YILLARA GÖRE TÜRKİYE'DE MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİ

Genel Seçimler

Türkiye'de genel seçimler, Türkiye'nin çok partili hayata geçtiği 1946'dan 2007 yılına kadar 5 yılda bir yapılmış, 2007 referandumundan sonra 4 yılda bir yapılıyor. 2017 Referandumu ile Anayasaya "Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılacaktır" maddesi eklenmiştir. Bu madde 2019 seçimlerinden sonra uygulanacaktır.

Milletvekili seçimleri 1983'de 400, 1991'e kadar 450, 2015 yılına kadar 550 ve 2019 seçimleri ile beraber 600 üye seçmek için, nisbi temsil sistemi ile yapılır. Ülke barajı %10'dur.

Bir parti mecliste sandalye elde etmek için, ulusal düzeyde oyların en az %10'unu almalıdır.

YILLARA GÖRE TÜRKİYE'DE YEREL SEÇİMLER

Yerel Seçimler

Türkiye’de Anayasanın 67. maddesi yerel yönetimlerinin karar oganlarının seçimle işbaşına geldiklerini belitmektedir.

127. maddenin ilk fıkrası ise seçimlerin ve halkoylamalarının serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy açık sayım ve döküm esaslarına göre yargı gözetim ve denetimi altında yapılması gereğini öngörmektedir.

Yerel seçimler 5 yılda bir yapılmaktadır ancak, milletvekili genel veya ara seçiminden önceki veya sonraki bir yıl içinde yapılması gereken mahalli idareler organlarına veya bu organların üyelerine ilişkin genel veya ara seçimler milletvekili genel veya ara seçimleriyle birlikte yapılır.

YILLARA GÖRE TÜRKİYE'DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Cumhurbaşkanları 2007'de anayasada yapılan değişikliğe kadar meclis tarafından bir defa yedi yıllığına seçilmekteydi.

2007 referandumundan sonra halk tarafından en fazla iki defa beş yıllığına (5+5) seçilecektir.

Geçmiş Yıllarda Yapılan Seçimler ve Sonuçları

İstisnasız her Türk insanını yakından ilgilendiren eski seçim sonuçları hakkında detaylı bilgiye yazım aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Geçmiş yıllarda yapılan seçimlerin sonuçlarını öğrenmeniz gerçekleşecek olan önümüzdeki seçimlere bilgili olarak oy vermenizi sağlayacak önemli bir konudur. Her Türk insanı oy vereceği partinin geçmişte almış olduğu oy oranlarını bilmelidir. Yalnızca halkın değil parti üyelerinin de bu konu hakkında bilgi sahibi olması, yapacakları hamlelerde büyük bir etken olacaktır. Gelelim geçmişte yapılmış eski seçim sonuçları hakkında detaylı bilgileri sizlere aktarmaya! Öncelikle yakın geçmişten başlayarak geriye doğru seçim sonuçları bilgisini sizlere sunacağım. 16 nisan 2017 yılında yapılan referandum halk oylaması sonucunda anayasa değişikliğinin kabul edilip edilmemesi için evet ya da hayır seçenekli oylarının sonucu şu şekilde olmuştur; %51.41 evet oyuyla anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Geriye kalan %48.59 oranında kişi sayısı ise bu değişikliği desteklememişlerdir.

2015 yılının Haziran ayında gerçekleştirilen genel  seçim sonuçları ile yine Adalet ve Kalkınma Partisi diğer partilerin oy oranlarına göre oldukça yüksek bir oy oranı ile liderliğini korumuştur. Türkiye Büyük Meclisi 25. Dönem 550 yeni milletvekilini belirlemek için yapılmış olan bu seçimde tüm partileri oy oranları ise şu şekilde olmuştur; Adalet ve Kalkınma Partisi 258 milletvekili, Cumhuriyet ve Halk Partisi mecliste 132 milletvekili oturtma hakkı elde etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi ise 80 milletvekili koltuk sayısı ile diğer partileri geride bırakmıştır. Halkların Demokratik Partisi bu oylamadan 80 milletvekilinin Mecliste olmasını sağlamıştır. Seçim sonuçlarına bakıldığında aslında hiçbir partinin tek başına iktidar olabilmesi durumu yaşanmamıştır. Daha sonra Başbakan Ahmet Davutluoğlu hükümet kurma görevini tekrardan Recep Tayyip Erdoğan’a iade ederek erken seçim kararı verilmiştir. Böylelikle 1 Kasım 2015 yılında genel seçimler yapılmıştır. 2002 yılından beri yapılan iktidarlık seçimlerinde ilk defa bir parti tek başına iktidar olamadığı için düzenlenen erken seçimde sonuçlar aslında büyük bir değişlik göstermemiştir.

1 Kasım 2015 yılında gerçekleştirilen genel seçim sonuçlarında Adalet ve Kalkınma Partisi 317 milletvekili çıkarma hakkı kazanarak tek başına iktidar olma hakkı elde etmişlerdir.  Cumhuriyetçi Halk partisi bu oylamada 134 milletvekili,  Milletçi Hareket Partisi 40 milletvekili ve Halkların Demokratik Partisi ise 59 milletvekili hakkı elde etmiştir. %49.5 oy oranı ile tek başına iktidar olan Ak Parti bu oylamanın galibi olmuştur. Bir diğer ses getiren geçmiş seçim sonuçları ise hiç şüphesiz 2014 yılında yapılan yerel seçim sonuçları olmuştur. Kayıtlı 27 partinin katılımı ile gerçekleştirilen bu oylamada Ak Parti %60 oyla 18 büyükşehir %59.22 oy oranıyla 800 belediye kazanmışlardır. Yine bu sıra CHP, MHP olarak sıralanmıştır. Geriye kalan partiler ise oldukça az bir oy oranı ile bazı haklar elde etmişlerdir.

Yerel seçimlerde hangi kesim seçim sonucunda etkili olur?Bu ankette birden fazla seçim yapılabilir.
Oy Ver
Sonuçları Gör
Başlangıç: 24.09.2021 Bitiş: 24.09.2021