anketleri 2019

Türkiye 31 Mart 2019 belediye başkanlığı seçimleri için kıyasıya rekabet tüm il ve ilçelerde devam ediyor. Kimler aday gösterilecek? Seçim anketleri kimleri gösteriyor? Mevcut belediye başkanları yeniden aday gösterilir mi sorularının gölgesinde adaya dayları ile mülakatlar ve temayül yoklamaları yapılıyor.  “Kim aday olacak” soruları medyada yer bulurken, daha yoğun bir sorgulamanın seçmen tarafından yapıldığı da bir gerçek.

En fazla başvuru Ak Parti’de oldu. İstanbul ve ilçelerinde 455 aday adayı başvurusu olurken, bu sayı Türkiye genelinde 7 bin 180 olarak açıklandı. CHP aday adayları çok daha önce açıklanmaya başlanmış ve liste olarak aday adayları duyurulmamıştı. CHP kesinleşen aday listelerini parça parça açıklama yoluna gitti. MHP de, Ak Parti ile ittifakta daha sağlam adım atmak adına adaylarının bir bölümünü açıkladı. İYİ Parti mevcut belediye başkanlarının yeniden aday gösterileceğini duyururken, aday adayları arasında da kesin adaylar konusunda çalışmaların sürdüğünü açıklamıştı. HDP geçtiğimiz yerel seçimlerde çok fazla aday adayının başvuru yaptığı partilerinden biriydi. 2019 yerel seçimlerine beş aydan fazla bir zaman kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Terörle ilgisi olan kişilerin seçilmiş olsalar bile görevden alınıp yerine kayyum atayacağız”  açıklamasının ardından HDP’ye ilginin daha da azaldığı gözlendi. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 2014 belediye seçimlerinde HDP’den aday adaylarını açıklayan bazı isimlerin, 2019 yerel seçimleri için Ak Parti’den aday adaylığı açıkladığını da ifade edelim.

Saadet Partisi tek tek aday adayı açıklamayacak. Tüm adaylarını toplu olarak açıklayacak. Bu yöntemle partide, küskünlerin oluşmasının önüne geçildiği ifade ediliyor.  Demokrat Parti belediye başkan aday adaylığı konusunda şu ana kadar açıklanan bir isme rastlamadık. Demokrat Parti yönetiminin CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi ile bir ittifak çalışması olması durumunda bu ittifaka destek verebileceği ve oyları böldürmeyerek sadece birkaç bölgeden aday gösterebileceği de konuşuluyor.  Tüm partilerin aday adaylarına eşit mesafede durarak objektif anket anlayışı ile 6 yıldır anket çalışmalarına devam eden secimanketi.tv’de 31 Mart 2019 yerel seçimleri için de çalışmalar devam ediyor. Siz de bulunduğunuz il ya da ilçede adayınıza destek vermek için, yukarıdaki haritadan il ya da ilçe sayfanıza girerek adayınıza destek verebilirsiniz. Seçimlerin yaklaşmasıyla günlük 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini beklediğimiz anket platformumuzu takip ederek seçim sonuçlarını herkesten önce tahmin edin.